IDEOPOLÍCIA

Prichádza nové obdobie politických represií

Foto TASR/VLADIMÍR BENKO
Dátum 28.02.2017

Vraciame sa na Slovensku do rozpoloženia, keď sa u nás šikana politicky nepohodlných osôb stane normou? V posledných týždňoch nabral deklarovaný boj proti extrémizmu alarmujúce smerovanie. Prvého februára bol ohlásený vznik Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu, spadajúcej pod Národnú kriminálnu agentúru. Pri predstavovaní zakuklených policajtov sa k údajnému nárastu extrémizmu premiér Fico vyjadril: „Reagovať na to slovne nestačí, treba aj represie.“ A pri slove represia musí Slovák už len na základe historickej skúsenosti náležite spozornieť. Najmä ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že cieľom boja proti extrémizmu v súčasnosti často nie sú násilnícki neonacisti, ale obyčajní ľudia, ktorí si dovolia prejaviť svoj legitímny – no pre štátnu moc nepohodlný – názor, ako to môžeme sledovať v Nemecku, Švédsku či Veľkej Británii. No a obavy z toho, že v mene protiextrémistického džihádu na Slovensku zapustí korene ideologická polícia, sa čoskoro potvrdili. Len krátko po ohlásení vzniku špecializovanej protiextrémistickej jednotky a niekoľko mesiacov po schválení pre slobodu prejavu nebezpečnej právnej úpravy ministerky Žitňanskej sme sa dopracovali do stavu, keď štátna moc pristúpila k demonštráciám sily prostredníctvom policajných razií a obťažovania nepohodlných osobností.

Radikáli proti radikalizmu

Keď sa dnes diskutuje o extrémizme, akoby sa prirodzene rátalo s tým, že sa hovorí o radikáloch z pravého okraja politického spektra. O ľavicových extrémistoch sa podozrivo mlčí, možno práve preto, že modernej sociálne liberálnej krajnej ľavici sa na Slovensku podarilo etablovať najmä na báze toho, proti čomu bojuje. Nálepka anti slúži ako efektívne zahmlenie vašej vlastnej agendy, preto sa nikdy nevenovala veľká pozornosť skutočným zámerom a motiváciám mnohých slovenských „antirasistov“. Po ohlásení vzniku protiextrémistického útvaru sa Irena Biháriová pochválila, že ide o koncept vytvorený ňou a Danielom Milom. Irena Biháriová je predsedníčka Ľudí proti rasizmu, mimovládnej organizácie so stabilnou agendou vyvolávania pocitu viny v slovenskej spoločnosti a obviňovania Slovákov z toho, že negatívne následky neprispôsobivosti časti rómskeho etnika sa dajú pripísať rasizmu Slovákov, ktorí Rómom z osád nevytvorili ideálne podmienky na integráciu. Mnohí majú v živej pamäti nevkusnú propagandistickú kampaň tejto organizácie, hlásajúcu: „Skoro každý na Slovensku je rasista.“ Podľa definície treťosektorových regresívnych ľavičiarov určite, o nich je totiž známe, že rasizmus, extrémizmus a šovinizmus vidia takmer vo všetkom. Antirasizmus je často tiež len eufemizmom pre skrytú nenávisť k belochom a ich tradičným hodnotám, čo som si u pani Biháriovej viac-menej potvrdil aj osobne, keď mi do očí povedala, že tá naša „biela kultúra všetko zničí“.

