HEGEROVA POTUPA

Zuzana Čaputová, Boris Kollár, ale aj Jaroslav Naď či Ivan Korčok plnia na samitoch len úlohu poštárov.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 13.04.2022

Vyhlásenia premiéra Eduarda Hegera pred aj po neformálnom samite vo francúzskom Versailles pred slovenskými médiami pôsobili seriózne, vážne (ba až odvážne) iba tak ako dupanie mravca z bradatého vtipu o prechode mostu vedľa slona... Pritom Slovensko ešte dodnes nezabudlo na trapas expremiéra Igora Matoviča z 3. februára 2021. Predseda OĽaNO a šéf slovenského vládneho kabinetu si ho vyrobil v Elyzejskom paláci v Paríži počas brífingu s prezidentom Emmanuelom Macronom. Bulvár to glosoval titulkom Sedlák vo veľkomeste. No Matovičove manévre s dáždnikom, doplnené táraninami o Klárke, sa zapísali, žiaľ, do politickej histórie Slovenska i Európy. Zámok Versailles neďaleko Paríža, postavený pôvodne ako symbol absolutistickej monarchie, funguje dnes ako erb svetovej diplomacie. Pochopiteľne preto pri neformálnom stretnutí európskych lídrov 10. a 11. marca 2022 nechýbali stovky objektívov kamier a fotoreportérov. Mainstreamové televízie na Slovensku to ignorovali či zamlčali, no všímavým pozorovateľom spravodajstva ORF, MTV, ZDF alebo CNN isto neunikol záber z momentu, keď sa francúzsky prezident vyobjímal s niekoľkými významnými politikmi. Odchádzajúc od nich sa mu do cesty postavil s napriahnutou rukou náš „pikolík“ Eduard Heger. No a „MacRon“ sa od neho okamžite otočil a odkráčal preč.

Oblúk hanby

Diplomatickí experti vedia, že Eduard Heger, Zuzana Čaputová, Boris Kollár (ale aj Jaroslav Naď či Ivan Korčok) plnia na samitoch len úlohu „poštárov“. A hoci ministerský predseda slovenskej vlády na sociálnych sieťach svoje miništrovanie rád komentuje, ale najčastejšie „prifukuje“, tentoraz sa na Twitteri o svoje postrehy a pocity potupenia nepodelil... Heger ostal s dlhým nosom ako najslávnejší Francúz Cyrano z Bergeracu.

Hoci neporovnateľne s vojnovým utrpením ukrajinskému ľudu, tragédiu a sklamanie zažívame aj my na Slovensku. Pod maskovacou sieťou boja proti kremeľským trollom, vojny proti ruskej propagande, odhaľovania a zatýkania ruských špiónov (ako z čias mccarthizmu počas studenej vojny), pod Vysokými Tatrami bujnie cenzúra, dusí sa sloboda slova, umiera demokracia. Len preto, aby nik nemohol túto vládnu štvorkoalíciu „nachytať na hruškách“, aby nikomu nenapadlo kritizovať neschopnosť kádrov OĽaNO a ich koaličných asistentov riešiť reálne problémy občanov Slovenskej republiky. Ešte v marci som dal čitateľom na bezdôvodne zablokovanom webe Extra plus na odľahčenie hádanku, či vedia, čo má dnešná Bratislava spoločné s Parížom – oblúk. Ten v metropole na rieke Seine je Víťazný, ten slovenský – na Dunaji – je vinou Matoviča s Hegerom – oblúkom Hanby.

