HLAS-SD PREDSTAVIL GARANCIE PRE SLOVENSKÉ ZDRAVOTNÍCTVO

Mimoparlamentný Hlas-SD chce garantovať istotu pre pacientov, stabilizáciu a navyšovanie zdravotníckeho personálu a investíciu do budúcnosti slovenského zdravotníctva. Na stredajšej tlačovej konferencii to deklarovala podpredsedníčka Hlasu-SD Zuzana Dolinková.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 31.08.2023

Mimoparlamentný Hlas-SD chce garantovať istotu pre pacientov, stabilizáciu a navyšovanie zdravotníckeho personálu a investíciu do budúcnosti slovenského zdravotníctva. Na stredajšej tlačovej konferencii to deklarovala podpredsedníčka Hlasu-SD Zuzana Dolinková. Zdôraznila potrebu resuscitácie slovenského zdravotníctva.

"Tieto garancie dokážu zabezpečiť fungujúci zdravotnícky systém a dokážu pre lekárov, sestry, záchranárov a aj zdravotnícky personál zabezpečiť stabilné pracovné prostredie, aby nám zdravotnícky personál zo Slovenska neodchádzal," uviedla. Prvou garanciou je zabezpečenie istoty pre pacientov. Hlas-SD plánuje ukončiť nejasnosti pacientov v systéme.

Zaviesť chce aj termíny na vyšetrenia a liečbu. Dolinková hovorila aj o poriadku v poplatkoch, doplatkoch na lieky a plnení základných práv pacientov. "Zavedieme také preventívne programy, ktoré motivujú ľudí aj lekárov, aby sme znížili chorobnosť alebo zľahčili priebeh neodvratných ochorení," dodala. Druhá garancia zaručuje navyšovanie a stabilitu zdravotníckeho personálu.

Kľúčom k dostatku lekárov je podľa Dolinkovkej spolupráca s vysokými školami. Uprednostniť chce slovenských študentov pred zahraničnými. Plánuje tiež zvýšiť každoročnú kapacitu slovenských absolventov o desať percent. Navrhuje zaviesť nenávratné pôžičky pre zdravotníkov, narovnať platby za výkony a nastaviť odmeňovanie tak, aby neboli profesie, ktoré sú podfinancované.

Posledná garancia sa zameriava na investície do budúcnosti zdravotníctva. Hlas-SD chce zaviesť platbu štátu za poistencov minimálne vo výške odvodu z minimálnej mzdy. Okrem toho chce napraviť problémy s výstavbou bratislavskej nemocnice Rázsochy. "Okamžite presadíme rozhodnutie novej vlády o novej univerzitnej nemocnici v Bratislave a obratom vyčleníme na jej výstavbu peniaze," dodala Dolinková.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.