GUSTÁV MURÍN: SMRŤ GENERÁLA LUČANSKÉHO IN MEMORIAM

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Murín: Matovič je histrión nebezpečný aj vlastným koaličným partnerom, nieto ešte umelo vyfabrikovanému „nepriateľovi“. A nemá hanbu otočiť o 180 stupňov, keď zistí, že sa verejnosti jeho cynizmus hnusí.

Foto TASR
Dátum 11.02.2021

Mnohých zrejme neprekvapí, že ste napísali knihu o generálovi Milanovi Lučanskom, vzhľadom na fakt, že sa dlhodobo venujete problematike slovenského podsvetia, s ktorým Milan Lučanský bojoval. Bol podľa vás dôvod, aby bol poslaný do vyšetrovacej väzby?

V tejto knihe citujem právnikov i policajtov, ktorí také rozhodnutie považujú za absurdné. Napríklad generál Ivan Ševčík: „Medzi verejnosť unikli uznesenia o vznesení obvinení generálovi Milanovi Lučanskému a aj generálovi Tiborovi Gašparovi. Majú smolu, myslím tým členov tímu Judáš, pretože sa to dostalo medzi verejnosť, kde to iní vyšetrovatelia zhodnotili veľmi kriticky. Doslova a dopísmena povedali, že takéto uznesenie by im ani cez okresnú prokuratúru neprešlo a otrepali by im to o hlavu. Dokonca jeden funkcionár, ktorý riadil vyšetrovačku, povedal, že toto by vôbec ani neprešlo cez neho na prokuratúru... tieto slová asi hovoria všetko. Je to smutné a hrozné zároveň...“

Čo vedie vládu Igora Matoviča realizovať pohon na expredstaviteľov policajného zboru?

Táto selfie-vláda už po niekoľkých mesiacoch vo funkcii priviedla väčšinu občanov k tomu, aby sa v ankete vyjadrili za predčasné voľby. Ich volebné preferencie prudko klesajú a možnosť udržať sa legálne a regulárne pri moci je zúfalo malá. Veď sa pri nej držia už len donekonečna nadstavovaným núdzovým stavom a zneužívaním polície a armády. V tých predčasných voľbách by ich určite prevalcovali súčasné opozičné strany. Tak sa vracia kampaň „leboFico“, vylepšená o „leboPelle“. No a tí nasilu uvrhnutí do väzby, kde sú podrobení psychickému mučeniu, mali pomôcť nájsť falošné obvinenia. Ibaže Jankovská zlyhala a generál Lučanský ich sklamal úplne...

Poznali ste ho? Kto bol teda Milan Lučanský?

Generála Milana Lučanského som spoznal v auguste 2010 za neobvyklých okolností, keď bol ako elitný policajný vyšetrovateľ spolu s inými intrigami doslova vyštvaný do civilu. V takých chvíľach sa nikto na nič nehrá. Tak vznikol rozhovor, ktorý nájdete aj tejto v knihe.Po zmene vlády sa Milan Lučanský vrátil do vysokých policajných funkcií a opäť sme sa stretli na príprave série televíznych dokumentov Mafiáni (RTVS, 2016), kde aj vystupoval. Bol to vzor nepodkupného policajta a príklad priamočiaro konajúceho chlapa v uniforme. Poznal som ho teda dosť dobre a oficiálna verzia jeho šokujúcej smrti vo väzbe, teda údajná samovražda, je určite to posledné, čomu by sa dalo veriť. O tomto mimoriadne statočnom policajtovi a jeho mučeníckom konci života je táto kniha...

 

Narodil sa 9. apríla 1959 v Bratislave. Vydal 61 kníh (z toho sedem v češtine, dve po anglicky, po jednej po bulharsky a francúzsky, v jazyku hindi, po holandsky, chorvátsky, maďarsky, nemecky, rusky, srbsky, španielsky a taliansky. Napísal tri romány, tri novely, 11 zbierok poviedok a esejí, zbierku úvah o kultúre a médiách, štyri vedecko-popularizačné štúdie o biológii, o dlhovekosti, o manželstve, 21 štúdií a beletrizovaných rekonštrukcií o organizovanom zločine na Slovensku, v Česku i Maďarsku 90. rokov a mnohé ďalšie.

