HROZBA KONFLIKTU

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval Hizballáh a Izrael na zdržanlivosť a vyhýbanie sa provokatívnym vyjadreniam

Foto archív
Dátum 25.11.2017

NEW YORK 25. novembra (TASR/Extra plus) - Generálny tajomník OSN António Guterres varoval, že nepovolené zbrane v rukách Hizballáhu, ako aj výhražné vyhlásenia tohto libanonského radikálneho hnutia i izraelských predstaviteľov, zvyšujú hrozbu opätovného konfliktu. Guterres v správe predloženej v piatok Bezpečnostnej rade OSN vyzval Hizballáh a Izrael, medzi ktorými vypukla vojna v roku 2006, na zdržanlivosť a vyhýbanie sa provokatívnym vyjadreniam.

V správe šéfa svetovej organizácie sa konštatuje, že naďalej sa pravidelne objavujú obvinenia z dodávok zbraní Hizballáhu, ktoré OSN berie vážne, nemôže ich však nezávisle overiť. Guterres však tiež poukázal na to, že Hizballáh svoje zbrane verejne ukázal a priznáva ich používanie. Rezolúcia OSN, ktorá ukončila konflikt z roku 2006, požaduje odzbrojenie a demobilizáciu Hizballáhu a všetkých ďalších milícií pôsobiacich v Libanone. Mierové sily OSN (UNIFIL) s 10.700 príslušníkmi majú tiež monitorovať zónu pri izraelskej hranici, kde má Hizballáh zakázané držať zbrane.

Guterres uviedol, že Izrael informoval UNIFIL o údajnej prítomnosti zbraní a infraštruktúry Hizballáhu na troch konkrétnych miestach v danej zóne. Mierové sily však ani pri podrobnom monitorovaní inkriminovaných miest - vzdušným prieskumom, satelitnými zábermi a hliadkami - nenašli dôkazy potvrdzujúce takéto tvrdenia. Dodal, že napriek "relatívnemu pokoju" na tzv. modrej línii medzi Izraelom a Libanonom je napätie medzi oboma krajinami stále vysoké, pričom ho rovnako znepokojujú pretrvávajúce - a v uplynulých mesiacoch zintenzívnené - prelety izraelských lietadiel nad libanonským územím.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.