HEREČKA

Michael Kocáb: Prezidentka Čaputová je úžasná osoba, jedna z najlepších štátničiek v Európe

Foto SITA/BRANISLAv bibel
Dátum 17.12.2022

Hlava Slovenskej republiky neraz dokázala, že sa v liberálnych kruhoch cíti ako ryba vo vode. Najnovšie potešila svojich fanúšikov účinkovaním vo filme Michael Kocáb – rocker verzus politik. Český hudobník a občiansky aktivista priznal, že výsledný celovečerný dokument režisérky Olgy Sommerovej mal možnosť v priebehu jeho vzniku ovplyvňovať. „Vyberal som lokácie, napríklad všetko na Slovensku, tiež som bol šťastný, že je tam prezidentka Čaputová. Veľmi som o to stál, pretože ju uznávam a obdivujem ako veľmi dobrého človeka,“ uviedol.

Bojovník za demokraciu

Hudobník a politik, ktorý sa okrem iného zaskvel výrokom, že Rusko je pre planétu Zem nebezpečné, pomýšľal podľa vlastných slov ešte nedávno nad kandidatúrou na prezidenta Českej republiky. Nepáčilo sa mu, že sa Česi odkláňajú od EÚ, NATO a USA, čo sa však pod vplyvom konfliktu na Ukrajine zmenilo. Osobného priateľa a poradcu exprezidenta Václava Havla Sommerová líči v snímke ako bojovníka za ľudské práva, politickú kultúru a demokraciu. Ako hrdinu, ktorému sa podarilo stiahnuť sovietske vojská z Československa. „Som šťastný, že vo filme vystupuje aj generál Naďovič, ktorý spoločne so mnou robil odsun, že je tam Ondrej Šoth, riaditeľ košického divadla, vynikajúci choreograf, tiež celoživotný priateľ,“ poznamenal jeden zo zakladateľov Občianskeho fóra, ktorý ovplyvnil aj nomináciu Václava Havla na prezidenta. V roku 2009 sa Kocáb stal ministrom pre ľudské práva a národnostné menšiny a neskôr vládnym komisárom pre ľudské práva. Pre hudobných fanúšikov ostane skladateľom rockovej, filmovej a klasickej hudby, najmä však zakladateľom skupiny Pražský výběr.

Obria osobnosť Zelenskyj

Ľuďom, ktorí nostalgicky spomínajú na režim spred roku 1989, Kocáb odkazuje, že si neuvedomujú, akú slobodu získali a aký posun sme zaznamenali v oblasti práv a ľudskej dôstojnosti. „Dnes môže každý robiť, čo ho baví. Samozrejme, má to svoje komplikácie, keď sa niekto nechytí napríklad v zamestnaní, už nie je právo na prácu, ako to bolo za komunistov, ale stále pretrváva zdravotná starostlivosť, ktorá je zadarmo, viac-menej i školstvo. Sme slobodná a demokratická krajina, a to je to zásadné, žijeme si dobre, keď to porovnáme s Ukrajinou. Musíme si vážiť to, čo sme docielili a chrániť to, pretože by sme o to mohli tiež prísť,“ podčiarkol. Na otázku TASR, či má súčasnosť osobnosti schopné a ochotné chopiť sa úlohy v čase, ktorý budeme po desaťročiach označovať ako históriu, sa znovu vrátil k slovenskej prezidentke. „Určite prezidentka Čaputová. Aké budú konkrétne výsledky jej práce, na to si ešte počkáme, ale je to úžasná osoba, jedna z najlepších štátničiek v Európe,“ zhodnotil a dodal, že na Ukrajine sa narodila ďalšia obria osobnosť, prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten je taktiež „fachman“ zo šoubiznisu, do ktorého bude zrejme onedlho patriť aj Čaputová. Viac než problémom bežných Slovákov sa totiž venuje svojmu imidžu, kampani a starostiam liberálov.

Michael Kocáb.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.