V posteli s mimovládkami

Je teda dosť znepokojujúce, že uši na najvyšších miestach sú ochotné naslúchať podobným jednoznačne neobjektívnym osobám. Biháriová chválila napríklad Luciu Žitňanskú, že v súvislosti s bojom proti extrémizmu „bola ochotná načúvať týmto odporúčaniam“. Tiež je čudné, že aj vládny Smer-SD navonok často komunikuje sociálne konzervatívne správy, no už menej otvorene sa zo štátneho dlhé roky štedro podporujú rôzne progresivistické mimovládky preplnené krajnými ľavičiarmi, ktorých agendou je v otázke boja proti všetkému tradičnému najmä vyvolávať u politických špičiek paranoju z „hrozby extrémizmu“. Snažia sa vytvoriť atmosféru strachu, kde sa bude každý obávať prejaviť názor, ktorý aktivisti zadefinujú ako neprípustný. Idú na to síce sofistikovanejšie ako ich vyholené ultrapravicové náprotivky v kanadách, no ich cieľ je v konečnom dôsledku rovnaký – hrozbou silou vyvolať v oponentoch strach prejaviť svoju mienku. A presne toto im posledné dianie dovoľuje. Žitňanskej právna úprava, vďaka ktorej definičnej laxnosti a nekonkrétnosti si nikto nemôže byť istý, čo všetko sa považuje za extrémizmus, vyvolá neistotu a pohne mnohé nespokojné hlasy k preventívnej autocenzúre. Deklarovaná snaha spolupracovať pri posudzovaní extrémizmu s „odborníkmi“, ktorých minulosť bude pravdepodobne tiež treťosektorová, zabezpečí, že nálepku extrémistu pôjde našiť na kdekoho. A nakoniec vznik špeciálnej jednotky NAKA zabezpečí zmienené represie.

Razie sa začali

Už siedmeho februára prišla demonštrácia sily v podobe policajnej razie u štatutára občianskeho združenia Naše Slovensko pomáha a člena ĽS Naše Slovensko Martina Žáčika. Pre viac ako rok staré vyjadrenia na sociálnych sieťach, ktoré mal údajne napísať, mu prišla špeciálna jednotka vykonať domovú prehliadku. Policajti podľa Mariana Kotlebu postupovali v rozpore s trestným poriadkom, keďže „porušili paragraf 55 odsek 2 trestného poriadku, ktorý hovorí o tom, že orgány činné v trestnom konaní môžu vykonávať úkony zásadne v čase od 7.00 ráno do 20.00 večer. Táto prehliadka bola totiž začatá o 6.05“, ako upozornil predseda ĽS Naše Slovensko počas tlačovej konferencie. Tým sa čudný priebeh prehliadky neskončil, keďže pán Žáčik pri nej skolaboval a privolaná záchranka ho odviezla do nemocnice. Policajti mu medzitým z vrecka vetrovky vytiahli kľúče od bytu a bez dozoru nimi disponovali dve hodiny. Keď na miesto dorazila rodina vtedy už hospitalizovaného Žáčika, tak podľa slov Kotlebu „policajt, otvárajúci byt pred očami svokry a manželky, trafil na prvýkrát jeden z ôsmich kľúčov“, čo nasvedčuje, že do bytu vstúpili už predtým.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

 

OD 1. FEBRUÁRA 2017 ZAČALA NA SLOVENSKU PRACOVAŤ JEDNOTKA BOJA PROTI TERORIZMU A EXTRÉMIZMU SO 125 POLICAJTMI PRIAMO POD NAKA. POVAŽUJETE VZNIK TAKEJTO ŠPECIALIZOVANEJ JEDNOTKY ZA ADEKVÁTNY?


Robert Fico
predseda vlády SR

Slovensko podcenilo novú vlnu fašizmu a extrémizmu. Sociálne siete sú bez pravidiel a zodpovednosti, mnohokrát sa tam objavujú informácie nezlučiteľné s podstatou tohto štátu. Reagovať na to slovne nestačí, treba aj represie. (Odpoveď z TB)


Tibor Gašpar
prezident policajného zboru SR

Vznik jednotky je reakciou na spoločenskú požiadavku. Vyzývam generálnu prokuratúru, aby začali boj proti terorizmu a extrémizmu viesť spoločne. Máme tu problém s aplikačnou praxou, treba nastaviť nové pravidlá, ako vykladať niektoré prejavy, ktoré už možno nazvať extrémistickými. (Odpoveď z TB)


Robert Kaliňák
minister vnútra SR

Ide o elitnú jednotku policajného zboru. Štát jej vytvorí podmienky na nerušenú prácu. Verím, že jej výsledky budú vynikajúce. (Odpoveď z TB)


Lucia Žitňanská
ministerka spravodlivosti SR

Vítam vznik špeciálnej jednotky. Je to špecifická trestná činnosť, ktorá vyžaduje, aby sa jej venovali tí, ktorí sa na to budú špecializovať. Téme extrémizmu sa už venuje Špecializovaný trestný súd a špeciálna prokuratúra. (Odpoveď z TB)


Andrej Danko
predseda NR SR a predseda SNS

Neodpovedal.


