GRÖHLING: JE SMIEŠNE, ŽE NIEKTO RIEŠI MOJU DIPLOMOVKU, KEĎ SÚ TU OVEĽA ZÁVAŽNEJŠIE VECI

AKTUALIZOVANÉ: Branislav Gröhling: Riešili sme koronu, upravovali prijímačky, maturity či robili legislatívne zmeny. Riešiť pri tomto všetkom moju prácu spred 11 rokov, považujem za politizáciu tejto témy.

Foto ARchív
Dátum 14.07.2020

Aktualizované 14:59 - BRATISLAVA 14. júla (TASR/extraplus.sk) – Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) neodstupuje zo svojho postu a v súčasnosti by svoju záverečnú prácu napísal inak. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii. 

„Nebudem tvrdiť, že tá práca je hviezdna a super, ale nepovažujem za správne, aby sme tieto práce z minulosti posudzovali podľa aktuálnych podmienok,“ myslí si minister. Gröhling uviedol, že keď sa po rokoch pozrel na svoju prácu, tak by ju v súčasnosti napísal lepšie. Za svojím titulom si však stojí a odmieta, že by sa k nemu dostal podvodom. Tvrdí, že prácu napísal podľa vtedy platných pravidiel, ktoré povoľovali 50-percentnú zhodu. „Nemali sme žiaden limit na použitie zdrojov,“ doplnil. Na margo možných chýb pri citáciách Gröhling uviedol, že mu je ľúto, ak pochybil, avšak vtedy mu to nevytkli.

K faktu, že jeho prácu odstránili z internetu po 11 rokoch, sa vyjadril, že ju museli odstrániť na základe licenčnej zmluvy. „Práca je zverejnená v knižnici a môžete si ju tam pokojne pozrieť. To, o čom sa včera písalo, bol iba internetový zdroj,“ vysvetlil Gröhling. 


Príspevok uverejnil na svojom Facebooku Branislav Gröhling 14. júla 2020.

Teraz sa ako politická téma riešia záverečné práce. Moja záverečná práca je spred 11 rokov. Tematicky aj obsahovo nadväzovala na bakalárku. V danom čase smernica dekana povoľovala, aby maximálne 50 % diplomovej práce tvorila bakalárska práca toho istého autora. Túto hranicu som dodržal. Využíval som v nej aj iné zdroje, ktoré uvádzam pod čiarou alebo priamo v texte. Škola vtedy nemala konkrétnu hranicu, ktorá by určovala, aká časť práce môžu byť iné zdroje a aká nový text. Napríklad dnes je niekde určených 40 %, niekde 30 %, niekde nič. My sme nemali žiadnu hranicu.

V rámci týchto pravidiel som aj prácu vypracoval. Písal som ju v rámci svojich vtedajších možností a schopností, tak som k nej pristupoval a tak bola aj hodnotená. Tak ako všetci, čo sa pozrú po rokoch na svoju prácu, aj ja si hovorím, že by som ju dnes napísal lepšie. Študoval som klasicky 5 rokov, absolvoval všetky skúšky, absolvoval som všetky semestre, štátnice a prácu som si obhájil.

Je zvláštne, že práve teraz sa bulvarizuje otázka mojej práce, ktorá splnila pravidlá v danom čase a prešla obhajobou. Myslím si, že oveľa viac, než čosi spred 11 rokov, vypovedá všetka robota, ktorú na rezorte odvádzame. 

Za 3 mesiace sa nám na rezorte školstva podarili obrovské veci, ktoré sa tu nerobili celé roky: Investovali sme 82 miliónov eur na podporné tímy v školách, 66 miliónov eur na Prvú pomoc pre MŠ, 11,4 milióna eur na otvorený trh s učebnicami (a dodatočných 3,6 milióna na druhý stupeň), 5,9 milióna eur na vzdelávanie pedagógov, 1,7 milióna eur na transparentné financovanie športu, pol milióna eur na letné školy či 375 000 eur na tlač materiálov pre žiakov bez internetu. Aktuálne tiež chystáme navýšenie financií na asistentov o 3 milióny eur.

Okrem toho sme riešili koronu, upravovali prijímačky, maturity, robili legislatívne zmeny v tejto veci napríklad v oblasti VŠ či grantov, upravovali hodnotenie žiakov či spustili sme web Učíme na diaľku (za nulové náklady).

Toto všetko prebehlo za 3 mesiace. Za tento čas sa nám s kolegami podarilo na rezorte toľko vecí, koľko sa doteraz nerobilo ani za celé volebné obdobie. Ani nespomínam to, že na sekcii fondov stálo viac ako rok 1400 nevybavených žiadostí o platbu. Behom pár mesiacov sme z nich už 1000 spracovali. 

Riešiť pri tomto všetkom prácu spred 11 rokov, ktorá navyše splnila všetky podmienky, považujem za politizáciu tejto témy.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.