HODNOTENIE NEMOCNÍC: NAJLEPŠIA JE V RUŽOMBERKU

Najlepšou štátnou univerzitnou a fakultnou nemocnicou tohto roka je Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku, najlepšou všeobecnou nemocnicou je tretíkrát Nemocnica Agel Košice-Šaca.

Foto PIXABAY/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 27.12.2022

Najlepšou štátnou univerzitnou a fakultnou nemocnicou tohto roka je Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku, najlepšou všeobecnou nemocnicou je tretíkrát Nemocnica Agel Košice-Šaca. Vyplýva to z ôsmeho ročníka hodnotenia nemocníc, ktoré vychádza najmä z dát rokov 2018 až 2021. TASR o tom informoval Dušan Zachar, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktorý hodnotenie realizuje.

"Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať," skonštatoval.

Druhé miesto v kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice získala Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, na treťom mieste sa umiestnila Univerzitná nemocnica Martin. V kategórii všeobecných nemocníc druhé miesto obhájila Ľubovnianska nemocnica, tretie miesto získala dolnooravská nemocnica s poliklinikou Dolný Kubín.
 

Najlepšie štátne univerzitné a fakultné nemocnice za rok 20221. ÚVN SNP Ružomberok - FN 
2. FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica
3. UN Martin
4. FNsP Žilina
5. UN Bratislava
6. FNsP J.A. Reimana Prešov
7. FNsP Nové Zámky 
8. FN Trenčín 
9. FN Nitra 
10. FN Trnava
11. UN L. Pasteura KošiceZ hodnotenia tiež vyplýva, že pandémia koronavírusu sa negatívne podpísala na zhoršení kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti v nemocniciach. "Po nástupe červených kovidových oddelení v nemocniciach sa znížil počet realizovaných operačných výkonov nekovidových pacientov. Tento trend pretrval aj v minulom roku. Pandémia zapríčinila aj v roku 2021 odsúvanie plánovaných operácií, a teda zhoršenie dostupnosti a negatívne ovplyvňovala aj kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hoci sme už začali pozorovať zlepšenia pri niektorých indikátoroch," priblížil Zachar. 

Spokojnosť pacientov podľa hodnotenia kontinuálne rastie. Medziročne sa zlepšilo tiež hospodárenie nemocníc. "Jedným z vysvetlení môže byť tiež skutočnosť, že objem zdrojov nemocníc od zdravotných poisťovní rástol aj napriek zníženým počtom výkonov pre koronavírus, a teda aj nákladov na materiál, lieky, energie a podobne," podotkol Zachar. Poukázal, že štátne nemocnice v priemere naďalej hospodárili so stratami a naďalej sa zadlžovali.

Nemocnice v rámci hodnotenia museli prejsť kvalifikačnými kritériami komplexnosti a dostatočnej veľkosti vzorky pri sledovaných ukazovateľoch. Hodnotia sa vybrané ukazovatele kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúseností, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti.

INEKO dáta preberá okrem iných od zdravotných poisťovní na Slovensku, ministerstiev zdravotníctva a financií, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, vyšších územných celkov, Národného centra zdravotníckych informácií či Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR. Index transparentnosti INEKO zostavil v spolupráci Transparency International Slovensko.
 

Najlepšie všeobecné nemocnice za rok 2022

1. Nemocnica AGEL Košice Šaca
2. Ľubovnianska nemocnica 
3. Dolnooravská NsP Dolný Kubín
4. Nemocnica Poprad
5. Nemocnica AGEL Komárno 
6. Nemocnica Topoľčany 
7. Nemocnica A. Wintera Piešťany
8. Nemocnica AGEL Levoča 
9. Nemocnica Rimavská Sobota 
10. Kysucká NsP Čadca
11. NsP Spišská Nová Ves 
12. NsP Š. Kukuru Michalovce
13. Nemocnica AGEL Skalica
14. Nemocnica A. Leňa Humenné
15. Vranovská nemocnica
16. Nemocnica L. Svobodu Svidník 
17. Nemocnica Snina 
18. Nemocnica AGEL Levice 
19. Všeobecná NsP Lučenec 
20. Nemocnica Žiar nad Hronom 
21. Liptovská NsP Lipt. Mikuláš
22. Nemocnica AGEL Zvolen 
23. NsP Brezno
24. NsP Myjava 
25. NsP Dunajská Streda 
26. Nemocnica Partizánske 
27. NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach
28. NsP sv. Jakuba Bardejov 
29. NsP sv. Lukáša Galanta
30. NsP Považská Bystrica 
31. NsP sv. Barbory Rožňava 
32. NsP Trebišov

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.