HARRISOVÁ BOLA AMERICKOU PREZIDENTKOU NA HODINU A 25 MINÚT

Americký prezident Joe Biden opäť prevzal prezidentské právomoci, ktoré počas piatkového kolonoskopického vyšetrenia vykonaného v anestézii nakrátko odovzdal viceprezidentke Kamale Harrisovej.

Foto SITA/AP
Dátum 19.11.2021

Americký prezident Joe Biden opäť prevzal prezidentské právomoci, ktoré počas piatkového kolonoskopického vyšetrenia vykonaného v anestézii nakrátko odovzdal viceprezidentke Kamale Harrisovej. Informovala o tom agentúra AFP.

ČÍTAJTE TIEŽ: BIDEN ODOVZDÁ KVÔLI KOLONOSKOPII PREZIDENTSKÚ MOC HARRISOVEJ
      
Harrisová, ktorá je ako viceprezidentka funkčne najvyššie postavenou ženou v dejinách USA, sa tak na hodinu a 25 minút stala úradujúcou hlavou štátu. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová zdôraznila, že išlo o bežný lekársky zákrok, ktorý bol súčasťou pravidelnej komplexnej lekárskej prehliadky. Sedemdesiatosemročný prezident absolvoval endoskopické vyšetrenie hrubého čreva vo vojenskej nemocnici Walter Reed National Military Medical Center, ktoré sa nachádza v štáte Maryland, fakticky na predmestí Washingtonu. Podľa hovorkyne je prezident po zákroku "v dobrej nálade", ale zatiaľ zostáva v nemocnici, kde absolvuje ešte ďalšie vyšetrenia. Biden už podľa nej hovoril s Harrisovou aj so šéfom svojej kancelárie a opätovne sa ujal plnenia prezidentských právomocí.
      
Joe Biden je najstarším úradujúcim prezidentom USA a jeho zdravotný stav preto vyvoláva veľkú pozornosť amerických médií i verejnosti. Samotný akt odovzdania právomocí prebehol oficiálne formou listu, ktorý Biden o 10.10 h miestneho času (16.10 h SEČ) zaslal predsedom oboch komôr amerického Kongresu. Po prebratí z anestézie Biden zaslal o 11.35 h miestneho času (17.35 h SEČ) obom predsedom ďalší list, v ktorom ich informoval o tom, že sa znovu ujíma výkonu funkcie.Psakiová pripomenula, že odovzdanie moci viceprezidentovi je v takýchto situáciách štandardným krokom, ktorý sa dvakrát uplatnil aj počas vlády exprezidenta Georgea W. Busha (2001 - 2009).      

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.