IRÁNSKY HLAVOLAM

Nostradamus: V krajine Veľkej Arábie narodí sa veľký učeň Mohamedov, vkročí do Európy, modrý turban nosiť bude. Bude postrachom ľudstva.

Foto ARCHÍV
Dátum 27.06.2019

Jedna zo slávnych Nostradamových predpovedí publikovaných v jeho slávnom diele Centúrie znie: „V krajine Veľkej Arábie narodí sa veľký učeň Mohamedov, vkročí do Európy, modrý turban nosiť bude. Bude postrachom ľudstva. Nikdy nebolo väčšej hrôzy."

Na inom mieste Nostradamus píše:“Kráľovstvo Fezu vtrhne do Európy....smerom k Perzii skoro celý milión.."

(Vieme, že Fez je staroveké marocké kráľovské mesto). Tieto útržky predpovedí od najslávnejšieho jasnovidca Nostradama majú zaujímavú symboliku aj v dnešných časoch.

Vyhrotená situácia

Zostrelením amerického bezpilotného dronu Iránom, sa veľmi vyhrotila situácia medzi USA a Iránom. Ide najmä o to, že Iránska islamská republika po minuloročnom vypovedaní jadrovej dohody medzi USA a Iránom zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa zareagovala tým, že sa vyhráža, že znovu začne obohacovať urán za účelom výroby jadrových zbraní(aj keď v oficiálnej línii Irán argumentuje tým, že nemá záujem o výrobu jadrových zbraní).Pred pár dňami došlo v strategicky dôležitom Hornuzskom prielive aj k dvom útokom na ropné tankery(jeden z nich plával pod zástavou Marshallových ostrovov a vlastnila ho nórska firma a druhý plával pod panamskou zástavou). Z obidvoch útokov USA obvinili práve Irán, čo Irán následne poprel. Jednou zo zvažovaných reakcií, okrem pritvrdenia sankcií aj na iránskeho duchovného vodcu Ajatolláha Chameneího, bola aj Trumpom pôvodne zamýšľaná odveta, pri ktorej ale by zahynulo približne 150 ľudí. A práve kvôli tak vysokému počtu obetí prezident Trump zrušil (podľa jeho slov 10 minút pred plánovanou odvetou) následný útok. Eskalácia napätia samozrejme ešte nie je zažehnaná. Prezident USA si ale uvedomuje, že ak by došlo k vojne s Iránom, Spojené štáty by to celé vyšlo veľmi draho. A to nehovoríme o počte obetí, ktoré by určite boli na oboch stranách. Každý navyše mohol za posledné roky vidieť aj to ako dopadajú krajiny, proti ktorým vojensky Spojené štáty v posledných rokoch zasiahli(destabilizácia celých oblastí a nárast terorizmu napr. v Afganistane či Iraku).

Skaza pre celý svet

Vyjadrenia iránskeho prezidenta Hasana Rúhaniho o mentálnej retardácii USA sú nielen urážkou USA, ale aj ukázaním odvahy, že Irán sa prípadnej agresie zo strany USA neobáva. Aspoň nie navonok. 

Irán alebo Perzia (historický názov danej oblasti) bude jednoznačne hrať veľmi dôležitú úlohu v blízkej a zrejme aj vo vzdialenej budúcnosti - ako to vidíme nielen v Nostradamových predpovediach. Je jasné, že Irán by vojensky nemal na USA, ak by došlo k prípadnej vojne. Ale, a to je veľmi dôležité poznamenať, spojencom Iránu je Rusko. Otázne ale je aj, či by v prípadnom konflikte vystúpilo Rusko otvorene proti USA na strane Iránu alebo by len použilo slovnú protestnú rétoriku  ako to bolo v prípade Iraku či bývalej Juhoslávie. Našťastie sa zatiaľ  ako silný vodca a Mohamedov učeň z oblasti Perzie či Arábie nik neprejavil do takej miery, že by zároveň nosil modrý turban ako poznávacie znamenie - ako o tom píše Nostradamus práve v jednom štvorverší vo svojom diele Centúrie. Aj keď sa v oblasti Arábie, Iraku, Sýrie, Iránu, Líbye a iných moslimských krajinách objavilo v minulých rokoch veľa zradikalizovaných moslimov ľudia po celom svete dúfajú, že svet nedovolí, aby sa zrodil ďalší antikrist, ktorý by priniesol v budúcnosti skazu celému svetu. Ale aj v súvislosti s Iránom, je potrebné pri spore, ktorý ma s USA vystupovať maximálne opatrne a obozretne. Ako príklad uvediem britsko-francúzsku politiku appeasementu, čiže ústupkov voči hitlerovskému Nemecku s cieľom predísť vojne. Tento cieľ, ako všetci dobre vieme, sa koncom 30 rokov Británii ani Francúzsku nepodaril. Dúfajme, že USA nepotrebujú dostať takúto istú lekciu ako dostala francúzska a britská politika a že iránsky hlavolam sa nezamotá tak, že ho nielen USA, ale ani ostatné krajiny vrátane Izraela nerozmotajú...Izrael tiež vlastní jadrové zbrane, ale keďže je spojencom USA tak ho Spojené štáty neriešia...

Je dobre, ak je svet vyvážený aby nemohlo dôjsť k situácii, že si jedna krajina bude nárokovať podľa svojich záujmov na pozíciu svetového riešiteľa konfliktov. Ak sa Spojené štáty ešte viac budú štylizovať práve do tejto úlohy, potom svet by mal bedlivo sledovať, či aj v tomto prípade nezačne  platiť známe príslovie: S jedlom rastie chuť.

(Autor je lektor anglického jazyka a vychovávateľ v centre pre deti a rodiny v Bratislave)

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.