HORÚCI BALKÁN

Rusko posilní obranu Srbska v reakcii na konanie Chorvátska

Foto ARCHÍV
Dátum 13.12.2016

BELEHRAD 12. decembra (TASR/Extra plus) - Rusko je pripravené posilniť obranné kapacity Srbska, aby prispelo k ochrane krajiny pred tým, čo šéf srbskej diplomacie nazval hrozbou zo strany susedného Chorvátska. Vyplýva to z pondelkového vyjadrenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Belehrade.

Podľa šéfa srbskej diplomacie Ivicu Dačiča Srbsko musí posilniť svoje ozbrojené sily v dôsledku toho, že Severoatlantická aliancia (NATO) vyzbrojuje susedné Chorvátsko. Obe krajiny spolu viedli v 90. rokoch vojnu. Srbský minister zahraničných vecí v pondelok uviedol, že premiér krajiny Aleksandar Vučič navštívi ešte v tomto mesiaci ruskú metropolu, aby tam rokoval o darovaní štyroch ruských stíhačiek typu MiG-29.

Informácie o návšteve potvrdil aj hosť z Moskvy, Lavrov však odmietol prezradiť akékoľvek podrobnosti o prípadnej dohode. Srbské médiá uvádzajú, že ruské letectvo stroje vyradilo z prevádzky a potrebujú opravy v značnom rozsahu. Ako je známe, Moskva bola proti tomu, aby sa Srbsko a ďalšie balkánske krajiny stali členmi NATO. Srbsko sa oficiálne uchádza o členstvo v Európskej únii (EÚ).