 

Celkový predaj jeho kníh presiahol 275-tisíc výtlačkov. Jeho Mafia na Slovensku získala cenu Panta Rhei Awards za najpredávanejšiu knihu roku 2009. Je členom PEN Int. od roku 1994, trojnásobný predseda Slovenského PEN Centra (2000, 2002, 2009), čestný predseda (od 2011) a vedúci Komisie pre väznených spisovateľov (1995 – 2004). Člen PEN Centra San Miguel del Allende. Deviateho februára mu vyšla jeho najnovšia kniha vo vydavateľstve TORDEN  - Smrť generála Lučanského in memoriam. Gustáv Murín.

Aká bola situácia v policajnom zbore za čias Lučanského a aká je dnes?

Generál Lučanský varoval pred politizáciou polície, plánovanou Matovičovou politickou klikou. Na protest proti tomu odišiel z pozície prezidenta PZ SR, aj zo samotnej polície. A stal sa takmer vzápätí obeťou tej politizácie. Veď jeho nástupcom je ten Kovařík, ktorý keď bol zriadený tím na Černáka, a on mal v ňom byť, začal kričať, že on sa nedá zabiť, že má rodinu a chcel ujsť z miestnosti. A Kovařík chce novým mocipánom slúžiť verne. Veď za neho sa stali brutálne prepady vybraných obetí kukláčmi odporným pravidlom.

Milan Lučanský mal prvý incident vo väzbe už9. decembra 2020, keď ministerka Kolíková vylúčila pokus o samovraždu, násilnú bitku a uzavreli to ako zranenie pri cvičení. Uverili ste tomu?

Pani Kolíkovú máme plné právo prirovnať k politickej plienke, čo má zakryť kauzy jej patróna, pána Kisku. Tých je v mojej aktualizovanej e-knihe Mafiáni v Poprade až76 strán odkazov na už publikované fakty. A aby túto úlohu splnila, ona je schopná každej špatnosti. Veď to predviedli v relácii RTVS, ktorú diváci premenovali na „Žumpu“. A ona tam svojou cynickou prostorekosťou bola za „hviezdu“.

Bezpečnostný analytik Milan Žitný už v tom čase povedal, že mala ministerka spravodlivosti odstúpiť. Máte ten istý názor?

V knihe je uverejnený celý rad takých výziev: napríklad otvorený list bývalej ministerky spravodlivosti Tóthovej, alebo Výzva stoviek sudcov, prokurátorov a advokátov. Ale z dôvodu, ktorý som vysvetlil v predošlej odpovedi, ona sa tam hanba-nehanba bude držať do poslednej chvíle. Koniec koncov, vzor má v Matovičovi, Kollárovi, aj Sulíkovi...

Na verejnosti sa objavili dokumenty zo zdravotného záznamu z decembrovej hospitalizácie v nemocnici v Ružomberku a minister Naď vyhlásil, že potrestá toho, kto tie dokumenty zverejnil. Považujete tieto vyhrážky z úst ministra obrany za vhodné?

Minister obrany a arogancie je ďalší člen tejto zločinnej vlády. Dôkazy o tom sú práve v tejto novej knižke.

Nemalo by byť podľa vás najdôležitejšie, aby vyšla pravda najavo?

Ale aká pravda, prepánajána?! Veď keby si boli istí tou svojou, už dávno by tú správu zverejnili. Lenže oni sa tej pravdy boja. A majú prečo...

Justiční odborníci tvrdia, že takýto prípad sa v histórii novodobého Slovenska nestal, aby počas vyšetrovacej väzby niekto spáchal samovraždu a nenechal list na rozlúčku. Čo si o tom myslíte?

Nič, keďže nikdy tiež nedošlo k takej absurdite, aby sa niekto vešal pár minút pred výdajom večere. Celá tá konštrukcia o údajnej samovražde generála je padnutá na hlavu. Blíži sa to tvrdeniam Mečiarovho režimu o samoúnose Kováča ml., samoatentáte na míting KDH a samozbití novinára Tótha. Ale Matovičov zločinný režim aj to tromfuje.

