IRÁN VYPUSTIL NA OBEŽNÚ DRÁHU ZEME VOJENSKÚ DRUŽICU

Vyhlásenie Iránskych Revolučných gárd prišlo v čase napätia, po tom ako Donald Trump oznámil odstúpenie USA od jadrovej dohody medzi svetovými veľmocami a Iránom.

Foto Archív
Dátum 22.04.2020

TEHERÁN 22. apríla (TASR/extraplus.sk) - Iránske Revolučné gardy v stredu oznámili, že vypustili na obežnú dráhu Zeme vojenskú družicu. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa agentúry AFP Revolučné gardy uviedli, že ide o prvú úspešne vypustenú iránsku vojenskú družicu.

Vypustene družice bezprostredne nepotvrdila žiadna nezávislá strana, poznamenala AP.
Revolučné gardy tvrdia, že satelit s názvom Núr (Svetlo) vypustili zo strednej časti Iránu a úspešne dosiahol obežnú dráhu vo výške 425 kilometrov nad zemským povrchom.

AP pripomenula, že Irán sa v posledných mesiacoch niekoľkokrát neúspešne pokúsil o vypustenie družice.

Stredajšie vyhlásenie Revolučných gárd prišlo v čase napätia medzi Teheránom a Washingtonom, ktoré sa neustále zvyšuje od mája 2018, keď americký prezident Donald Trump oznámil odstúpenie USA od jadrovej dohody medzi svetovými veľmocami a Iránom. Spojené štáty na Irán následne uvalili sankcie. Irán považuje vojenskú prítomnosť USA v oblasti Perzského zálivu za hrozbu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.