HRDLIČKA: RUSOFÓBNI POLITICI ČAPUTOVÁ, REMIŠOVÁ, KORČOK, VALÁŠEK ODKRÝVAJÚ PODSTATU POLITIKY NA SLOVENSKU

Nedostatok vakcín jednoznačne ukazuje, ktoré krajiny v EÚ sú kolonizátormi a ktoré sú kolonizované a menej cenné. Maďarsko, Česko, Slovensko a už aj Rakúsko konajú na vlastnú päsť a nakupujú vakcínu Sputnik V z Ruska, pretože im záleží na vlastných národoch.

Foto 
Dátum 02.03.2021

Dlhšiu dobu je v centre pozornosti slovenských médií i občianskej verejnosti ruská vakcína proti ochoreniu Covid – 19, Sputnik V. Je to téma, ktorá ďaleko presiahla odborné medicínske diskusie a stala sa témou politickou, až geopolitickou. Drvivá väčšina odborných kruhov ju hodnotí vysoko pozitívne a ako veľmi účinnú a bezpečnú. Som toho názoru, že je správne, aby akákoľvek účinná a bezpečná vakcína,  bez ohľadu na pôvod krajiny, ktorá ju vyvinula a ktorá ju vyrába, bola k dispozícií aj občanom na Slovensku a aby mali občania možnosť výberu vakcíny akou sa v prípade rozhodnutia nechajú zaočkovať.  V prípade vakcíny Sputnik V sa v slovenských politických kruhoch okolo možnosti jej nákupu  spustila obrovská diskusia a polemika. Je úplne evidentné, že je to preto, lebo ide o vakcínu ruskú. A preto možno povedať, že jej nákup je v konečnom dôsledku v rozpore s našou oficiálnou euroatlantickou orientáciou, ktorú tak vehementne pretláča naša vláda a predovšetkým ministri zahraničných vecí Korčok, obrany Naď či podpredsedníčka vlády Remišová.  Celý tento kolotoč politických diskusií vo vláde, či vládnej koalícií, kúpiť, či nekúpiť ruskú vakcínu pre Slovensku republiku vyvrcholil nakoniec jej objednaním a dovozom prvej zásielky na košické letisko 1. marca 2021.

Premiér Igor Matovič, ako je už jemu vlastné,  privítal dovoz prvých ruských vakcín pompézne, tlačovou besedou,  ktorú nechal zorganizovať priamo na košickom letisku. Práve tu, takmer slávnostne, oznámil dohodu s Ruskou federáciou o dovoze vakcíny na Slovensko a to v dohľadnej dobe v počte dva milióny kusov.  Priznám sa, že dovoz ruskej vakcíny na Slovensko hodnotím veľmi pozitívne a považujem to za prvú dobrú vec, ku ktorej sa premiér Matovič  za rok svojho vládnutia spolu s ministrom zdravotníctva Krajčím odhodlali. Problematika okolo ruskej vakcíny Sputnik V má podľa mňa z politického, či politologického hľadiska hlbšie pozadie a mnoho naznačuje.

predseda PSN, www.psn.sk

 

ROMAN STOPKA: REMIŠOVEJ ODMIETANIE SPUTNIKA V JE DÔKAZOM OBLUDNEJ NEKOMPETENTNOSTI A ZAPREDANOSTI

 

Ruská vakcína Sputnik V je dnes najlepšia z dostupných vakcín na preventívnu ochranu pred vírusmi skupiny Covid. Ignorovať jej ochranné hodnoty len preto, že vládni funkcionári patria do iného politického chlieva a robiť z nej nejakú „geopolitickú“ zbraň, je dôkaz arogantného pohŕdania prirodzenou potrebou občana byť zdravý. Je to dôkaz politického pandrláctva a neschopnosti zastupovať národné záujmy.

