HISTÓRIA ODSÚDI KAŽDÉHO POSLANCA, KTORÝ ZAHLASUJE ZA ZMLUVU S AMERIČANMI

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus: Poslanci NR SR by mali myslieť na to, že hlasovanie o odobrení zmluvy SR s USA sa zapíše do histórie, ktorá raz odsúdi každého jedného z nich, ktorí dovolí, aby cudzia armáda likvidovala slovenskú suverenitu a zvrchovanosť. Ich mená budú na zozname hanby, lebo povolali na územie Slovenskej republiky cudzie vojská.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 08.02.2022

V atmosfére nátlaku boli československí predstavitelia donútení podpísať tzv. moskovský protokol, teda písomný súhlas s pobytom intervenčných vojsk. Ako jediný nepodľahol sovietskemu tlaku František Kriegel, predseda Národného frontu. Pretrvával však aj občiansky odpor proti okupácii. Jeho symbolom sa stal študent Jan Palach, ktorý sa 16. januára 1969 polial benzínom a zapálil na pražskom Václavskom námestí. Po troch dňoch 19. januára 1969 zomrel, nasledovali ho však ďalší. História sa opakuje a po 53 rokoch územie Slovenskej republiky budú okupovať americké vojská. Vláda SR pod vedením Eduarda Hegera totiž 12. januára  2022 odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Po podpise dokumentu 3. februára 2022 Jaroslavom Naďom, Ivanom Korčokom vo Washingtone ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus: 

Mier je vzácnosť, nie samozrejmosť.

 

Roman Stopka, predseda PSN: Politici na čele nášho štátu nie sú naši, ale proti nám. Výroky Korčoka, Naďa či pôvodcu celého Lajčáka sú len trestuhodným balamutením verejnosti frázami, ktoré nezodpovedajú ani pravde, ani záujmom SR a jej občanov. Koľko hnusu ešte vyrobí spolok týchto psychopatov na čele štátu, než sa rozsype?

ČÍTAJTE TIEŽ: OSLOBODILI NÁS RUSI, NIE AMERIČANIA!

Pred rokovaním vlády dohodu schválila aj Bezpečnostná rada SR. Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou. 

Slovenská národná strana už v minulosti zastavila a jasne deklarovala, že táto zmluva je predprípravou prítomnosti cudzích ozbrojených síl na území Slovenskej republiky. Je veľká škoda, že táto vláda na čele s Eduardom Hegerom nedokázala nabrať odvahu zastaviť túto zmluvu, ktorá hovorí o rôznych daňových, colných a iných výhodách pre cudzie ozbrojené sily. Tieto cudzie ozbrojené sily zo Spojených štátov amerických budú mať dokonca nadradené postavenie vo vzťahu k našim ozbrojeným silám ako aj k iným ozbrojeným silám susedských štátov.

Ani poľské lietadlo nebude môcť pristáť na našich letiskách bez súhlasu amerického dôstojníka. „Tento deň je čiernym dňom pre suverenitu Slovenskej republiky a vpíše sa veľkými písmenami do histórie Slovenska ako zrada. Je zrejmé, že prezidentka Čaputová financovaná zo západných zdrojov túto zmluvu ako najvyššia veliteľka ozbrojených síl odobrí. Vyzývame opozičné politické strany na zjednotenie sa a jediná šanca ako je odmietnuť resp. do budúcna zrušiť túto zmluvu je spolupráca opozičných strán v referende a jednotný postup v najbližších parlamentných voľbách“, uzavrel svoje vyjadrenie Andrej Danko.

Poslanci NR SR by mali myslieť na to, že hlasovanie o odobrení zmluvy SR s USA sa zapíše do histórie, ktorá raz odsúdi každého jedného z nich, ktorí dovolí, aby cudzia armáda likvidovala slovenskú suverenitu a zvrchovanosť. Ich mená budú na zozname hanby, lebo povolali na územie Slovenskej republiky cudzie vojská, ktoré budú môcť využívať dohodnuté zariadenia napríklad na výcvik, cvičenia, manévre, tranzit, ubytovanie personálu a rozmiestňovanie síl. Uzavretie dohody im tiež umožní prepravovať, rozmiestňovať a skladovať obranné zariadenia, zásoby a materiál v dohodnutých zariadeniach a priestoroch. Slovensko má dostávať informácie o dodávkach aj dodávateľoch vopred.

Slovensko sa podpísaním dohody vzdá svojho prednostného práva na výkon trestnej právomoci voči príslušníkom Ozbrojených síl Spojených štátov. Pri konkrétnych trestných činoch s osobitným významom pre SR môžu slovenské orgány vzdanie sa právomoci odvolať. Americká strana musí zároveň slovenské orgány informovať o všetkých trestných činoch jej príslušníkov okrem tých, za ktoré možno uložiť pokutu alebo trest odňatia slobody menej ako tri roky.

O zatknutí alebo zadržaní amerického vojaka bude musieť SR bezodkladne informovať orgány americkej armády. Tie budú mať v koordinácii so slovenskými orgánmi neodkladný prístup ku každej takejto osobe, kedykoľvek o to požiadajú. Príslušníkov Ozbrojených síl USA vrátane civilnej zložky majú tiež vyňať z konaní o občianskoprávnu náhradu škody alebo o uloženie správnej pokuty, ktoré vyplývajú z konania alebo opomenutia týchto osôb pri výkone ich služobných povinností.

Akákoľvek infraštruktúra, ktorú postavia zo zdrojov USA, bude majetkom SR. Americké ozbrojené sily ju môžu využívať, dokedy budú potrebovať. Lietadlá, plavidlá a vozidlá prevádzkované Ozbrojenými silami USA alebo výlučne pre ne budú môcť vstupovať na územie Slovenskej republiky, odchádzať z neho a voľne sa po ňom pohybovať pri dodržiavaní príslušných pravidiel bezpečnosti a premávky. Nesmie sa do nich nastupovať, nepodliehajú ani prehliadke bez súhlasu Spojených štátov.

"Strany uznávajú, že pre Ozbrojené sily USA môže byť nevyhnutné používať rádiové spektrum," dopĺňa dohoda. Spojené štáty môžu tiež prevádzkovať vlastné telekomunikačné systémy. Dohoda s USA má posilniť vzájomnú spoluprácu SR a USA.  Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) i šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) deklarovali, že plne rešpektuje suverenitu SR. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA na území SR. Umožní tiež čerpať finančné prostriedky pre infraštruktúru Ozbrojených síl SR. V prvej vlne by malo ísť o približne 100 miliónov dolárov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.