HANBA VLÁDY A PARLAMENTU

Ondrej Binder urobil toľko, čo by neurobil jeden človek za tri životy

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 18.05.2016

O smrti poslanca NR SR za ĽS NS Ondreja Bindera som sa dozvedela od môjho priateľa cez SMS. Neskôr som si v médiách prečítala, že nováčik v parlamente dostal infarkt za volantom svojho auta. Záchranná služba, ktorá mimochodom bola v regióne zriadená práve vďaka jeho snahám, mu už žiaľ nedokázala pomôcť.

Mediálna žranica

Samozrejme, bulvárne médiá mali niekoľko dní o čom písať, rýpať sa v súkromí človeka, prinášať zvedavcom správy o bolesti a utrpení, ktoré jeho najbližší prežívali. A ako býva dobrým zvykom, mnohí diskutéri na internetových fórach nelenili a „nakladali“ Ondrejovi Binderovi aj po smrti. Médiá pľujú na všetkých, ktorí sú v ĽS NS, všetky dobré skutky zatracujú. A tak je to aj v prípade Ondreja Bindera. Márne by ste v médiách hľadali informácie o tom, čo tento človek v milovanom Svätom Antone a okolí vytvoril. Na poslednej rozlúčke bol aj Jozef Nodžák (Majster N), ktorý bol dlhoročným priateľom zosnulého poslanca. V našom telefonickom rozhovore mi povedal: „Ondrej urobil toľko, čo by neurobil jeden človek za tri životy. Bol človek s veľkým srdcom, keby mal posledný krajec chleba, ver, že by ti ho dal, hoci by on bol tri dni hladný. Ľudia na rozlúčke hovorili, že odišla duša Svätého Antona a len ťažko ju nahradí niekto iný. My sme sa s Ondrejom zoznámili na akciách, ktoré pravidelne organizoval pre deti na svojom Ranči Nádej. Tento rok by sme 29. mája oslávili 25. výročie jeho vzniku, Ondrej sa však toho už nedočkal. Nedávno sa vrátil z Ameriky, kde sa stretol s arcibiskupom Jánom Sokolom, ktorého uznával ako morálnu autoritu a údajne sa chcel u neho vyspovedať. Ondrej bol hlboko veriaci človek, ktorý pomáhal ľuďom a chcel urobiť svet lepším,“ uzavrel Majster N.

Kde boli?

Posledné zbohom prišlo dať Ondrejovi Binderovi takmer dvetisíc ľudí. Medzi smútiacimi bol poslanec NR SR Boris Kollár, Ľudovít Kaník, hokejový brankár Janko Laššák či politológ Ján Baránek. So svojím kolegom sa prišli dôstojne rozlúčiť štrnásti členovia poslaneckého klubu ĽS NS na čele s predsedom Mariánom Kotlebom, ktorého smrť kolegu silno zasiahla a nedokázal zadržať smútok a slzy. Na poslednej rozlúčke však chýbali zástupcovia vlády či prezidenta. Je to hanba slovenskej politickej scény. Kto tam však rozhodne nemal chýbať, bol predseda NR SR Andrej Danko. Zrejme by za normálnych okolností svoju neúčasť odôvodnil zdravotnými problémami, lenže verejne vyhlásil, že do úradu opätovne nastupuje od pondelka 16. mája a rozlúčka bola 17. mája. Je absolútne žiaduce, aby sa šéf zákonodarného zboru rozlúčil so svojím parlamentným kolegom. Bolo by to znakom slušnosti a úcty hodným predsedu parlamentu, hoci odmieta komunikovať a diskutovať so zástucami ĽS NS zastupujúcich vôľu vyše dvestotisíc voličov. Treba však mať na pamäti, že smrť politické strany nepozná.