IMPÉRIUM ESETU

Z neznámej slovenskej firmy sa stal medzinárodný gigant, pôsobiaci z USA

Foto TASR/MARTIN BAUMANN, KOLÁŽ EXTRA PLUS
Dátum 30.04.2019

ESET pôsobí na mnohých ľudí ako sympatická firma. Úspešný príbeh slovenských programátorov, ktorí vytvorili program, chrániaci naše počítače pred vírusmi. Znie to fajn. Ale odkedy ESET vstúpil do politiky, prestal byť na Slovensku iba firmou či počítačovým programom. Stal sa politickým subjektom. S otvorene neoliberálnym a proamerickým smerovaním. Preto ho nemôžeme ignorovať.

Firmu ESET vlastní šesť milionárov. V prvom rade je to Miroslav Trnka, ktorý patrí k tvorcom ochranného systému NOD a zakladateľom ESET-u. Má najväčší podiel vo firme, jeho majetok sa odhaduje na neuveriteľných 570 miliónov eur. Bežný človek ho pozná z fotiek s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom, ako sedia na pive spoločne s primátormi Nitry a Trnavy. Politicky aktívny je v poslednom čase aj jeho syn, ktorý obhajuje oligarchické aktivity otca tým, že si ho raz dovolili nechať čakať na pohotovosti, keď mal angínu.

Vplyv spoza hraníc

Trnka vytvoril počítačový systém NOD, z ktorého neskôr ESET vzišiel. Program vytvoril spoločne s Petrom Paškom ešte počas socializmu. Obaja programátori sú produktom socialistického školstva, vďaka ktorému sa po páde režimu stali úspešnými programátormi a kapitalistami. V roku 1992 Trnka a Paška založili eseročku ESET, s ktorou sa neskôr v USA premenili na globálnu firmu. Paškov majetok sa odhaduje na 570 miliónov eur.

Kľúčovou postavou v prenikaní na americký trh bol Anton Zajac, ktorý sa k firme pridáva v roku 1998, keď zakladajú obchodné centrum firmy v americkom San Diegu. Odvtedy sa z neznámej slovenskej firmy stáva medzinárodný gigant, pôsobiaci z USA. Práve od týchto čias sa špekuluje o kontaktoch ESET-u na americké vládne kruhy.

Antivírusové systémy sú veľmi citlivou záležitosťou vo vzťahu k bezpečnosti informácií, a preto nie je vylúčené, že americké bezpečnostné zložky spolupracujú s ESET-om, aby spoločne napĺňali záujmy americkej vlády – tieto špekulácie potvrdilo pred pár rokmi Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie, ktoré priamo obvinilo firmu ESET z prepojenia na americkú tajnú službu CIA a bezpečnostnú agentúru NSA.

Majetok Antona Zajaca sa odhaduje na 230 miliónov eur. Zároveň patrí k najaktívnejším vlastníkom ESET-u vo vzťahu k politike: odkúpil väčšinový podiel v Denníku N a otvorene finančne podporil prezidentskú kandidátku Zuzanu Čaputovú.

Bol to práve on, kto kedysi pomohol firme ESET presadiť sa v USA, preto sa špekulácie o prepojení na americký establišment najčastejšie končia pri jeho mene: to, že na Slovensku hojne financuje politikov a médiá liberálneho a proamerického razenia, posilňuje dohady o prepojení na americké kruhy. Sám Zajac napriek financovaniu slovenských politikov nebýva na Slovensku, ale v Rakúsku, v dedine Wolfstahl, kde vlastní aj plaváreň.

Politicky aktívny je aj ďalší vlastník ESET-u Richard Marko, ktorý spoločne so svojou partnerkou pôsobí v Nadácii ESET, prostredníctvom ktorej ESET financuje viaceré liberálne mimovládky. Marko otvorene podporil aj prezidentského kandidáta Róberta Mistríka, ktorý sa neskôr vzdal kandidatúry v prospech inej kandidátky, ktorú podporil ESET, Zuzany Čaputovej. To iba potvrdzuje, že ESET platí viacerých liberálnych politikov, ktorí potom spolupracujú, aby vytvorili predvolebnú emóciu, vďaka ktorej majú lepšie predpoklady na uchopenie moci. Majetok Richarda Marka sa odhaduje na 310 miliónov eur.

Podivný obchod s Carltonom

Zvyšní dvaja vlastníci ESET-u Rudolf Hrubý a Maroš Grund sa na Slovensku preslávili najmä kauzou Carlton. Tento hotel odkúpili v roku 2016 spoločne s podnikateľom Erikom Mikurčíkom. Neskôr sa dostali s Mikurčíkom do konfliktu, ktorý slovenskej verejnosti pripomenul temné 90. roky. „Videli ste už bezpečnostnú službu, ktorá z kancelárií vyhadzuje partnera, konateľa, konateľku? Pištoľami ozbrojená esbéeska?“ pýtal sa Mikurčík a dodal, že už mesiace s manželkou nespáva a má obavy, kto za nimi príde. Svoje obvinenia smeroval k obchodným partnerom z firmy ESET.

Podľa slovenských médií Pravda a Plus 7 dní Mikurčík obvinil vlastníkov ESET-u zo spolčovania sa s konkurznou mafiou. Ako tvrdil: „Rudolf Hrubý sa verejne vyhrážal svojimi osobnými kontaktmi na ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, ktorá má v jeho prospech riešiť jemu nevyhovujúcu situáciu.“

Škandál okolo hotela Carlton sa podarilo zamiesť pod koberec. Hrubý má majetok zhruba 570 miliónov eur. Grund sa angažuje aj v mediálnej oblasti, bol to on, kto sa stal spoluvlastníkom neoliberálneho Denníka N.

Šestica vlastníkov ESET-u sa v posledných rokoch mimoriadne aktívne finančne angažuje v slovenskej politike a mediálnej oblasti. V 2015 ESET získava väčšinový podiel v Denníku N. V 2015 zakladá Trnka nadáciu Zastavme korupciu. Vedie ju Pavel Sibyla z kancelárie prezidenta Andreja Kisku, ktorý neskôr prejde do strany Progresívne Slovensko. V 2016 financuje ESET vznik Progresívneho Slovenska (konkrétne Anton Zajac), ako aj iniciatívu Miroslava Beblavého V mojom mene, z ktorej vzniká politická strana Spolu.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.