Vojnový marketing

Ešte sa ani neusadil prach zvírený vydarenou PR návštevou Hegerovcov vo Vatikáne (ktorej výsledkom bolo ubezpečenie sveta od premiérovej manželky, „že sa za Svätého otca modlí“...), a už sa náš premiérový priemerný premiér dostal opäť do rečí. Sledujúc vysielanie ČT24 vidím a počujem, ako si „dotieraví“ českí novinári nedajú pokoj a neustále sa snažia dopátrať, prečo sa do Kyjeva spolu s premiérmi Poľska, Českej republiky a Slovinska nevybral aj slovenský šéf exekutívy. Českému premiérovi Petrovi Fialovi bolo očividne nepríjemné venovať sa tejto téme, no rozhodne odpovedal, že „v momente jeho rozhodnutia a dohovoru s partnermi vo Versailles ho nezaujímali žiadne odporúčania bezpečnostných zložiek“... Vševedúci Denník N napísal, že pozvanie na cestu do Kyjeva dostal aj Heger, ale že odmietol. No cestu vlakom zhodnotila herečka, Havlova protežantka na poste veľvyslankyne ČSFR Magda Vášáryová. Tá na Facebooku putovanie troch šéfov európskych vlád do Kyjeva kritizovala. S obavou sa pýtala, či sa svojou misiou politici rozhodli pridať prácu ukrajinským policajtom a nahrnúť starosti svojej ochranke, alebo či aspoň priviezli vlakom jedlo. „Slovinský (premiér) Janša, ktorý silno kritizuje EÚ, dvaja Poliaci, snažiaci sa vyviesť Poľsko z EÚ a ktorí už niekoľko rokov rozkladajú demokratické štátne inštitúcie, a nový český premiér? Čo to je za skupinu?“ napísala. „A blokujú vlaky s humanitárnou pomocou? Ako môžu pomôcť? Na môj veru – nerozumiem,“ uviedla vdova po Milanovi Lasicovi. Je pravda, že v bezpečnostných zložkách ČR aj EÚ sa rozvinula široká aj odborná diskusia o kontroverznej ceste troch stredoeurópskych premiérov, ktorej avizovanie a vyzradenie od poľského predsedu vlády (že sa uskutoční po železnici) ohrozilo nielen ich, no celú ukrajinskú železnicu vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského. Opodstatnenosť obáv a potreby obozretnosti vzápätí potvrdil masívny hackerský útok, ktorý vyradil z činnosti automatické systémy a ochromil vyše 800 kilometrov poľských železníc.

Žijeme v časoch dosiaľ nebývalého vojnového marketingu, na slovenského premiéra sa ako osy zlietli aj tunajší mainstreamoví novinári, opakovane sklamaná občianska verejnosť i uškŕňajúci sa lídri opozície. Podľa Hegera to, že nešiel na Ukrajinu, nebola otázka strachu. „Ak by som dostal znova takúto pozvánku, tak by som to zrejme prehodnotil.“ K dlhému nosu z Versailles si Eduard Heger takto v cirkusovej maringotke vystrelil ešte aj červený nos politického klauna. Nuž, niekto zbiera po svete vymyslené ocenenia, študujúca dcéra prezidentky Čaputovej si robí čiarky za účasť v Silnej zostave a chce poučovať Slovensko, niekto zhromažďuje maškarné rekvizity na budúcoročný karneval v Benátkach...

Ak dvaja robia to isté...

... nie je to rovnaké, ani to isté. V Českej republike boli pred troma mesiacmi parlamentné voľby, ktoré úplne premiešali hracie karty v politickom kasíne našich západných susedov. No pokiaľ český premiér Petr Fiala (ODS) – ako politológ a univerzitný profesor – využil momentum a pomocou protiruskej propagandy zjednotil za prvých 100 dní vo funkcii takmer celý národ (dokonca aj prezidenta Miloša Zemana priviedol k politickému a názorovému salto mortale), obaja slovenskí šéfovia kabinetu od volieb 2020 dokázali pravý opak.

No nebolo to vždy tak. Ak som už poukázal na výsledky pobytu súčasného predstaviteľa výkonnej moci našej republiky vo Versailles, nemôžem nespomenúť, že najväčší Slovák – Milan Rastislav Štefánik – dokázal začiatkom 20. storočia Francúzov očariť, presvedčiť o svojich osobnostných kvalitách, o vedeckých, diplomatických vojenských schopnostiach a v otvorenej náruči parížskych salónov sa im stal partnerom. V silnej zostave vedenia štátu potrebujeme práve také osobnosti. Neviem sa už dočkať jarného obdobia, keď nevzdelancov a plagiátorov s ambíciou vládnuť ľudu odplavia kalné vody času do nenávratna...

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.