Ľubomír Galko
poslanec NR SR a podpredseda SaS

To sa ukáže až časom na základe výsledkov, ktoré táto jednotka dosiahne.


František Škvrnda
vysokoškolský pedagóg (Fakulta medzinárodných vzťahov EU)

Tento trend je dnes bežný. Problém je v tom, ako sa v jednotlivých štátoch definuje, ale najmä „praktizuje“ boj s terorizmom a extrémizmom. Vytvorenie takejto špecializovanej jednotky je vo všeobecnosti prospešné. Otázne je, či má byť naozaj pri NAKA.


Milan S. Ďurica
historik

Nikdy som sa nezaoberal štúdiom otázok verejnej bezpečnosti, preto sa nemôžem vážne vyjadriť k tejto otázke. Je to úloha ministerstva vnútra, ktoré má ústavnú zodpovednosť za bezpečnosť občanov v štáte.


Marian Tkáč
Predseda Matice slovenskej

Považujem to za krok absolútne nesprávnym smerom. Pokiaľ si pamätám z akéhosi textu, počet „extrémistických trestných činov“ klesá a nedosahuje ročne ani len toľko prípadov, koľko má údajne členov táto špecializovaná – a údajne dobré platená – jednotka, teda 125! Vo verejnosti teda oprávnene vzniká otázka, čo tí ľudia budú robiť, aby si svoju mzdu zaslúžili. Naozaj ide až o 5-tisíc eur mesačne? „Extrémizmus“ možno odstrániť nie nezmyselným násilím, ale čestnosťou pri výkone verejných funkcií a hovorením pravdy o prítomnosti, ale aj o minulosti. Osobitne mladý človek chce poznať pravdu za akúkoľvek cenu. A ako hovoria múdri ľudia: pravdu a krásu nemožno zničiť, tá sa vždy presadí!


Roman Stopka
predseda PSN

Nie! Ide o politizáciu súdnictva na zbavovanie sa súperov. Funkcionárom Smeru treba pripomenúť ich reakcie z prípadu Hedviga Malinová či z likvidácie vojenského súdnictva, aby si ich porovnali s dneškom. Dostali sa na opačný breh snaženia a ani nevedia ako. Fico už nevládne, len znáša zodpovednosť a žne následky, ktoré vyvolal vstupom do koalície so svojou chytráčiacou opozíciou. Volič tu má v priamom prenose ukázané postupy manipulátorov premieňajúcich politickú moc na malé kroky k svojim veľkým cieľom. Veru nebude zo psa slanina, ani z vlka baranina. Na funkcionároch Smeru vidieť, ako degenerujú hodnoty politikov v erózii spôsobenej masmédiami a nekritickou túžbou po moci. Okolo Smeru sa narobí krik, ale skutočnú hanbu zožne SNS, pretože miesto ochrany národných záujmov zbiera iba bobky.


Marian Kotleba
poslanec NR SR, predseda ĽS Naše Slovensko

Cieľom tejto akože protiextrémistickej jednotky polície nie je nič iné, len zastrašovať a perzekvovať skutočnú politickú opozíciu. Zlodeji z vlády už cítia, že im zateká do topánok, a tak sa prostredníctvom takýchto zúfalých krokov snažia umlčať kritiku ľudu. Namiesto toho, aby policajné komandá prešetrovali zločiny a podvody privatizérov a skorumpovaných politikov, prenasledujú bežných občanov, ktorí hoci len niekde na sociálnej sieti verejne a úprimne vyjadria svoje pocity a svoj názor. Zriadenie tejto politickej polície nás vrátilo do čias totality, keď na „správny“ názor občanov dozeralo Gestapo či iné podobné oddiely. Ľudia však nie sú hlúpi a mnohí už prehliadli, o čo tejto extrémistickej vláde v skutočnosti ide.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.