INFORMAČNÁ VOJNA

V súvislosti s vietnamským konfliktom vojenským analytikom neunikli fakty, že Američania podcenili význam informácií. Väčšina expertov sa zhodla v tom, že štátom nekontrolované mediálne informácie majú veľký vplyv na výsledok vojny. 

Foto ARCHÍV
Dátum 31.03.2015

Vo vietnamskom konflikte zohrala veľkú úlohu emocionálna sila televíznych reportáží o krutých, neľudských metódach vedenia vojny, o zverstvách amerických vojakov, ktoré sa neobmedzene dostávali do povedomia americkej verejnosti. Investigatívne médiá mali silu spätného úderu, pod ktorým sa v USA zdvihla mohutná vlna odporu proti nezmyselnej vojne, čo privodilo porážku americkej vietnamskej politiky. Poučenie z vietnamského syndrómu malo vplyv na prehodnotenie „nevlasteneckého“ postoja médií v neskorších vojenských operáciách, ktoré viedla americká armáda v rôznych častiach sveta.

V štýle "no comment"

Vojna v Perzskom zálive, známa aj ako vojna v priamom prenose, už bola vedená v celkom inom mediálnom back-grounde. V televízii sa neukazovali detaily zabitých civilistov, žien a detí, ale kamery CNN približovali vojnu z nadhľadu: americké inteligentné bomby ničili tanky, batérie a bunkre Saddámovej gardy s presnosťou, ktorá akoby vylučovala civilné obete.

V televízii sa neukazovali detaily zabitých civilistov, žien a detí, ale kamery CNN približovali vojnu z nadhľadu: americké inteligentné bomby ničili tanky, batérie a bunkre Saddámovej gardy s presnosťou, ktorá akoby vylučovala civilné obete. Bola to oslavná propaganda americkej sily, schopností US Army a vlastenectva amerických vojakov.

Bola to oslavná propaganda americkej sily, schopností US Army a vlastenectva amerických vojakov. Bombardovanie Juhoslávie bolo tiež nadnesenou ukážkou precíznosti americkej vojenskej techniky a možností neviditeľných strategických bombardérov B-2. O civilných obetiach sa takmer nehovorilo a už vôbec nie o použití medzinárodne zakázanej kazetovej munície a striel s ochudobneným uránom. Stotisíc mŕtvych Iračanov a tisíce obetí bombardovania Juhoslávie, to bol predsa výsledok vládnutia Saddáma Husajna a Slobodana Miloševiča, nie operácie jednotiek NATO...

Zvláštnosťou súčasného hysterického zápasu o vládu nad Ukrajinou je nedocenenie konceptu informačnej vojny Západom a najmä Američanmi, ktorí zabudli na poučenie z Vietnamu a zbabraných farebných revolúcií. Druhá strana z pomedzia ukrajinského konfliktu sa v psychologickej vojne ani nemusí priveľmi namáhať – stačí vyslať do smrtiaceho priestoru reportérov a nakrútiť zábery v štýle „no comment“ o tom, kto na juhovýchode Ukrajiny nevýslovne trpí a umiera. V kontraste s touto katastrofálnou situáciou civilného obyvateľstva v bojovej zóne vyvoláva mašírovanie amerických vojenských transportérov naprieč Európou a hromadenie lietadiel a bojovej techniky pozdĺž hraníc s Ruskom skôr opačný propagandistický efekt.

Drahý špás

Ak je okázalý štrngot zbraní NATO recept na tzv. ruskú propagandu, musí sa šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogheriniová hlboko zamyslieť nad metódami informačnej vojny. Naliehavú úlohu, ako dobehnúť do začiatku leta náskok „ruskej propagandy“, už dostala, zostáva ešte vyčísliť, koľko bude stáť ten špás napätú pokladnicu Európskej únie.

Ukazuje sa, že popri nezadržateľnom nástupe sociálnych sietí na internete médiá hlavného prúdu nestačia s dychom a ťažko ten informačný súboj môžu vyhrať naplánované ruskojazyčné televízne či rádiové stanice hrajúce protiruskú nôtu. Časy rádií Liberty a Free Europe sa pominuli ako lanský sneh – mohutný tok informácií netečie jednosmerným prúdom a kontrola informačného toku je možná akurát v Saudskej Arábii a na severe Kórejského polostrova, ale nie v Európe. Čosi tu škrípe. Ak sa v našich médiách vrátane verejnoprávnej televízie mlčí v správach o niektorých dôležitých faktoch ukrajinskej krízy a preberajú sa napríklad nehodnoverné satelitné snímky z americkej televízie CNN, ktorá sa viackrát zosmiešnila nedostatkom elementárnych zemepisných znalostí, o fiasku takéhoto spravodajstva nemôžu byť pochybnosti.

Nemecká televízia ZDF vysielala pred nejakým časom satirickú scénku ‚Die An-stalt‘: Informačná vojna o Ukrajine. Bol to výsmech neobjektívnosti nemeckých a nielen nemeckých médií, ktorý obletel Európu ako studená sprcha. Len ťažko si možno predstaviť, aké pobúrenie by vyvolalo v Denníku N a SME odvysielanie takejto satirickej scénky na našich impotentných obrazovkách s čiernobielym pohľadom na svet a selektívnym spravodajstvom. Nemci so svojou goebbelsovsky zafarbenou minulosťou sa vedia pozrieť so sarkazmom na súčasný mediálny mainstream a v Bundestagu si v rozprave nemusia dávať servítku pred ústa pri kritike amerického vazalstva Angely Merkelovej.

Zamlčiavanie faktov

Vyhrať informačnú vojnu nemôže ten, kto zamlčiava fakty, kto neinformuje ako priamy pozorovateľ udalostí alebo ich neukazuje neskreslené v televíznom spravodajstve. Príkladov nekritického preberania správ len z jednej strany alebo preberania informácií len z agentúry Reuters by sa našlo viac ako dosť, zato samostatného myslenia by bolo ako šafranu. Komentovanie situácie na juhovýchode Ukrajiny len z Kyjeva nemôže byť ani len približným obrazom skutočnosti. Čo sme sa vlastne dozvedeli z našich médií o telách žien spálených fosforom v Dome odborov v Odese? Podľa interpretácie ukrajinskej strany (a naše médiá to prevzali) to boli telá proruských teroristov, ktorí z nedbalosti pustili na zem ohorok cigarety, od ktorého sa zapálili kanistre s benzínom. Podľa ukrajinského prezidenta Porošenka nebola pravda, že separatisti obkľúčili v Debaľceve 6-tisíc ukrajinských vojakov. „Nijaký kotol nebol,“ vyhlásil: „Toto ráno ukrajinská armáda a Národná garda skončili operáciu pre plánovaný a organizovaný ústup z Debaľceva.“ Jeho vlastná generalita však hovorila o diletantskom vedení boja a ťažkej prehre.

Prezident Andreja Kiska nedávno odhalil každému známu pravdu, že by sa NATO nemalo venovať len zbraniam, ale aj spôsobu, ako čeliť informačnej vojne. „Nestačia nám moderné zbraňové systémy, musíme sa vedieť brániť organizovanému šíreniu dezinformácií,“ hovorí hlava štátu. A má pravdu: dezinformácie šíria naše médiá – organizovane, z jednej zemepisne vzdialenej dezinformačnej centrály. A my sa musíme brániť. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.