HEIKO MAAS: DÚFAM, ŽE TIETO PROTESTY ZMENIA AMERIKU

Nemecký minister zahraničných vecí, Heiko Maas, vyhlásil, že protesty, ktoré sužujú USA sú legitímne a pokojné.

Foto AP
Dátum 02.06.2020

BERLÍN 2. júna (TASR/extraplus.sk) - Pokojné demonštrácie v Spojených štátoch proti "šokujúcej" smrti Afroameričana Georgea Floyda pri zatýkaní belošskou políciou v Minneapolise sú "viac než legitímne", vyhlásil v utorok nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

"Pokojné protesty, ktoré vidíme v USA..., sú pochopiteľné a viac než legitímne. Dúfam, že tieto pokojné protesty neskĺznu do ďalšieho násilia, ba čo viac - dúfam, že zmenia Spojené štáty," povedal novinárom nemecký minister, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Maas v súvislosti s útokmi policajtov na novinárov na protestoch tiež zdôraznil, že novinári "musia mať možnosť vykonávať svoju prácu - a tou je informovanie - bez strachu o svoju bezpečnosť".


"Demokratické krajiny musia pri ochrane slobody tlače uplatňovať tie najvyššie štandardy. V tejto súvislosti musí byť všetko násilie nielen kritizované, ale aj trestne stíhané a objasnené, aby boli žurnalisti pri výkone práce naozaj účinne chránení," povedal Maas.

Medzi pracovníkmi médií, ktorí sa stali terčom útokov, je dopisovateľ nemeckej verejnoprávnej rozhlasovej a televíznej stanice Deutsche Welle (DW).

DW uviedla, že dve noci po sebe "zasiahla americká polícia Stefana Simonsa projektilmi, keď informoval o protestoch hnutia #BlackLivesMatter v Minneapolise". Názov hnutia znamená "Na životoch černochov záleží".

"V súvislosti s takýmito prípadmi, ako je DW, budeme kontaktovať úrady USA, aby sme zistili presné okolnosti," vyhlásil minister Maas.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.