Nedostatok vakcín pre Slovensko, ale aj ďalšie, predovšetkým krajiny bývalého východného bloku, ktoré má zabezpečovať Európska únia dokazuje zlyhávanie Európskej únie ako takej. Jednoznačne sa ukazuje, ktoré krajiny v EÚ sú kolonizátormi a ktoré sú kolonizované a menej cenné. Maďarsko, Česko, Slovensko a už aj Rakúsko sa rozhodli zobrať záležitosť do svojich vlastných rúk a sú odkázané na to, aby si samé svojou vlastnou cestou zabezpečovali vakcíny napriek tomu, že nie sú registrované Európskou liekovou agentúrou. Európska únia aj v tomto totálne zlyhala. Vakcíny proti ochoreniu Covid – 19, ako všetko okolo tohto ochorenia, je obrovský biznis pre nadnárodné farmaceutické spoločnosti. Zabezpečenie, v tomto prípade ruskej vakcíny pre Slovensko zo strany hlavne premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, hodnotím bezpochyby za správny krok. Treba však dodať, že za touto horlivou iniciatívou je predovšetkým katastrofálna epidemiologická situácia na Slovensku a naše svetové prvenstvo v úmrtnosti. Myslím, že hlavným motívom objednať a zabezpečiť ruskú vakcínu nie je ani tak ochrana zdravia ľudí ako nezvládanie celej situácie a strach z politických dôsledkov pre celú vládnu koalíciu, ale hlavne pre samotného premiéra a jeho ministra zdravotníctva pod ktorým sa stolička už dlhšiu dobu trasie. Horlivý záujem o ruskú vakcínu zo strany Matoviča zároveň naznačuje na už spomenutú súvislosť, že EÚ nie je schopná včas zabezpečiť dostatok vakcín. Jednoducho konštatované, je to opäť Rusko ktoré zachraňuje. A nepriamo zachraňuje v tejto chvíli aj Igora Matoviča. Na adresu Igora Matoviča sa mi ešte žiada uviesť, že v tomto prípade je pre Slovákov šťastím,  že má nevypočitateľnú  povahu, že je samoľúby, so sklonmi k mecenášstvu a podľa toho sa aj riadi. Svoje mecenášstvo nadradil už spomínaným euroatlantickým zásadám a zrejme sa vychýlil zo scenára diktovaného Bruselom a Washingtonom.

V celej tejto problematike potvrdili svoje politické profily mnohí politici. Napríklad  prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa netají kritikou Matoviča za dovoz ruskej vakcíny na Slovensko. Rovnako tak minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS) mimochodom bývalý „smerácky“ štátny tajomník ministerstva zahraničných  vecí,  ktorý išiel od zlosti prasknúť, keď sledoval Matovičovú piár  tlačovku na košickom letisku, kde vítal dovoz Sputniku. Rovnako tak podpredsedníčka vlády SR  rusofóbna Veronika Remišová (Za ľudí) dlhodobo nešetrí kritikou iniciatívy doviesť Sputnik na Slovensko a permanentne pred ňou straší ľudí. Všetci prozápadne orientovaní politici argumnentujú proti ruskej vakcíne tým, že nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou. Rovnako tak sa snažia veľmi zúfalo argumentovať, že všetky členské štáty EÚ by aj v prípade zabezpečovania vakcín mali postupovať jednotne. Opäť, ľudské zdravie je na vedľajšej koľaji. Bránia sa pripustiť a priznať kolaps EÚ aj v tejto oblasti.

Okolo Sputniku nezostala bokom ani parlamentná opozícia. V snahe byť objektívny nemožno nespomenúť nedávne vyjadrenia Róberta Fica, či Petra Pellegríniho na adresu Matoviča, keď avizoval dohodu s Ruskom o dovoze dvoch miliónov kusov ruských vakcín na Slovensko. Opoziční lídri svorne a s výsmechom hovorili o Matovičovom divadle a pokryteckej snahe doviesť tieto vakcíny. Dnes si aj oni prihrievajú svoju politickú polievočku, keď tvrdia, že sú to práve oni, ktorí vytvorili silný politický tlak na predsedu vlády, ktorý podľa nich práve pod vplyvom tohto tlaku zabezpečil vakcínu ruskej výroby. Nedá sa nespomenúť Andreja Danka, staronového šéfa neparlamentnej SNS, ktorý už v predstihu avizoval, že na Slovensko priletia lietadlá s vakcínou Sputnik V a to predovšetkým vďaka nemu.

Na záver si dovolím opätovne konštatovať, že v situácií v ktorej sa Slovensko nachádza a to po stránke zdravotnej, ekonomickej i sociálnej je dobré, že občan bude mať k dispozícií aj vakcínu ruskej výroby. Podľa informácií pôjde o nemalý objem, ktorý umožní vakcináciu minimálne jednej pätiny našej populácie. Pozitívne možno hodnotiť, že sú to práve krajiny  z V4, ktoré sa odhodlali zobrať osud svojich občanov do vlastných rúk a konajú aj mimo nespoľahlivej EÚ. Neodpustím si štipľavú poznámku, že je to opäť Rusko z ktorého západní (ale aj viacerí naši) politickí  lídri robia démona, zachraňuje Európanov pred novodobou pliagou. No a úplne na záver skonštatujem, že je veľmi zaujímavé, aj keď nelichotivé  sledovať a pozorne „čítať“ vyjadrenia a správanie našich politikov naprieč politickým spektrom. Všetci si varia svoju politickú polievočku a ruský Sputnik V to účinne pomáha demaskovať.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.