HLAS-SD: NÁVRH KATEGORIZÁCIE NEMOCNÍC ZLIKVIDUJE AKÚTNE LÔŽKA V REGIÓNOCH

Dnes zverejnený návrh optimalizácie siete nemocníc je podľa strany Hlas vyslovene zlý, urobený od zeleného stola z Bratislavy, tvorili ho ľudia, ktorí v regiónoch nežijú, nepoznajú regionálne špecifiká, a ktorí si ani neuvedomujú nevyhnutnosť existencie regionálnych nemocníc. 

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 30.12.2022

Mimoparlamentná strana Hlas-SD nesúhlasí s návrhom kategorizácie nemocníc. Zlikviduje podľa nej akútnu lôžkovú zdravotnú starostlivosť v regiónoch Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková."Dnes zverejnený návrh optimalizácie siete nemocníc je podľa strany Hlas vyslovene zlý, urobený od zeleného stola z Bratislavy, tvorili ho ľudia, ktorí v regiónoch nežijú, nepoznajú regionálne špecifiká, a ktorí si ani neuvedomujú nevyhnutnosť existencie regionálnych nemocníc," skonštatoval podpredseda strany a člen parlamentného zdravotníckeho výboru Richard Raši.

Upozornil, že výsledkom kategorizácie bude likvidácia akútnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti najmä v okrajových regiónoch Slovenska, kde je podľa neho ťažšie dostupná zdravotná starostlivosť aj v súčasnosti. "Treba si tiež uvedomiť, že nemocnice v regiónoch patria medzi najväčších zamestnávateľov a ich zmena na doliečovacie nemocnice môže spôsobiť aj zvýšenú nezamestnanosť v daných oblastiach," ozrejmil. Návrh je podľa Rašiho nelogický.

Za nesprávne považuje zaradenie Liptovskej nemocnice s poliklinikou (LNsP) v Liptovskom Mikuláši do prvej kategórie, Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach do štvrtej kategórie a Univerzitnej nemocnice Martin do tretej kategórie. Návrh skritizovala tiež podpredsedníčka Hlasu Zuzana Dolinková.

"Od začiatku návrhu optimalizácie tvrdím, že tak ako sa dom nemôže stavať od strechy, ani reformovať zdravotníctvo nemôžeme odvrchu, teda od nemocníc. Predtým, ako sa pacient dostane do nemocnice, je nevyhnutné, aby mal primárne zabezpečenú dostupnú a kvalitnú všeobecnú a špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť, ktorá nám dnes kolabuje na všetkých úrovniach," dodala.

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo v piatok základnú kostru novej nemocničnej siete. Podľa výsledkov prvej fázy kategorizácie bude jedna nemocnica piatej, tri nemocnice štvrtej, deväť nemocníc tretej úrovne, 33 nemocníc druhej úrovne, 42 nemocníc prvej úrovne a špecializovaných nemocníc.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.