HARABIN: PENIAZE ZO SOROSOVÝCH MIMOVLÁDOK TREBA DAŤ MATICI SLOVENSKEJ

Štefan Harabin, bývalý predseda Najvyššieho súdu SR, exminister spravodlivosti a národno-vlastenecký kandidát na prezidenta SR: Nie je možné, aby Matica Slovenská mala rozpočet 1,6 milióna eur a Sorosove mimovládne inštitúcie, okrem ročného paušálu, boli štedro zo štátu dotované i jednorazovou sumou 22 miliónov eur.

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 06.12.2023

Piateho decembra sa na pôde Matice Slovenskej v Martine uskutočnilo pracovné stretnutie zakladajúceho člena MS a prezidentského kandidáta Štefana Harabina s predsedom Matice Slovenskej Mariánom Gešperom a zamestnancami Matice. 

JUDr. Štefan Harabin informoval matičných kolegov o programových národno-vlasteneckých tézach. Zároveň vyjadril názor, že Matica slovenská by nemala byť politicky trpená s takýmto obmedzeným rozpočtom, ktorý je v súčasnosti len 1,6 milióna eur, čo zväzuje Matici i jej zložkám ruky pri plnení svojich úloh na poli členskom, vedeckom, vydavateľskom a informačnom. 

Štefan Harabin ocenil konsolidáciu Matice slovenskej v posledných rokoch, ako aj jej odvahu pri obrane matičnej myšlienky počas vlády tzv. ultra-liberálov. Zdôraznil, že MS nie je potrebné inštitucionálne reformovať, keďže dokázala, že sa vie spravovať a riadiť vlastnými silami. Práve naopak, je potrebné reformovať financovanie Matice zo strany Slovenskej republiky. Veď mnohokrát dokonca nahrádzala vo viacerých prípadoch samotný štát. 

„Nie je možné, aby Matica Slovenská mala rozpočet 1,6 milióna eur a Sorosove mimovládne inštitúcie, okrem ročného paušálu, boli štedro zo štátu dotované i jednorazovou sumou 22 miliónov eur. Všetky peniaze, ktoré smerujú do Sorosovych mimovládiek, treba v celom rozsahu presmerovať do rozpočtu Matice Slovenskej,“ zdôraznil Štefan Harabin. 

Ocenil postoj Matice Slovenskej aj voči pokryteckým útokom liberálov na osobnosť P. O. Hviezdoslava v kauze Divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave, súčasne pri zorganizovaní protestu v danej veci, ďalej pri obrane národnej zástavy pri výstupe na hrad Devín v apríli tohto roku, ako aj pri vyhlásení Matice slovenskej, keď zazneli výroky o tzv. odtrhnutom území zo strany štátnych predstaviteľov južných susedov, a v tom čase MS dala jasne najavo stanovisko slovenského ľudu.

V závere stretnutia Štefan Harabin ešte raz zablahoželal matičiarom k 160. výročiu založenia Matice slovenskej, ktoré si pripomíname celý tento rok.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.