HRA S OHŇOM

P. Porošenko zrušil zmluvu o priateľstve medzi Ukrajinou a Ruskom

Foto archív
Dátum 13.12.2018

KYJEV 13. decembra (TASR/Extra plus) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal návrh zákona o ukončení Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. Predmetné oznámenie bolo uverejnené v pondelok na Porošenkovom twitterovom účte.

Agentúra UNIAN pripomenula, že ukrajinský parlament schválil návrh zákona 6. decembra. Prezident mu ho predložil 3. decembra. Platnosť zmluvy s Ruskom vyprší 31. marca 2019. Od 1. apríla 2019 v súlade s rozhodnutím parlamentu však už nebude predĺžená.

V návrhu, z ktorého sa Porošenkovým podpisom stal zákon, sa uvádza, že ukončenie zmluvy o priateľstve je výsledkom vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine, čo je významným porušením ustanovení tohto dohovoru.

Zmluvu o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ruskom a Ukrajinou, nazvanú "Veľká dohoda", podpísali prezidenti oboch krajín v Kyjeve 31. mája 1997. Ukrajinský parlament dokument ratifikoval 14. januára 1998, ruská Štátna duma 25. decembra toho roku a 1. apríla 1999 nadobudol účinnosť.

Oba štáty touto zmluvou oficiálne uznali vzájomné hranice a upevnili princípy strategického partnerstva a rešpektovania územnej celistvosti.