IRÁN ZAVIEDOL ODVETNÉ SANKCIE VOČI EÚ A BRITÁNII

Iránske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že sankcie zahŕňajú finančné opatrenia vrátane zablokovania účtov a transakcií v iránskych bankových systémoch, ako aj zákaz vydávania víz a povolení na vstup.

Foto sitA/AP
Dátum 26.01.2023

Irán v stredu uvalil sankcie na 34 jednotlivcov a subjektov z Európskej únie a Spojeného kráľovstva. Ide o reakciu na ďalšie sankcie voči Teheránu za zásahy voči protivládnym protestom. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Iránske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že sankcie zahŕňajú finančné opatrenia vrátane zablokovania účtov a transakcií v iránskych bankových systémoch, ako aj "zákaz vydávania víz a povolení na vstup" na územie Iránu.

Teherán obviňuje predmetné osoby a organizácie z "podpory terorizmu a teroristických skupín a z podnecovania k teroristickým činom a násiliu voči iránskemu obyvateľstvu". Sankcie sa týkajú 25 osôb a spoločností z EÚ a deviatich z Británie. Na sankčnom zozname Iránu je aj švédsko-dánsky pravicový extrémista Rasmus Paludan, ktorý v sobotu vo Švédsku spálil kópiu Koránu, čo vyvolalo protestné reakcie moslimského sveta.

EÚ a Británia v pondelok uvalili ďalšie kolo sankcií na Irán, ktorým otriasajú protivládne protesty. Vyvolala ich smrť 22-ročnej Iránky kurdského pôvodu Mahsy Amíníovej 16. septembra, ktorú zadržali za údajné porušenie prísnych pravidiel obliekania pre ženy. EÚ aj Británia zaviedli proti Iránu sankcie za jeho násilnú reakciu voči protestom.

Teherán v utorok ohlásil odvetné opatrenia. EÚ zaviedla od začiatku protestov už štvrté kolo sankcií proti Teheránu a zaradila na čiernu listinu ďalších 37 iránskych predstaviteľov a subjektov. Zmrazila im majetok a znemožnila im udelenie cestovných víz. Británia uvalila sankcie na piatich ďalších iránskych predstaviteľov. Britský zoznam teraz obsahuje 50 jednotlivcov a organizácií, ktoré sa podľa Londýna podieľajú na tvrdých zásahoch proti protestom.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.