HROZÍ OBCHODNÁ VOJNA?

Vzťahy Nemecka,  Francúzska a USA sú na ostrí noža

Foto archív
Dátum 12.03.2018

BRUSEL 12. marca (TASR/Extra plus) - Nemecko a Francúzsko varujú pred eskaláciou obchodného sporu s USA. "Možnosť obchodnej vojny nám spôsobuje obavy," uviedol francúzsky minister financií Bruno Le Maire v pondelok v Bruseli. Takýto konflikt by podľa neho nemal víťazov, len porazených. "Protekcionizmus je slepou uličkou," uviedol. Európska únia musí hľadať spoločné riešenie. O ďalších krokoch podľa neho rozhodne Európska komisia. Podobne sa vyjadril aj nemecký minister financií Peter Altmaier, podľa ktorého je potrebné vyhýbať sa obchodným konfliktom.

Americký prezident Donald Trump 8. marca podpísal dekrét o zavedení ciel vo výške 25 percent na dovoz ocele a 10 percent na dovoz hliníka, ktoré majú vstúpiť do platnosti o 15 dní. Vyňal z toho Kanadu a Mexiko a uviedol, že je otvorený možnosti udeliť výnimky ďalším spojencom.

EK pripravuje odvetné opatrenia a zároveň sa pokúša diskutovať s Washingtonom. Cieľom je získanie výnimky. Prvé rokovania komisárky EÚ pre obchod Cecilie Malmströmovej s obchodným splnomocnencom USA Robertom Lighthizerom, ktoré sa uskutočnili v sobotu 10. marca v Bruseli, nepriniesli výsledky.