HEGER AJ FIALA OCENILI POKOJNÉ ROZDELENIE ČESKO-SLOVENSKA PRED 30 ROKMI

Český premiér Petr Fiala spätne hodnotí rozdelenie spoločného štátu Čechov a Slovákov pozitívne. Podľa neho by vzťahy medzi Českom a Slovenskom neboli také dobré, ak by obe krajiny zotrvali v spoločnom štáte.

Foto SITA/MAREK LUKÁČ
Dátum 08.01.2023

Český premiér Petr Fiala a jeho slovenský kolega Eduard Heger v televíznej diskusii RTVS O 5 minút 12 ocenili pokojné rozdelenie Česko-Slovenska pred 30 rokmi aj terajšiu úroveň vzťahov medzi Českom a Slovenskom. Podľa Fialy pre Českú republiku teraz nie je témou zavedenie jednotnej európskej meny, ktorú Slovensko prijalo na začiatku roka 2009.

„Ja ako historik a politológ som vedel, že ten štát sa rozdelí. Pre mňa to prekvapením nebolo. O čo mne išlo, aby to bolo pokojnou, mierovou cestou, to sa naplnilo. Je to príklad, ktorý sa spomína v celom svete,“ uviedol Fiala. Dodal, že spätne hodnotí rozdelenie spoločného štátu Čechov a Slovákov pozitívne. Podľa neho by vzťahy medzi Českom a Slovenskom neboli také dobré, ak by obe krajiny zotrvali v spoločnom štáte.

Fiala povedal, že obe krajiny majú rozdielnu históriu či inú politickú kultúru. „Bolo mi jasné, že slovenský emancipačný proces nebude slovenskou spoločnosťou vnímaný ako dovŕšený bez samostatného štátu. Navyše dvojčlenná federácia, kde jeden je väčší a druhý menší, má veľa aj teoretických nevýhod,“ povedal predseda českej vlády.

„Práve to, aké máme dobré vzťahy, je ukážkou toho, že sme sa rozhodli správne. Vydali sme sa cestou samostatnosti a bolo to dobré rozhodnutie. Za jedným stolom sme sa stretli v Európskej únii. Môžeme ukazovať jednotu a spoluprácu,“ povedal Heger. Dodal, že rivalitu medzi Českom a Slovenskom možno pozorovať iba pri športových stretnutiach.

Pre Česko podľa Fialy v súčasnosti nie je témou zavedenie eura. „My nie sme presvedčení, že by euro prinieslo výhody oproti korune,“ uviedol.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.