HISTORICKÁ PRAVDA O RUSKU ZÁPADU NEVYHOVUJE

Lenka Mayerová: Za slobodu a mier vďačíme Rusom a nie Američanom! Slobodu nám prinieslo 26 miliónov obetí – občania bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí oslobodili bývalé Československo, ale aj Európu spod šesťročného vojenského besnenia pod vedením hitlerovského Nemecka.

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 04.04.2021

4. apríla 2021 si pripomíname 76. výročie oslobodenia Bratislavy od nemeckých fašistických okupantov. V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov, ale oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody také výrazné. Pri tejto príležitosti pripravili pracovníci historicko-pamiatkovej skupiny ruského veľvyslanectva na Slovensku unikátny projekt „Oslobodenie Bratislavy. Hrdá pamäť“.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus 

 

Za slobodu a mier vďačíme 26 miliónom obetí – občanom bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí oslobodili bývalé Československo, ale aj Európu spod šesťročného vojenského besnenia pod vedením hitlerovského Nemecka. Počas druhej svetovej vojny padlo 26 miliónov vojakov Červenej armády, 7 miliónov Nemcov a 418-tisíc Američanov. Pri oslobodení Československa položilo život 551 432 Rusov a priamo na území vtedajšieho Československa umrelo 140-tisíc vojakov Červenej armády. Ak sa nám v rámci prepisovania dejín niekto snaží povedať, že nás oslobodili Američania a nie Rusi, tak si treba porovnať stratu amerických životov - na území celej Európy počas druhej svetovej vojny zomrelo 135 576 amerických vojakov. Po skončení druhej svetovej vojny ostalo 35 miliónov invalidov a 20 miliónov sirôt. 

Ide o sériu umelecky navrhnutých plagátov venovaných jednej z najvýznamnejších udalostí v dejinách Slovenska. Ilustrácie sú založené na vzácnych archívnych dokumentoch. Ide o vykorisťovanie konkrétnych hrdinov druhej svetovej vojny. Veľké víťazstvo pochádza z každého vyhratého dňa vojny. V marci 1945 sa jednotky Červenej armády priblížili k Bratislave s bitkami. Podľa plánu Bratislavsko-Brnenskej operácie sa plánovalo zachytiť dve dôležité vojensko-priemyselné centrá a poraziť veľké skupiny nemeckých fašistických vojsk v oblastiach miest Bratislava a Brno. Vďaka starostlivej a tajnej príprave a kompetentnej koordinácii akcií vojsk 2. ukrajinského frontu (veliteľa - maršála Sovietskeho zväzu Rodiona Malinovského) bola Bratislava už 4. apríla oslobodená od nacistov. Hrdinstvo a odvaha vojakov Červenej armády odhaľujú operatívne súhrny bojových správ a zoznamy ocenení vojakov a dôstojníkov.

Koncom marca 1945 mesto vo veľkej miere opúšťali profašistickí príslušníci Hlinkovej gardy a Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Pronemecká vládna reprezentácia vojnovej Slovenskej republiky sa spolu s prezidentom Jozefom Tisom a úradmi presídlila do Holíča a neskôr utiekla do Rakúska.

V prvých aprílových dňoch roku 1945 sa prestalo pracovať v úradoch a vo fabrikách. Nefungovala mestská hromadná doprava a 2. apríla toho roku zostalo mesto bez dodávok elektriny a plynu. Dunenie kanónov avizovalo blížiaci sa front. Fašistické vojská vyrabovali významnejšie továrne, zničili most Milana Rastislava Štefánika na mieste, kde neskôr Červená armáda postavila Starý most. Podpálili niekoľko administratívnych budov. Nemecké vojská napriek vedomiu, že budú nútené ustúpiť, nechceli vydať slovenskú metropolu bez boja. Z priestoru južne od Dunaja prisunuli nové útvary 96., 711. a 23. pešej divízie. Zo záloh 8. armády zaujali 43. a 153. divízia a 27. maďarská divízia obranné postavenie na východných svahoch Malých Karpát.

Na priamu obranu mesta okrem rôznych, najmä nemeckých vojenských zložiek a malej skupiny gardistov a príslušníkov Hlinkových pohotovostných oddielov, boli sformované tzv. festungsbatalióny, do ktorých zmobilizovali aj staršie ročníky bratislavských Nemcov. Na petržalskej strane zaujala obranné pozície 6. nemecká a 3. maďarská armáda. Priame boje o mesto sa začali 2. apríla 1945, keď oddiely sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu oslobodili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády. V skorých ranných hodinách po krátkej leteckej príprave a prudkej raketovej a delostreleckej paľbe vyrazili jej pozemné sily do útoku.

V priestore Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky vytlačili nemeckú obranu a dosiahli výhodné pozície pre boj o celé mesto. Ráno 4. apríla 1945 zaútočila proti Nemcom sovietska pechota podporovaná 27. tankovou brigádou a 2. rumunským tankovým plukom, ale aj bojovými plavidlami Dunajskej flotily sovietskej armády. Fašistická armáda sa pod náporom presily dala na útek a v meste pokračovali pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi skupinami. V popoludňajších hodinách dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská boli z neho vytlačené. Posledné boje definitívne utíchli 4. apríla 1945 vo večerných hodinách. Hlavné mesto Sovietskeho zväzu Moskva si podľa rozkazu č. 330 zo 4. apríla 1945 dvadsiatimi salvami z 220 diel pripomenulo víťazstvo v bojoch o Bratislavu a jej oslobodenie.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.