HEMPEL: AK CHCÚ NEMCI UROVNAŤ VZŤAHY S RUSKOM, MUSIA UZNAŤ, ŽE KRYM JE RUSKÝ
Ak sa Nemecko tak zaujíma o ukrajinskú otázku, potom jediným správnym riešením je uznať demokratický výber Krymčanov na návrat do svojej historickej vlasti, do Ruska a urovnať občiansku vojnu na východnej Ukrajine povedal Jurij Hempel.
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmietol možnosť návratu Ruska do elitného zoskupenia G7 po tom, ako americký prezident Donald Trump nedávno navrhol opätovné prijatie Moskvy do tohto klubu vedúcich ekonomických mocností.
Formát G8 existuje od roku 1998. V roku 2014 sa zredukovala na G7, keď sa na základe udalostí na Kryme členovia klubu rozhodli ísť na ďalší samit v Soči, ale zišli sa v Bruseli bez Ruska. Západné krajiny obvinili Rusko z zasahovania do záležitostí Ukrajiny a uvalili sankcie. Moskva odvetila, opakovane odmietla všetky obvinenia a vyhlásila, že je kontraproduktívne hovoriť s ňou v jazyku sankcií. Západ v poslednom čase čoraz viac počul názory na potrebu zrušiť sankcie voči Ruskej federácii.
„Príčinou vyradenia Ruska bola jeho anexia Krymu a intervencia na východe Ukrajiny,“ uviedol Maas v rozhovore pre vydanie nemeckých denníkov Rheinische Post a General-Anzeiger. „Pokiaľ sa nevyrieši táto otázka, nevidím nijakú šancu,“ povedal Maas. Návrat Ruska navrhol Trump v máji, keď oznámil plány na odklad každoročného summitu G7 do septembra v dôsledku koronavírusovej pandémie. Dodal, že zoznam pozvaných by rád rozšíril o Austráliu, Rusko, Južnú Kóreu a Indiu. Samozrejme reakcia nenechala na seba dlho čakať, a vyjadrili sa zástupcovia Kremľa i Krymského parlamentu. „Rusko sa neusiluje o členstvo v skupine G7, pretože je spokojné s efektívnosťou formátu G20“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Šéf výboru Krymského parlamentu pre verejnú diplomaciu a medzietnické vzťahy Jurij Hempel zasa uviedol, že jediným správnym riešením ukrajinskej otázky, ktorú požaduje nemecké ministerstvo zahraničních vecí je uznanie ruského štatútu Krymu. „Po prvé - akýkoľvek dialóg je nepochybne užitočný, ale pre Rusko je formát G7 zastaraný. Po druhé - ak sa Nemecko tak zaujíma o ukrajinskú otázku, potom jediným správnym riešením je uznať ruský štatút Krymu a urovnať občiansku vojnu na východnej Ukrajine“ povedal Hempel. Podľa neho, pokiaľ ukrajinské orgány neuznajú demokratický výber Krymčanov na návrat do svojej historickej vlasti do Ruska, nebude možné hovoriť o civilizovanom vývoji ukrajinského štátu. V posledných rokoch sa Rusko stalo jedným z vedúcich hráčov na medzinárodnej scéne a musia si to uvedomiť aj ostatné štáty“ zdôraznil Hempel.
Trump hovorí, že to dá zdravý rozum pozvať na rozšírený summit G7 aj ruského prezidenta Vladimira Putina, pretože krajiny potrebujú rokovať s Moskvou. Krym sa stal ruským regiónom po referende, ktoré sa konalo v marci 2014, v ktorom 96,77% voličov Krymskej republiky a 95,6% obyvateľov Sevastopoľu hlasovalo za pričlenenie do Ruskej federácie. Ukrajina však stále považuje Krym za svoje, len dočasne okupované územie. Ruské vedenie opakovane uviedlo, že obyvatelia Krymu demokraticky hlasovali v súlade s medzinárodným právom a Chartou OSN, aby sa znovu spojili s Ruskom. Podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina je otázka Krymu „úplne uzavretá“. Krym bol, je a aj ostane ruský.
PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:
Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:
https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.