HOLOKAUST: LIKVIDÁCIA, OSLOBODENIE, ZÁCHRANA

Andrej Danko: Históriou sa nesmieme traumatizovať, musíme sa z nej poučiť

Foto EXTRA PLUS/KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 11.09.2019

V priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky pri príležitosti Dňa pamiatky obetí fašizmu otvoril predseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko výstavu s názvom Holokaust: likvidácia, oslobodenie, záchrana, ktorú zorganizovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku v spolupráci s Ruským centrom vedy a kultúry, centrom Holokaustu v Moskve, Múzeom židovskej kultúry a NR SR. Cieľom projektu je pripomínať hrôzy druhej svetovej vojny a osudy židov v koncentračných táboroch.

Osudy ľudí v koncentračných táboroch

„Históriou sa nesmieme traumatizovať, musíme sa z nej poučiť,“ zdôraznil Andrej Danko v tejto súvislosti. Pri každej príležitosti je podľa jeho slov potrebné pripomínať si hrôzy druhej svetovej vojny a holokaustu. Vyzdvihol najmä potrebu hovoriť o tom s mladými ľuďmi: „Možno o to viac, že žijeme v dobe, keď sú ľudia cynickejší, možno aj vinou moderných technológií.“ Otvorenie výstavy sa konalo aj za prítomnosti J. E. veľvyslanca Ruskej federácie Alexeya Leonidoviča Fedotova a Iľju Altmana z Moskovského centra holokaustu. Ruský veľvyslanec priblížil, že fotografická výstava mapuje osudy miliónov ľudí v koncentračných táboroch. Táto expozícia bola úspešne prezentovaná v mnohých krajinách a oddnes má aj slovenská verejnosť možnosť oboznámiť sa s materiálmi, opisujúcimi historické fakty o tragických udalostiach druhej svetovej vojny, neľudských zverstvách fašistov, ich zločinoch proti ľudu а rozhodujúcej úlohe červenoarmejcov pri oslobodzovaní väzňov koncentračných táborov.

Veľvyslanec Ruskej Federácie na Slovensku Alexey L. Fedotov.

Vplyv protiľudskej ideológie

Veľvyslanec RF Alexey L. Fedotov ocenil ústretový prístup predsedu NR SR pri realizácii tohto projektu. „Tento rok SR a RF spoločne oslávili 74. výročie veľkého víťazstva, vážime si vašu účasť na slávnostných podujatiach, ktoré sa konali pri tejto príležitosti v Moskve. Z našej strany bola na ústredných oslavách 75. výročia Slovenského národného povstania prítomná ruská delegácia vysokej úrovne. Sú to spoločné hrdinské stránky boja našich národov proti fašizmu, a to je pevný základ pre naše bilaterálne medzištátne a medziľudské vzťahy.

Chcel by som poznamenať, že na október tohto roku univerzita MGIMO spolu s Ruskou historickou spoločnosťou pripravujú medzinárodnú konferenciu o Slovenskom povstaní, na ktorú srdečne pozývame všetkých prítomných. Tento mesiac si svet pripomína ďalší tragický dátum, 80. výročie Hitlerovho napadnutia Poľska, ktoré znamenalo začiatok druhej svetovej vojny, a čo je najdôležitejšie – budúci rok nás očakávajú rozsiahle slávnosti pri príležitosti 75. výročia veľkého víťazstva, ktoré budeme mať možnosť osláviť spolu s našimi slovenskými priateľmi a kolegami, a tiež v medzinárodnom rozsahu. Táto výstava, ako aj téma spomienky na obete fašizmu nadobúdajú zvláštny význam v súvislosti so silnejúcou hrozbou súdobých neonacistických, revanšistických a antisemitských hnutí, ktorých cieľom je prepísať históriu druhej svetovej vojny, prirovnať porazených k víťazom. Vidíme, že takéto protiľudské ideológie ovplyvnili politiku niektorých krajín, a žiaľ, po príklady netreba ísť ďaleko,“ uviedol Fedotov.

Nároky na svetovú nadvládu

V niektorých štátoch narastá systematický boj proti pomníkom sovietskym hrdinom – osloboditeľom. V tejto súvislosti si Fedotov položil otázku. „Čo môže byť ešte amorálnejšie a bezzásadovejšie? Práve preto je dnes obzvlášť dôležité pochopiť zdroje nacistickej zločineckej ideológie, ktorá spôsobila genocídu celých národov vrátane Slovanov, a mechanizmy transformácie tejto ideológie do štátnej politiky. Je nevyhnutné vysvetľovať takéto chápanie mladej generácii, aby sa predišlo opakovaniu tragédií z minulosti. Sovietska armáda oslobodila väzňov z početných nacistických táborov smrti vrátane neslávne známeho Osvienčimu. Toto je historický fakt. Som presvedčený, že táto výstava, ktorej úlohou je ukázať, že boj proti fašizmu počas druhej svetovej vojny ovplyvnil osudy miliónov ľudí rôznych národností, bude ďalším presvedčivým dôkazom, že akékoľvek teórie a praktiky nadradenosti jedných národov nad ostatnými, nároky na svetovú nadvládu nevyhnutne smerujú k nezvratným tragickým následkom,“ uzavrel veľvyslanec Ruskej federácie Alexey L. Fedotov.