GUTERRES: ANI BLÍZKY VÝCHOD, ANI SVET SI NEMÔŽE DOVOLIŤ ĎALŠIU VOJNU

Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že Irán napísal list predsedovi BR OSN, v ktorom tvrdil, že útok na Izrael bol obranou po údere na iránsky konzulát v sýrskom Damasku.

Foto sita/Ap
Dátum 15.04.2024

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval v nedeľu na "maximálnu zdržanlivosť" v súvislosti s útokom Iránu na Izrael, ku ktorému došlo v priebehu víkendu. "Ani región, ani svet si nemôže dovoliť ďalšiu vojnu," uviedol Guterres na mimoriadnom zasadaní Bezpečnostnej rady OSN. TASR informuje podľa agentúry AFP.

"Blízky východ je na pokraji (vojny)," upozornil Guterres. "Ľudia v regióne čelia reálnemu nebezpečenstvu zničujúceho konfliktu v plnom rozsahu," dodal šéf OSN s tým, že teraz je čas na deeskaláciu.

Guterres zároveň dodal, že Irán napísal list predsedovi BR OSN, v ktorom tvrdil, že útok na Izrael bol obranou po údere na iránsky konzulát v sýrskom Damasku, uvádza stanica Sky News. Súčasne na pôde bezpečnostnej rady pripomenul, že "charta Organizácie Spojených národov zakazuje použitie sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti akéhokoľvek štátu". Poznamenal tiež, že nie sú dovolené ani akékoľvek útoky na diplomatické zariadenia.

"Je čas ustúpiť z okraja. Je nevyhnutné vyhnúť sa akejkoľvek akcii, ktorá by mohla viesť k veľkým vojenským konfrontáciám na viacerých frontoch na Blízkom východe," upozornil s tým, že "civilisti už znášajú toto bremeno a platia najvyššiu cenu".

Guterres pripomenul, že zodpovednosťou všetkých členov bezpečnostnej rady je pomôcť zabezpečiť prímerie v Gaze, bezpodmienečné prepustenie izraelských rukojemníkov zadržiavaných palestínskym radikálnym hnutím Hamas i zaistiť neprerušované dodávky humanitárnej pomoci. "Máme spoločnú zodpovednosť pracovať za mier," zdôraznil.

Irán v noci na nedeľu zaútočil na Izrael viac než 300 bezpilotnými lietadlami a raketami, informovala izraelská armáda. Izraelu a jeho spojencom, vrátane USA či Británie, sa podarilo zostreliť až 99 percent z nich. Bezprecedentný útok bol podľa Teheránu odvetu za zmienený Izraelu pripisovaný nálet na iránske veľvyslanectvo v sýrskom Damasku aj iné "zločiny" vrátane vojny proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy. Na deeskaláciu situácie na Blízkom východe vyzvalo v nedeľu aj Turecko.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.