HEGER: SANKCIE PROTI RUSKU FUNGUJÚ

Premiér SR Eduard Heger: Rusko sa dostáva pod výrazný tlak, aj preto stupňuje svoje hybridné útoky na Európu.

Foto sita/diana ČERNÁKOVÁ
Dátum 20.10.2022

Nové sankcie voči Rusku nie sú témou prebiehajúceho dvojdňového summitu EÚ v Bruseli, ale o ich účinnosti netreba pochybovať, povedal vo štvrtok premiér SR Eduard Heger (OĽANO). Priznal aj to, že komunikácia v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) stagnuje, informuje z Bruselu spravodajca TASR. Heger zdôraznil, že zavedené sankcie voči Rusku nie sú zbytočné, ako tvrdia lídri niektorých členských krajín eurobloku, práve naopak. 

"Vidíme, že sankcie výrazne pomáhajú. Treba si uvedomiť, že majú stále vyššiu a vyššiu účinnosť v čase. A vidíme, že Rusko sa dostáva pod výrazný tlak, aj preto stupňuje svoje hybridné útoky na Európu," upozornil premiér. Spresnil, že tieto hybridné útoky sa prejavujú v dôsledkoch na energetiku či zásobovanie potravinami. Podľa jeho slov v sankciách treba vydržať, byť v nich precízni a hľadať ďalšie možnosti, ako ich stupňovať, pričom treba dbať aj na bezpečnosť Európy a jej záujmov.

Na otázku, ako prebieha politická koordinácia v rámci krajín Vyšehradskej štvorky, keďže sa v poslednom období upustilo od schôdzok premiérov V4 pred summitmi EÚ v Bruseli, Heger odpovedal, že pod taktovkou prebiehajúceho slovenského predsedníctva V4 bude spoločné stretnutie predstaviteľov všetkých štyroch krajín v novembri. "Maďarsko ako jediné v rámci V4 má iný postoj voči vojne na Ukrajine a áno, tá komunikácia sa spomalila, dá sa povedať, že zamrzla," opísal situáciu. Zároveň však dodal, že je potrebné budovať  dobrú susedskú politiku a riešiť aj cez tento formát iné problémy spoločného záujmu. 

Témou summitu EÚ je aj potreba chrániť kritickú infraštruktúru v Únii. Na otázku TASR do akej miery sa to týka Slovenska, premiér pripomenul, že v SR sú to hlavne plynovody a ropovody. "Nedávno sme otvorili interkonektor medzi Poľskom a Slovenskom, čiže plynová infraštruktúra, ale aj ropná je kritická a musíme ju chrániť. Tak na našom území, ako aj na Ukrajine, cez ktorú ešte stále k nám prichádza ropa a plyn," odkázal Heger. 
  

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.