HRABKO: ODVOLÁVANIE BLAHU NEMÁ ŽIADNY VÝZNAM

Odvolávanie podpredsedu Národnej rady SR Ľuboša Blahu v parlamente nemá žiadny vecný ani politický význam. V reakcii na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR to v TASR TV povedal publicista Juraj Hrabko. Schôdzu s cieľom odvolať Blahu iniciovala opozícia na čele s poslancami KDH.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 11.11.2023

Odvolávanie podpredsedu Národnej rady (NR) SR Ľuboša Blahu (Smer-SD) v parlamente nemá žiadny vecný ani politický význam. V reakcii na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR to v TASR TV povedal publicista Juraj Hrabko. Schôdzu s cieľom odvolať Blahu iniciovala opozícia na čele s poslancami KDH a predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) jej konanie avizoval na utorok 14. novembra.

Blahu chcú odvolávať po zverejnení videa, v ktorom odstránil vo svojej kancelárii vlajku Európskej únie a portrét prezidentky Zuzany Čaputovej nahradil podobizňou kontroverzného revolucionára Che Guevaru. "Pán Blaha už uznal, že ak to chcel urobiť, mal to urobiť inak, ako to urobil," pripomenul Hrabko slová Pellegriniho, podľa ktorého sám podpredseda parlamentu svoj postup nepovažuje za najšťastnejší.

Na druhej strane, odvolanie podpredsedu parlamentu ešte pred hlasovaním o Programovom vyhlásení vlády, je podľa Hrabka úplne nereálne. "Môžu nastať iba dve možnosti. Buď tá schôdza bude a v takom prípade sa dá realisticky očakávať iba jedno riešenie, Ľuboš Blaha ostane podpredsedom parlamentu.

Alebo schôdza nebude a bude vymaľované hneď. Inak by sa musel stať nejaký politický zázrak," konštatoval. Za prejav politickej neskúsenosti Hrabko označil vyhlásenie Progresívneho Slovenska o odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD). "Nedá sa v parlamente odvolať člen vlády, ktorej ešte nebola vyslovená dôvera.

Treba počkať na to, kým bude vláde a tým pádom aj pánovi ministrovi vyslovená dôvera," poznamenal Hrabko. Založenie nového ministerstva cestovného ruchu a športu podľa Hrabka vyhovuje SNS, lebo spolu s ním bude mať vo vláde viac kresiel, ako by jej prislúchalo podľa výsledkov volieb. Otázkou podľa neho je, či bude najprv vymenovaný kandidát SNS Dušan Keketi za ministra bez kresla a až potom sa bude kreovať nový rezort, alebo bude najskôr vytvorené ministerstvo a minister menovaný až následne.

"To, kedy bude nový minister vymenovaný, záleží iba a len od prezidentky," upozornil. Snaha ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) o vytvorenie prechodného obdobia, počas ktorého bude optimalizácia nemocníc pokračovať za plného rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti vo všetkých nemocniciach, je podľa Hrabka racionálna.

"Nečudujem sa, že pristupuje k takémuto kroku, lebo musí začať od podlahy. Musí nájsť dohodu s rôznymi organizáciami," poznamenal. Ministerka však je podľa neho časovo limitovaná ochotou Európskej únie akceptovať takýto postup, inak Slovensku hrozí strana peňazí z plánu obnovy. Zároveň však upozornil, že rezort zdravotníctva je v tejto chvíli jedným z najkomplikovanejších a v konečnom dôsledku bude optimalizácia nemocničnej siete nevyhnutným krokom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.