IMIGRANTI SÚ BEZPEČNOSTNÁ AJ EPIDEMIOLOGICKÁ HROZBA

Súdny dvor EÚ rozhodol, že konanie maďarských úradov, ktoré v hraničnej tranzitnej zóne zadržiavajú žiadateľov o azyl, môže predstavovať porušenie právnych predpisov EÚ.

Foto TASR/AP
Dátum 19.05.2020

BUDAPEŠŤ 19. mája (TASR/extraplus.sk) - Maďarská vláda odmieta rozsudok Súdneho dvora Európskej únie (EÚ) týkajúci sa tranzitných zón na hraniciach, uviedol v utorok v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu M1 bezpečnostný poradca predsedu maďarskej vlády György Bakondi.

Súd 14. mája rozhodol, že konanie maďarských úradov, ktoré v hraničnej tranzitnej zóne zadržiavajú žiadateľov o azyl, môže predstavovať porušenie právnych predpisov EÚ. Tranzitná zóna je podľa Bakondiho dobre fungujúci prvok ochrany hraníc, ktorého zrušenie by znížilo odstrašujúci účinok hraničných zábran a mohlo by spôsobiť situáciu podobnú migračnej kríze v roku 2015. Maďarská vláda využije všetky možné právne prostriedky voči tomuto verdiktu, podčiarkol.

Bezpečnostný poradca dodal, že uvoľnením obmedzenia pohybu, ktoré bolo zavedené v rámci epidemiologických opatrení, sa ukazuje, že na hlavných migračných trasách sa aktivizujú masy utečencov. "Ak Turecko opäť otvorí hranice pred migrantmi, tak na balkánskej trase stúpne počet prítomných migrantov a bude treba rátať s vážnymi konfrontáciami na turecko-gréckych hraniciach," zdôraznil Bakondi.

Podľa jeho slov ilegálni prisťahovalci znamenajú nielen bezpečnostnú, ale aj epidemiologickú hrozbu, pretože nie je známe, či sú alebo nie sú niektorí zo 130-tisíc ľudí, ktorí sa v súčasnosti zdržiavajú na balkánskej trase, nakazení koronavírusom.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod: 

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.