IRÁN VYHLÁSIL, ŽE SA ODPLATÍ ZA NOVÉ SANKCIE EURÓPSKEJ ÚNIE A BRITÁNIE

EÚ aj Británia zaviedli proti Iránu sankcie za jeho násilnú reakciu voči protestom. Irán v utorok varoval, že sa odplatí za nové sankcie Európskej únie a Británie.

Foto ARCHÍV
Dátum 24.01.2023

Irán v utorok vyhlásil, že sa odplatí za nové sankcie Európskej únie a Británie. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP. EÚ a Británia v pondelok uvalili ďalšie kolo sankcií na Irán, ktorým otriasajú protivládne protesty. Vyvolala ich 16. septembra smrť 22-ročnej Iránky kurdského pôvodu Amíníovej, ktorú zatkli za údajné porušenie prísnych pravidiel obliekania pre ženy.

EÚ aj Británia zaviedli proti Iránu sankcie za jeho násilnú reakciu voči protestom. "Krok Európskej únie a britského režimu je znakom ich rozumovej neschopnosti správne chápať realitu v Iráne, ako aj ich zmätku ohľadne právomocí Islamskej republiky," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Násir Kanaání. Dodal, že Irán "si vyhradzuje právo odplatiť sa za takéto pomýlené politiky a čoskoro oznámi zoznam nových sankcií proti porušovateľom ľudských práv a podporovateľom terorizmu z Európskej únie a Anglicka". 

EÚ zaviedla od začiatku protestov už štvrté kolo sankcií proti Teheránu a zaradila na čiernu listinu ďalších 37 iránskych predstaviteľov a subjektov. Zmrazila im majetok a uvalila zákaz udelenia cestovných víz. Ide o ministra športu a velenie Zboru islamských revolučných gárd, čo je ideologická odnož iránskej armády, v 12 regiónoch krajiny, ako aj na zákonodarcov a vysokopostavených predstaviteľov štátnych médií. 

Británia uvalila sankcie na piatich ďalších iránskych predstaviteľov, takže svoju čiernu listinu rozšírila na 50 jednotlivcov a organizácií, ktoré sa podľa Londýna podieľajú na tvrdých zásahoch proti protestom. Iránske súdy v súvislosti s protestmi odsúdili na smrť celkovo 18 ľudí. Štyroch z nich už popravili, čo vyvolalo silný medzinárodný hnev.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.