ISLAMSKÝ ŠTÁT STVORILI USA

„Blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť, lebo ich je kráľovstvo nebeské.“ To je citát z Biblie v knihe Svedectvo o morálnom úpadku, ktorú napísal palestínsky spisovateľ, žijúci na Slovensku bezmála 50 rokov. Patrí medzi dobrých znalcov Biblie, Koránu i Talmudu, ale predovšetkým medzi autorov kontroverzných kníh, zakázaných moslimskými teológmi v niektorých arabských štátoch.

Nanešťastie sa narodil s jedným nedostatkom, že bez dôkladného bádania a diskusií neprijíma hotové idey a rád vyjadruje vlastné názory aj s rizikom, že narazí na ostrý odpor. Okrem iného je autor pozoruhodných diel: Dilema islamskej rétoriky, Prečo sa vraždí v Izraeli a skvelej knihy spomienok Zlomené krídla večného cudzinca. Palestínčan Nidal Saleh.

V súvislosti s migračnou krízou sa nám zrazu javí islam ako veľká neznáma. Na jednej strane sa hovorí o ňom ako o náboženstve mieru a na druhej strane je tu neuveriteľné násilie tzv. Islamského štátu a zákon šaría. Ako sa v tom všetkom môže vyznať priemerný Európan?

Na rozdiel od ideológie je náboženský text pre veriacich posvätný. Lenže ten posvätný text interpretujú ľudia, a preto postupom času vzniklo mnoho interpretácií tak islamu, ako aj judaizmu či kresťanského náboženstva. Každý hovorí, či už moslim, žid alebo vyznávač iného náboženstva, že on je ten pravý. Sú tri základné prúdy islamu: sunniti, šiíti a súfi, pričom každý z týchto prúdov má viac odnoží.

Do akej odnože islamu sa dá zaradiť extrémizmus Islamského štátu?

Prívrženci Islamského štátu, al-Káida, an-Nusrá, Taliban aj Moslimské bratstvo vychádzajú vo väčšej či menšej miere z wahhábizmu, ktorý hlása, že je jediné učenie, ktoré správne pochopilo Korán. Podľa wahhábistov človek nesmie tvoriť zákony, pretože tvorcom zákonov je len Boh a človek sa nemôže pliesť do jeho zákonov uložených v Koráne. Ideológovia wáhhabizmu si však z Koránu vyberajú len to, čo sa im hodí.

Wahhábizmus má živnú pôdu v Saudskej Arábii?

Wahhábizmus založil na území dnešnej Saudskej Arábie Muhammad bin Abd al-Wahháb a podľa neho bolo pomenované aj celé hnutie. Pre Saudskú Arábiu je príznačné, že tu existuje náboženská polícia dozerajúca na dodržiavanie náboženských zákonov a predpisov, napríklad päťkrát za deň povinné modlitby v mešite. Ak vás polícia prichytí na ulici v čase modlitieb, dostanete poriadnu ranu palicou po chrbte, tak ako ja, keď som bol v Rijáde.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej alebo elektronickej verzii Extra plus.

http://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Ak máte záujem zakúpiť si elektronickú verziu nášho časopisu, pošlite e-mail na adresu extraplus@extraplus.sk a za zvýhodnenú cenu 2,50 eur Vám na e-mail zašleme Extra plus vo formáte PDF.

 

Údaje na úhradu elektronickej verzie Extra plus:

č. účtu: 2925911454/1100

VS: 2016

Suma: 2,50 eur

poznámka: meno a priezvisko, e-mail na zaslanie PDF

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.