INICIATÍVA CREATIVA NADCHLA TRENČÍN

Pod hradom Matúša Čáka vystavovali ženy z celého Slovenska jedinečné ručne robené tašky

Foto ARCHÍV
Dátum 15.10.2019

TRENČÍN 15. októbra (Únia žien/Extra plus) - Víkend od piatku 11. októbra do 13. októbra patril v Trenčíne ženám. Pod organizačnou taktovkou Únie žien Slovenska tu vystavovali jedinečné handmade výrobky žien z celého Slovenska, ktoré ukazujú, že estetika a ekológia idu ruka v ruke. Sprievodný program zabavil všetkých na námestí a počas Gala večera na Trenčianskom hrade nechýbal standing ovation.

Výstava Iniciatíva Creativa bola prvým vyvrcholením súťaže, ktorú toto leto organizovala Únia žien Slovenska. Cieľom bolo zo zvyškov látok či iného materiálu vytvoriť kreatívnu tašku, ktorá môže byť viacnásobne použiteľná. „Ženy mohli svoje výtvory posielať na centrálu, alebo do svojich krajských pobočiek a preto sme až do poslednej chvíle nevedeli, koľké sa prihlásia. Keď sme však nainštalovali výstavku 390 súťažných tašiek, samé sme neverili. A to nám ešte stále prichádzajú také, ktoré zmeškali termín odovzdania,“ netajila svoje nadšenie predsedníčka Únie žien Slovenska Jana Vaľová.

Projekt bol inšpirovaný slovenskou históriou. „Naše staré mamy nechodili na nákupy s reklamnými igelitkami, ale dotvárali si, alebo priamo vytvárali tašky na každodenné použitie, ktoré vyjadrovali ich individualitu a cit pre krásu,“vysvetľuje Jana Vaľová. Okrem súťaže, kde hodnotili tašky jednotlivé krajské organizácie, bol pripravený aj zábavný program pre všetkých v centre Trenčína. „Priaznivé počasie prilákalo plné námestie baviacich sa ľudí. Som rada, že sme priniesli pekný kultúrny program, predajnú výstavu a aj zábavu pre deti,“ hovorí Vaľová, podľa ktorej by však podujatie nemohlo byť bez pomoci mesta Trenčín a Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Mesto aj kraj nám vyšli v ústrety a rovnako viac ako dvadsať partnerov a sponzorov. Aj vďaka tomu prišli dokonca zástupkyne z Asociácie slovenských žien v Srbsku,“ dodala Vaľová.

Iniciatíva Creatíva však galavečerom v Trenčíne nekončí. Už v decembri vyberú ambasádorky projektu v Košiciach víťazky na základe odborných kategórií. „Po dohode s kolegyňami sme sa dohodli, že zaradíme do výberu aj tie tašky, ktoré prišli po termíne. Myslíme si, že nemá zmysel obmedzovať kreativitu,“dodala Vaľová.

O výtvory členiek Únie žien Slovenska sa zaujímajú aj organizátori trhu veľvyslancov, kde by mohli byť vystavené a predávané s tým, že výťažok použijú ambasády na charitatívne účely.