GUTERRES NAVŠTÍVI HRANICU PÁSMA GAZY

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v sobotu navštívi hranicu Pásma Gazy a Egypta. Guterres svoj krok oznámil po tom, ako Izrael potvrdil svoj úmysel zaútočiť na neďaleké palestínske mesto Rafah aj bez podpory USA. Šéf OSN počas návštevy plánuje zopakovať výzvu na humanitárne prímerie, hoci obnovený medzinárodný tlak zatiaľ nedokázal Izrael odradiť od ofenzívy v Rafahu.

Foto SITA/AP
Dátum 23.03.2024

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v sobotu navštívi hranicu Pásma Gazy a Egypta. TASR informuje na základe správy agentúry AFP. Guterres svoj krok oznámil po tom, ako Izrael potvrdil svoj úmysel zaútočiť na neďaleké palestínske mesto Rafah aj bez podpory USA. Šéf OSN počas návštevy plánuje zopakovať výzvu na humanitárne prímerie, hoci obnovený medzinárodný tlak zatiaľ nedokázal Izrael odradiť od ofenzívy v Rafahu, kam sa pred bojmi v ostatných častiach Pásma Gazy uchýlilo obyvateľstvo tejto enklávy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil svoj úmysel pokračovať v útoku. Urobil tak napriek varovaniam, že tento krok spôsobí civilnému obyvateľstvu masové straty a zhorší humanitárnu krízu v Pásme Gazy. "Dúfam, že získam podporu Spojených štátov, no ak to bude potrebné, urobíme to aj bez nej," oznámil v piatok Netanjahu ministrovi zahraničných vecí USA Anthonymu Blinkenovi, ktorý je v Izraeli na návšteve v rámci šiestej cesty po krajinách Blízkeho východu od vypuknutia vojny v Pásme Gazy.

Najnovší návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN žiadajúci okamžité prímerie v piatok bol odmietnutý, pretože Rusko a Čína vetovali tento americký návrh, ktorý arabské krajiny označili za príliš slabý. Nemenované diplomatické zdroje uviedli, že hlasovanie o novom razantnejšom návrhu boli zo soboty presunuté na pondelok, aby vznikol priestor na ďalšie rokovanie. Izrael spustil ofenzívu v Pásme Gazy ako odvetu za útoky militantov z palestínskeho hnutia Hamas na juh Izraela zo 7. októbra.

Počas ofenzívy zahynulo 32.070 Palestínčanov, uviedli zdravotnícke úrady na území pásma ovládanom Hamasom. Militanti tohto hnutia zabili pri spomínanom útoku na Izrael približne 1200 ľudí a niekoľko stoviek odvliekli do zajatia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.