HROZIVÁ BILANCIA ZEMETRASENIA V TALIANSKU

Podľa úradov si katastrofa vyžiadala najmenej 38 obetí

Foto TASR/AP
Dátum 24.08.2016

RÍM 24. augusta (TASR/Extra plus) - Najmenej 38 mŕtvych a desiatky zranených si vyžiadalo silné zemetrasenie, ktoré v noci z utorka na stredu zasiahlo strednú časť Talianska. Miestne úrady predpokladajú, že pod troskami zrútených budov sa nachádzajú stovky ľudí, informovala televízia RAI News s odvolaním sa na bilanciu zverejnenú talianskou civilnou ochranou.

Desať mŕtvych bolo doteraz hlásených z malej horskej obce Pescara del Tronto v regióne Marche, ktorú z bezpečnostných dôvodov celú evakuovali, zvyšné obete vytiahli z trosiek v dedine Accumoli a mestečku Amatrice, ležiacich v regióne Lazio.

Hypocentrum hlavného otrasu, ktorý mal podľa talianskych seizmológov magnitúdu 6,0, sa nachádzalo v provincii Perugia juhovýchodne od mestečka Norcia v hĺbke iba štyri kilometre. Tento otras bol zaznamenaný o 03.36 h a po ňom nasledovali desiatky dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 5,5.

Zem sa triasla v oblasti od regiónu Lazio cez Umbriu a Marche po pobrežie Jadranského mora. Slabé záchvevy bolo cítiť aj v talianskej metropole Rím, kde úrady vykonali z bezpečnostných dôvodov pred otvorením pre verejnosť kontrolu svetoznámeho Kolosea.

Väčšina mestečka Amatrice, ležiaceho 140 kilometrov severovýchodne od Ríma a hojne navštevovaného turistami, sa ocitla v troskách. Pacientov tamojšej regionálnej nemocnice museli evakuovať. Amatrice je momentálne ťažko dostupná, keďže prístupové cesty i samotné ulice blokujú trosky budov. Na jednej z prístupových ciest sa navyše zrútila časť mosta. "Amatrice prestala existovať, celá naša obec je v troskách," povedal starosta Sergio Pirozzi.

V dôsledku zemetrasenia zostali bez strechy nad hlavou tisíce ľudí. Len v Accumoli ich je podľa starostu Stefana Petrucciho okolo 2500, obývateľný nezostal jediný dom. "Musíme postaviť stanové mestečko pre všetkých obyvateľov. Hoci je august, v noci máme desať stupňov,"  citovala Petrucciho agentúra ANSA.

Taliansky premiér Matteo Renzi a prezident Sergio Mattarella prisľúbili postihnutej oblasti pomoc; Renzi navyše informoval, že región okamžite osobne navštívi. Pomoc prostredníctvom komisára pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christosa Stylianidesa prisľúbila Európska únia. Taliansko zatiaľ požiadalo o poskytnutie satelitných záberov na účely odhadnutia škôd. Sústrasť Taliansku a ochotu pomôcť vyjadrili aj hlavy štátov a vlád Ruska, Nemecka, Francúzska, Izraela a mnohých ďalších krajín.

Otrasy postihli aj mestečko Nursia (Norcia), kde sa okolo roku 480 n.l. narodil sv. Benedikt, považovaný za zakladateľa západoeurópskeho mníšstva. Vážne poškodená je miesta katedrála. Desiatky turistov, ktorí sa v tom čase v Nursii nachádzali, vybehli v panike do ulíc.