IGOROV ŠPRINT

OĽaNO v posledných týždňoch pred voľbami politicky kanibalizuje nerozhodných voličov

Foto TASR/JAKUB KOTIAN
Dátum 18.02.2020

Ešte prednedávnom to vyzeralo, že jeho hnutie nemusí dosiahnuť ani na päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu – a tesne pred voľbami sa ocitol na čele pelotónu opozičných strán, ktoré chcú skladať vládu. Ako je to možné? Odpoveď vlastne vôbec nie je zložitá: líder hnutia OĽaNO Igor Matovič je skrátka šikovnejší a amatérsku alianciu lídrov liberálnych strán „Tru-hlí-k“ (Truban, Hlina, Kiska) vie jednoducho obabrať. Vyťahuje z rukáva jednu kartu za druhou tak rýchlo, že jeho partneri si ani nestíhajú všimnúť, o aký trik ide.

Bez morálnych zábran

„Nesúhlasím s tým, čo predvádzajú Truban, Hlina, Kiska a Beblavý na námestiach. Myslia si totiž, že toto je správna cesta proti extrémizmu. Je to nezodpovedné, pretože drvivá väčšina voličov ĽS Naše Slovensko je sklamaná z politiky a nevolia ju preto, že by inklinovali k extrémnym názorom či ideám,“ povedal Matovič o snahe lídrov liberálnych politických strán získavať body organizovaním konfliktov na predvolebných mítingoch ĽS Naše Slovensko. Prečo sa v tomto od nich dištancuje a dokonca ich počínanie označil za hlúpe? Prečo hovorí, že ak chcú poraziť Kotlebu, tak majú presvedčiť ľudí o svojom programe a pritiahnuť ich k voľbám, a nie vymýšľať obštrukcie proti demokratickej voľbe? Je to preto, že je Matovič taký zapálený demokrat, ktorý si ctí rozhodnutie voliča a slobodu názoru? Na túto otázku nám dal pomerne zreteľnú odpoveď sám Igor Matovič už pred šiestimi rokmi v pamätnom súkromnom rozhovore s Radoslavom Procházkom, vtedajším šéfom strany #Sieť, ktorý si Matovič potajomky nahrával a tá nahrávka sa neskôr dostala na verejnosť. Matovič vtedy povedal: „Ísť na Kotlebu by sa dalo, len cielene sa dohodnúť, že týchto zoberieš a týchto chytíš trošku light, akože tú tému, ale rozumne. A budeš mať síce tvrdé, možno tvrdšie vyjadrenia, zároveň riešenia tej problematiky, ale aby tí ľudia videli, že dobre, že hentam máme istotu a v podstate hovorí to čo Kotleba… dobre, nehovorí to úplne tak, ale hovorí to. Síce tam niektorí hovoria, že s takýmto niečím by sa ísť nemalo, akože demokratická strana by nemala operovať, ale teraz si myslím, že tuto účel svätí prostriedky. Ako keď sa ho chceme zbaviť, ten vulgárny nacionalizmus dostať do parlamentu, tak my mu musíme zobrať tú rétoriku a jemne akože priblížiť sa k tomu jeho voličovi na kobylku.“ Toľko Matovič 2014. Vidíme, že tento politický pragmatik naozaj nemá zbytočné morálne zábrany, ak ide o zisk volebného kapitálu. Ale aký je potom dôvod, prečo sa nepridal k svojim partnerom a ich hystérii na námestiach?

Psychóza slniečok

Matovič si totiž uvedomil, že väčší politický kapitál nadobudne, keď sa na pouličnom cirkuse nezúčastní. Pochopil, že ani liberálni voliči nemusia byť padnutí na hlavu a mnohým sa primitívne pogromy proti ĽS Naše Slovensko jednoducho bridia. Protikotlebovská hystéria, šírená liberálnymi truhlíkmi, je totiž v podstate naozaj stupídna. Postavená je na jednej základnej iracionálnej predstave, či skôr psychóze slniečkových voličov: že keby sa Kotlebovci dostali k moci, stalo by sa niečo strašné. Tento smer uvažovania sa pre istotu radšej ani nedomýšľa, myšlienky sa končia pri schéme: fašisti, Hitler, plynové komory, hrôza a des. Takúto psychózu liberálni truhlíci šíria, aby delegitimizovali vážneho politického protivníka, ktorý by inak čoraz viac rástol. Ich fanatické popieranie akejkoľvek legálnosti a štandardnosti ĽS Naše Slovensko nijako neberie do úvahy fakty, že táto strana sa hlási k demokracii, sociálne, trhovo a ekologicky orientovanému hospodárstvu, právnemu štátu, kde právo platí pre každého rovnako, a teda aj pre príslušníkov všetkých menšín. Truhlíci kričia, že toto všetko je len pretvárka, že v skutočnosti je tá strana úplne iná, a keby sa dostala k moci, tak... a za tými tromi bodkami dávajú priestor na hororovú predstavu, ako by sa krajina ponorila do tmy, narušovanej iba revom netvorov z najhlbšieho holokaustového pekla, trhajúcich demokraciu na kusy. Slniečkového voliča, ktorý sa chytí na tento háčik, je potom už ľahké presvedčiť, že treba robiť všetko možné, je jedno, či demokraticky, alebo nedemokraticky, ale hlavne aby Kotleba bol zničený a svet zachránený. Lenže časy sa menia a ani mnohí voliči z liberálneho tábora takúto vulgárnu manipuláciu a strašenie už nie sú ochotní konzumovať.

Liberálni truhlíci

A práve toto Matovič využil. Liberálni truhlíci ho obviňujú, že sa chce zalíškať Kotlebovmu voličovi, lenže on v skutočnosti zaútočil hlavne na ich vlastné stádočko. S obratnosťou sebe vlastnou využil situáciu, aby mesiac pred voľbami politicky kanibalizoval tých nerozhodných voličov tzv. demokratickej opozície, ktorým sa nepozdáva spôsob „úplne slušnej a úplne novej politiky“, akú tí najväčší demokrati na mítingoch ĽS Naše Slovensko predviedli. A robí to precítene, ako vždy. V relácii O 5 minút 12 citoval výrok Voltaira: „Hlboko nesúhlasím s tým, čo hovoríte, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť vaše právo povedať to.“ Lenže pravda je taká, že postoj Matoviča a jeho figúrok k demokratickému mandátu ĽS Naše Slovensko od voličov nie je v princípe iný než postoj ostatných strán tzv. demokratickej opozície. Svedčí o tom napríklad posledný rozhovor Matovičovho europoslanca Petra Polláka pre agentúru SITA, kde Pollák otvorene hovorí, že je chyba, keď si Slovensko nevie poradiť so zrušením ĽS Naše Slovensko. Takže ako to vlastne v OĽaNO majú? Chcú akceptovať právo voličov demokraticky si zvoliť stranu, akú chcú, a v duchu Voltairovho citátu nechať túto stranu verejne prezentovať svoju pravdu? Alebo chcú, tak ako ostatní liberálni truhlíci, túto stranu zakázať, lebo majú pocit, že je „fašistická“? Nuž, najskôr to bude tak, ako to už v OĽaNO býva: záležať bude na tom, z čoho sa bude dať vytrieskať väčší politický kapitál.