Vláda zriadila komisiu na vyšetrenie smrti generála Lučanského. Veríte, že to niečomu pomôže a verejnosť sa dozvie pravdu?

Len čo sa v jeden pondelok ustanovila Komisia, dozvedáme sa, že sa zíde zase o týždeň. O týždeň?! Niekto by veril, že nevynechajú ani deň, aby zistili, čo sa vlastne stalo, aby nám o tom denne cez spravodajcu komisie referovali. Ale zjavne v to nemáme ani dúfať! Načotam teda sú? Nakoniec zisťujeme, že oni vlastne ani nemajú nič vyšetrovať, len sa oboznamovať s tým, čo im budú ochotní prisluhovači tohto režimu podstrčiť?! Neuveriteľné! A perla na záver. Výsledná správa tejto komisie podlieha hlasovaniu, kde rozhoduje väčšina deviatich hlasov. No tak si to spočítajme: štyri podržtašky Kolíkovej z jej vlastného ministerstva, traja poslanci žijúci zo „zmeny k zlu“ a tú budú obhajovať za každú cenu, tri kamarátky Kolíkovej zo zahraničia a minimálne jeden novinár žltej tlače: summa summarum pohodlná väčšina jedenástich hlasov. Už aj Sakovej zo strany Hlas-SD došlo,že je tam akurát tak na zakrytie celej tej frašky. Tak načo je dobrá táto komisia? Ako povedalbývalý vyšetrovateľ Šátek, ktorý má predsa skúsenosti s podobnou komisiou na vyšetrenie únosu prezidentovho syna: „Kolíkovej komisiu považujem za neštandardnú, zbytočnú a jej závery za irelevantné.“

Ako si vysvetliť vyjadrenie premiéra Matoviča, ktorý najprv chcel posadiť Lučanského do väzenia, a potom uviedol, že exprezident policajtov Milan Lučanský bol výraznou zmenou k lepšiemu oproti svojmu predchodcovi, dokonca napísal, že mal voči nemu rešpekt. Matovič uviedol, že nevie posúdiť skutky, z ktorých bol Lučanský obvinený. Podotkol, že to zrejme nikto nevyšetrí a dnes by sa za tým patrila urobiť bodka. Ako vnímate toto vyjadrenie čelného predstaviteľa štátu?

To sú výroky pre psychiatrickú správu, nie na seriózne úvahy... Matovič je histrión nebezpečný aj vlastným koaličným partnerom, nieto ešte umelo vyfabrikovanému „nepriateľovi“. A nemá hanbu otočiť o 180 stupňov, keď zistí, že sa verejnosti jeho cynizmus hnusí. Citát z knihy: „Obrat nastal typicky cirkusantsky, keď sa na predsedu selfie-vlády Matoviča obrátili novinári, ako si uctí generála. Keď ten zistil, že po celej krajine narastajú prejavy sympatií a úcty občanov, okamžite obrátil. Svoj vlastný tlačový odbor na vláde SR obvinil, že zle informovali médiá, hoci oni nemali o čom. A hneď aj poslal veniec na pohreb. Poskok Mikulec vzápätí otočil tiež a ako pred tým hrozil policajtom za každý prejav smútku, odrazu bolo možné v deň pohrebu vyvesiť na okresných riaditeľstvách PZ SR čierne zástavy.“

 

Pripadá vám slovo „mučeník“ na dnešnú dobu nepatričné? Tak uvážte sami: ten, kto má 51 rokov, skvelú fyzickú kondíciu, milujúcu rodinu so synom a 13-ročnou dcérkou a práve sa vrátil z dovolenky v zahraničí, by nezomrel, keby sa neocitol v rukách exponentov Matovičovho zločinného režimu. Umučili ho – psychiky alebo fyzicky, ale umučili...“

 

Mainstreamové médiá sú v niektorých prípadoch mimoriadne investigatívne, avšak záhadná smrť generála Lučanského ich mimoriadne nezaujíma. Prečo majú taký selektívny pohľad? 

