IRÁN SI PRI VOJENSKOM CVIČENÍ ODPÁLIL VLASTNÚ LOĎ

Iránske námorníctvo zasiahlo počas cvičenia vlastné plavidlo, zahynulo 19 osôb.

Foto AP
Dátum 11.05.2020

TEHERÁN 11. mája (TASR/extraplus.sk) - Na 19 stúpol počet obetí nedeľňajšieho incidentu, pri ktorom iránska raketa zasiahla počas manévrov vo vodách Ománskeho zálivu vlastné podporné plavidlo. Nešťastie si vyžiadalo aj 15 zranených. S odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie iránskeho ministerstva obrany o tom informovala agentúra AP. 

K udalosti došlo neďaleko iránskeho prístavného mesta Džásk, kde raketa nedopatrením zasiahla podpornú loď Konárak triedy Hendídžán. Pôvodné správy iránskych médií hovorili o jednom mŕtvom.

Príčinou nešťastia bola podľa iránskej televízie skutočnosť, že zasiahnuté plavidlo, ktorého úlohou bolo presúvať cvičný terč, sa v čase streľby dostatočne nevzdialilo od cieľa. 

Loď bola podľa správ iránskych médií v roku 2018 prerobená tak, aby mohla odpaľovať protilodné strely. Plavidlo holandskej výroby bolo dlhé 47 metrov a na palube malo väčšinou posádku zloženú z 20 námorníkov. V službe bolo od roku 1988.

Ako pripomína AP, iránske médiá len zriedka informujú o nešťastiach pri bojových cvičeniach, čo zdôrazňuje závažnosť nedeľňajšieho incidentu. Ten sa stal v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Iránom a Spojenými štátmi v blízkosti strategicky dôležitého Hormuzského prielivu, cez ktorý putuje až 20 percent svetových dodávok ropy.
 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.