GRENDEL: POLICAJNÝ PREZIDENT MUSÍ POSILNIŤ MIKULCOV VPLYV

Podpredseda NR SR Gábor Grendel tvrdí, že za políciu je zodpovedný minister vnútra a nie poslanci parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Mikulcovi odporučil na post policajného prezidenta Petra Kovaříka.

Foto sita
Dátum 26.01.2021

Do Programového vyhlásenia vlády sa dostal aj záväzok, že vláda SR prehodnotí súčasnú právnu úpravu vymenúvania a odvolávania prezidenta Policajného zboru (PZ) SR tak, aby sa jeho novou voľbou posilnila ingerencia ministra vnútra. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Gábor Grendel (OĽaNO). Tvrdí, že za políciu je zodpovedný minister a nie poslanci parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Výbor v pondelok 25. januára vypočul kandidátov na šéfa polície. Ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO) odporučil na tento post Petra Kovaříka. Podporilo ho desať členov výboru, proti nebol ani jeden a zdržali sa štyria.

Podľa Grendela má kandidáta vyberať minister, ktorý potom za výsledky PZ nesie politickú zodpovednosť. „Alibistický mačkopes, že najprv dáva odporúčanie výbor pre obranu a bezpečnosť, vymyslela predchádzajúca vláda. Chcela tým predstierať odpolitizovanie výberu nástupcu Tibora G. V skutočnosti každému bolo jasné, že takzvané transparentné výberové konanie vyhrá Milan Lučanský. A tak sa aj stalo,“ doplnil s tým, že v rámci systému „bŕzd a protiváh“ majú viaceré členské štáty Európskej únie (EÚ) výber šéfa polície upravený tak, že kandidáta navrhuje minister vnútra a schvaľuje, alebo neschvaľuje prezident, premiér alebo vláda.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.