HEGER: SLOVENSKO JE SPOĽAHLIVÝM ČLENOM NATO A AMERICKÝM SPOJENCOM!

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) sa v utorok zúčastnil na diskusii amerického think-tanku German Marshall Fund, na ktorej hovoril najmä o budovaní demokracie, transatlantickej spolupráci, ale aj o záväzku Slovenska dodržiavať pravidlá právneho štátu.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 01.12.2021

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) sa v utorok zúčastnil na diskusii amerického think-tanku German Marshall Fund, na ktorej hovoril najmä o budovaní demokracie, transatlantickej spolupráci, ale aj o záväzku Slovenska dodržiavať pravidlá právneho štátu. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
      
Premiér v súvislosti so šírením dezinformácií poznamenal, že vláda chce vytvoriť Centrum boja proti hybridným hrozbám. Občania by sa voči nim mali stať odolnými vďaka plánovanej reforme vzdelávacieho systému. Heger uviedol, že krajiny z východnej časti NATO boli už aj pred pandémiou COVID-19 viac vystavené rôznym hybridným hrozbám či kybernetickým útokom. Na Slovensku sa podľa neho šírenie dezinformácií prejavilo napríklad i v nízkej úrovni zaočkovanosti. Nedôvera občanov SR voči štátnym inštitúciám je podľa Hegera dôsledkom skorumpovaného systému, ktorý umožnili bývalé vlády. O svojej vláde povedal, že má silný protikorupčný mandát a rozviazala ruky orgánom činným v trestnom konaní. Heger priznal, že hoci Slovensko po roku 1989 úspešne prešlo na trhovú ekonomiku, od roku 2004 neprijalo žiadne významné reformy. "A to je teraz našou najdôležitejšou úlohou, obzvlášť pri ekonomickom reštarte po pandémii koronavírusu," vyhlásil. Ako príklad modernizácie uviedol reformy naviazané na plán obnovy, vrátane reformy vzdelávania, súdnej mapy a verejného obstarávania.
      
V oblasti zahraničnej politiky Heger zdôraznil, že Slovensko je spoľahlivým členom NATO a Spojené štáty považuje za strategického partnera a spojenca. Priblížil tiež, že aktuálne prebieha najväčšia modernizácia slovenskej armády. "Dlhodobo zvyšujeme naše investície do obrany, máme ambíciu dosiahnuť dve percentá HDP a k tomuto cieľu sa postupne približujeme. Na budúci rok budeme do obrany investovať 1,8 percenta HDP," uviedol. Čo sa týka energetickej bezpečnosti, Heger priznal, že SR je momentálne závislá od ruského zemného plynu. Dlhodobo sa však pracuje na diverzifikácii trás a zdrojov. Uviedol, že krajina odchádza od uhlia a zaviazala sa dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Podľa premiéra na splnenie tohto záväzku využije aj jadrovú energiu, ktorá tvorí 50 percent energetického mixu SR.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.