GRUZÍNCI ZAČALI SPOLOČNÉ VOJENSKÉ CVIČENIE S NATO

Manévre sú podľa gruzínskeho premiéra Giorgia Gacharia "zárukou mieru v krajine" a nie sú zamerané proti nikomu. Cvičenie potrvá do 18. septembra.

Foto SITA/AP
Dátum 07.09.2020


TBILISI 7. septembra (TASR/extraplus.sk) - Gruzínska armáda v pondelok začala spoločné vojenské cvičenie s jednotkami z viacerých členských krajín NATO, informovala agentúra AFP.

Na cvičení s názvom Noble Partner 2020 sa zúčastní približne 2800 vojakov z Británie, Francúzska, Poľska a USA. Cvičenie sa koná na základni Vaziani a výcvikovom stredisku neďaleko hlavného mesta Tbilisi.

Gruzínsky premiér Giorgi Gacharia povedal, že tieto manévre sú "najdôležitejšou zložkou úsilia" v súvislosti s euroatlantickou integráciou krajiny.Manévre sú podľa jeho slov "zárukou mieru v krajine" a nie sú zamerané proti nikomu. Cvičenie potrvá do 18. septembra.

Lídri NATO sa v roku 2008 počas summitu v Bukurešti vyjadrili, že Gruzínsko "sa stane členom NATO", avšak k formálnemu zaradeniu krajiny medzi členov aliancie doposiaľ nedošlo, pripomína AFP.
Kľúčoví členovia NATO totižto vyslovili obavy, že by takéto zaradenie mohlo rozhnevať Rusko. Gruzínsko bolo kľúčovým nečlenským partnerom aliancie počas misií v Afganistane, a zúčastnilo sa aj na mierových misiách v Kosove, Iraku a Stredoafrickej republike.

Gruzínsko si minulý mesiac pripomenulo dvanáste výročie päťdňovej vojny s Ruskom, ku ktorej viedlo aj rozhorčenie Moskvy nad rozhodnutím Gruzínska stať sa členom NATO.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.