GUAIDÓ ZRADCA ALEBO HRDINA?

Pokus o štátny prevrat je vo väčšine krajín sveta vnímaný ako trestný čin, v Turecku dostali tí armádni dôstojníci, ktorí sa zúčastnili prevratu, väčšinou doživotné tresty

Foto TASR/AP
Dátum 10.05.2019

Líder venezuelskej opozície Juan Guaidó sa pokúsil minulý týždeň získať spolu s bývalým kandidátom na prezidenta Leopoldom Lópezom na svoju stranu armádu. Všetci vieme ako sa Guaidóva výzva armáde skončila. Vcelku neúspešne. Niektoré agentúry priniesli správu o tom, že Rusi presvedčili prezidenta Nicolasa Madura, aby ostal vo Venezuele. Aj keď mal Maduro  lietadlo na odlet z krajiny uz pripravené(pravdepodobne na Kubu), ustúpil a ostal. Nebol tak zbabelý(zatiaľ) ako bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovič, keď sa zľakol hlasu z ulice a ušiel do Ruska.

Demokratické pre Západ

Je Juan Guaidó zradca alebo hrdina? Prezident Maduro ho nazval zradcom a tiež aj ostatných prebehlíkov, ktorí sa postavili alebo prebehli na Guaidóvu stranu. Ak sa v nejakej krajine potláčajú základné ľudské práva(napr. právo na zhromažďovanie) je vcelku demokratické pre Západ, keď niekto z opozície vyzve na zvrhnutie prezidenta. Príkladom môže byť napr. zvrhnutie Kaddáfiho v Líbyi). Akú pozíciu zaujíma Západ na čele s USA v takých situáciách sme sa presvedčili aj pri Líbyi, aj pri Venezuele. Západné krajiny spolu s niekoľkými ďalšími krajinami uznali Juana Guaidóa za legitímneho! prezidenta Venezuely, hoci vôbec nebol zvolený za prezidenta ani zákonodarným zhromaždením Venezuely a ani ho za svojho nástupcu nenavrhol súčasný prezident Venezuely N. Maduro. Naopak Západ v Líbyi v roku 2019 nepodporil generála Haftara pri jeho útoku na hlavné mesto Tripolis, aj keď mu predtým v minulých rokoch vyjadrilo istý druh podpory napríklad Francúzsko. Haftar má ale podporu Ruska a vplyv Ruska je viditeľný aj vo Venezuele pri rozhodnutiach prezidenta Madura.

Hrozí občianska vojna?

Aký je ale v tejto situácii postoj venezuelskej armády, ktorá je kľúčová pre podporu prezidenta Madura? Samozrejme, že aj v nej sa nájdu a našli aj ľudia, ktorí prebehli na stranu opozície. Ale, a to podotýkam, väčšina armády stojí zatiaľ za prezidentom. Aj keď kríza vo Venezuele, kde chýbajú základné potraviny v obchodoch často dosahuje vysokú mieru, práve v takej situácii je potrebné  neeskalovať situáciu dramatickými zápasmi o moc.  Vieme ako to dopadlo v Somálsku, Iraku či Líbyi po zvrhnutí legitímneho prezidenta danej krajiny - nastal boj o moc ktorý vrcholí občianskou vojnou proti teroristickým zoskupeniam v daných krajinách. Situácia vo Venezuele je iná, ale kto môže zaručiť, že po zvrhnutí legitímne zvoleného prezidenta krajiny nepríde k nejakej občianskej vojne vo Venezuele? Z tohto pohľadu niektorí považujú Guaidóa za zradcu a niektorí naopak za hrdinu. Aj keď Guaidó nevyzval k usmrteniu nijakých ľudí, pri prevratoch a boji o moc bývajú obete  na životoch časté.

Pripomeňme si pokus o vojenský prevrat v Turecku z 15.júla 2016, kde niekoľko armádnych dôstojníkov zosnovalo pokus o zvrhnutie tureckého prezidenta Recepa Tayipa Erdogana. A tu tiež pripomínam, že v tejto krajine bol a je tento prezident legitímne zvolený. Vtedy mohli prebehlíci a rebeli dokonca aj zostreliť lietadlo s tureckým prezidentom na palube. Ale vzbúrenci sa až k takémuto  činu neodhodlali. Ak by takúto možnosť zostreliť alebo inak zabiť prezidenta Nicolasa Madura mal líder opozície vo Venezuele Juan Guaidó, akoby sa asi zachoval? V kritických situáciách sa ukazuje skutočný charakter ľudí a ich konanie je odrazom ich vnútra. Vtedy sa ukáže, kto má skutočné hodnoty ľudskosti v srdci a kto je hrdina a kto  zradca. Ak sa niekto dopustí zločinu proti ľudskosti( ako napr. niektorí velitelia počas občianskej vojny v krajinách ako Rwanda alebo Kongo či iných) čelí trestom za svoje skutky. Samozrejme, že aj pokus o štátny prevrat je vo väčšine krajín sveta vnímaný ako trestný čin. V Turecku dostali tí armádni dôstojníci, ktorí sa zúčastnili prevratu, väčšinou doživotné tresty. Niektoré osoby  a ich politické a iné činy zhodnotia až čas a história. 

(Autor je lektor anglického jazyka a vychovávateľ v Centre pre deti a rodinu v Bratislave )


 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.