HYMNA V ROCKOVOM ŠATE

Nad Tatrou sa blýska v prevedení legendárnej Metalindy

Foto archív
Dátum 21.11.2017

KOŠICE 20. novembra (TASR/Extra plus) – Slovenská štátna hymna už má aj svoju rockovú verziu. Nahrala ju legendárna kapela Metalinda, ktorá ju spolu s novým klipom v uplynulých dňoch ponúkla svojim fanúšikom. Gitarista a zakladateľ Metalindy Peter Sámel vysvetlil, že nápad prerobiť hymnu vznikol úplnou náhodou v Košiciach, kde skupina hrala na galavečere bojových športov. "Usporiadateľ nám navrhol, aby sme okrem svojich vecí pred hlavným podujatím zahrali aj hymnu. Prerobil som ju do rockovej úpravy a náš spevák Andy Hudák ju v našom bratislavskom štúdiu naspieval," priblížil. Teší sa, že na akcii mala hymna veľký úspech. "Ľudia boli veľmi prekvapení, lebo si mysleli že hymna sa končí už po prvej slohe. My ju ale hráme celú, všetky štyri slohy tak, ako ju napísal Janko Matúška. Jej úspech na tomto podujatí nás inšpiroval k tomu, že sme k nej s Andym na Devíne nakrútili aj videoklip." Z novinky má dobrý pocit, keďže zatiaľ sa podľa jeho slov páčila každému, komu ju pustil. "Naša hymna je v podstate rocková pieseň, Slováci sú rockeri a pre nás prerobiť hymnu je maličkosť," dodal s úsmevom gitarista.

Pre speváka Metalindy Andyho Hudáka išlo o veľkú výzvu. "Naspievať slovenskú hymnu bola pre mňa veľká pocta a zároveň zodpovednosť zaspievať ju tak, aby sme zanechali posolstvo našej hymny, jej pompéznosť a jej odkaz. Verím, že sme neporušili dedičstvo tejto piesne a zanechali v nej to, čo tam má byť - hrdosť a dali jej ten správny výraz," vyznal sa. Ide pritom už o tretiu "hymnickú" skladbu na konte tejto kapely. Peter Sámel napísal hymny pre mesto Turčianske Teplice a pre klub Harley Davidson. "Veď nakoniec aj naše pôvodné pesničky sú v duchu hymien. Napríklad Slnko nevychádzaj alebo Ján Ámos Džínový," zamýšľa sa muzikant.

Okrem prebiehajúceho turné po Slovensku i Česku, ktorým Metalinda oslavuje svojich 33 rokov na scéne, skupina pracuje i v štúdiu. Už pol roka pripravuje nový album, ktorý vyjde na jar a vyrazí s ním aj na turné. "Fanúšikovia sa môžu tešiť na novú, zaujímavú Metalindu. Teraz prežívame tie naše najlepšie časy. Ak si ľudia myslia že sú už dávno za nami, tak po vypočutí nášho najnovšieho albumu zistia, že nás ešte len čakajú," teší sa Peter Sámel. 

Klip na slovenskú hymnu rockovom prevedení:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=FfUWm5bXG6A

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.