Pretože nie sú mainstreamové, ale je to extrémne propagandistická žltá tlač. A jej nedôveryhodnosť definovali v USA už v 30. rokoch minulého storočia. Tódová, Bárdy, Vagovič, Kostolník, Hríb, Hanzelová, Struháčik, Sobotovičová a celá tá zberba novinárskych komsomolcov o takom hroznom čine, ako bolo umučenie (minimálne psychicky) generála Lučanského, vzorne drží hubu. Naopak, teraz sa Tódová a spol. pokúšajú dodatočne špiniť ešte aj pamiatku zosnulého generála. Preto vychádza tá knižka, aby si každý mohol urobiť vlastný názor...

V prípade smrti generála Lučanského však zlyhali nielen novinári, ale aj tretí sektor. O čom to svedčí?

Je to paradox, ale mimovládky za peniaze udelené vládami Roberta Fica splnili úlohu pretlačiť k moci túto mafiánsku politickú skupinku a už nie sú ďalej potrební. Časť z nich nemo otvára ústa, časť ich otvára, aby boli nakŕmení novými vládcami a časť sa z tej zmeny, ktorej sami pomohli, ešte nespamätala.

Povedali ste, že Milan Lučanský sa stal prvou obeťou Matovičovho režimu. Čo bude podľa vás nasledovať ďalej?

To nám čoskoro ukáže špeciálny prokurátor Lipšic. Proti všetkým zásadám, proti všetkej etike, proti všetkým logickým námietkam vyvolený, aby túto koalíciu zachránil politickými procesmi. A on nezaváha...

Očakávalo sa, že sa národ vzoprie Matovičovým praktikám aspoň v čase poslednej rozlúčky s Milanom Lučanským. Nestalo sa tak a ostal paralyzovaný. Vidíte reálne riešenie, ako sa z tejto súčasnej mizérie dostať von?

Neexistuje legálna moc, ako túto zberbu vyhnať od ich korýtok. Tí vo vláde, aj tých 90  „užitočných idiotov-robotov na hlasovanie“, vedia, že pri prvej príležitosti ich hnev občanov zmetie do politickej žumpy. A tak ten moment slobodnej voľby budú odďaľovať donekonečna. A ani inak takí citliví mravokárci z Bruselu nebudú nič namietať, lebo s idiotom na čele našej vlády a Korčokom na Zamini majú istotu, že sa kedysi takého silného a užitočného zoskupenia V4 na ochranu občanov strednej Európy už nemusia báť. Všimnite si, že Psychopatoviča do Varšavy,ani Budapešti,za celé tie mesiace nepozvali. Asi vedia prečo... Zato chodí šaškovať pred Merkelovou a Macronom...

Disponuje Slovensko reálnou silou, ktorá pošle Matovičovu vládu na smetisko politických dejín?

Momentálne nie. Jedinou silou, na ktorú sa dá stopercentne spoľahnúť, je – čas. Ich tá karma dobehne skôr či neskôr. Otázka už len je, ako tvrdo na nich dopadne hnev ľudu, na ktorý prikladajú polienka zla každodenne...

Predpokladáte, že iniciatívna referenda o predčasných voľbách môže byť úspešná, alebo počkáme na normálne voľby v roku 2024?

Referendum nič nevyrieši, lebo ho bude táto zločinná vláda ignorovať. A je otázne, či budú nejaké voľby v roku  2024. Veď núdzový stav sa, teoreticky, dá udržiavať donekonečna. Ako som napísal už niekoľkokrát –všetky tie na hlavu postavené kauzy plagiátorov, čo sa z toho rehocú a žltá tlač vzorne drží hubu, zastrašovania občanov, prekrúcania zákonov, papalášskych výnimiek z karantény, či potláčania občianskych práv a slobôd – to bola ešte sranda. Teraz sa sranda skončila. So špeciálnym Lipšicom sa vracajú 50. roky a politické procesy. A ako spieval Karel Kryl: „... tahle noc nebude krátká...“

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.