INŠTITÚT ĽUDSKÝCH PRÁV PODÁVA TRESTNÉ OZNÁMENIE NA MAROŠA ŽILINKU

Inštitút ľudských práv: Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal pokyn špeciálnej prokuratúre, aby sa zaoberala výrokmi na adresu Simy Magušinovej ako extrémistickým trestným činom. Ide o zneužitie právomoci verejného činiteľa. 

Foto SITA/Ľudovít Vaniher
Dátum 18.11.2021

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) dnes podala trestné oznámenie na generálneho prokurátora Maroša Žilinku pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Dôvodom je jeho pokyn Úradu špeciálnej prokuratúry, aby sa zaoberal medializovanými výrokmi na adresu speváčky Simy Magušinovej ako potenciálnym extrémistickým trestným činom. Riaditeľ Peter Weisenbacher sa domnieva, že Žilinka konal na základe osobných sympatií a politických preferencií a nie tak, ako by generálny prokurátor konať mal.

Weisenbacher vníma ako mimoriadne nebezpečné, že tento krok môžu novinári a verejnosť chápať ako pokus o zastrašovanie, že ak budú kritizovať politicky angažovaných kresťanov so známosťami vo vládnych kruhoch, tak budú za to administratívne perzekvovaní. „Ak má pán Žilinka úprimný záujem o stíhanie extrémizmu, radi mu kedykoľvek poskytneme príklady skutočného extrémizmu, ktoré doteraz z neznámych dôvodov prehliada,“ uviedol. Podľa neho bol síce rozhovor komentátora Petra Tkačenka a humoristu Rada Ondrejíčka o Sime Magušinovej a jej manželovi nevkusný, no určite nebol trestným činom.

Žilinka 17. novembra vo svojom profile na sociálnej sieti oznámil, že považuje za absolútne neakceptovateľné hanobiace útoky pre vierovyznanie, ktoré prekračujú hranice slobody prejavu, a to zvlášť, ak sa k takému konaniu uchýlia novinári. Napísal, že zabezpečí, aby Úrad špeciálnej prokuratúry, v ktorého pôsobnosti sú trestné činy extrémizmu, vyšetril, či hrubými znevažovaním urážlivými verejnými víkendovými výrokmi na mikroblogovacej sociálnej sieti komentátora denníka Sme na adresu speváčky Simy Magušinovej, nespáchal trestný čin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.