IZRAEL CHCE ANEKTOVAŤ PREDJORDÁNSKO

Európska únia varuje Izreal pred týmto krokom napriek požehnaniu od USA; Izraelu je však názor EÚ ukradnutý.

Foto archív
Dátum 17.05.2020

BRUSEL 17. mája (TASR/extraplus.sk) - Krajiny Európskej únie plánujú v snahe odvrátiť diplomatickú roztržku adresovať Izraelu varovanie, aby nepristupoval k anektovaniu častí okupovaného Predjordánska. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP. Úniu znepokojujú plány nastupujúcej izraelskej vlády na anektovanie židovských osád v oblasti západného brehu Jordánu, ktoré by podľa EÚ porušilo medzinárodné právo a poškodilo nádeje na dosiahnutie mieru s Palestínčanmi.

Krajiny EÚ sa však nezhodujú na tom, aké opatrenia by mala Únia prijať, ak by Izrael uskutočnil takýto krok, ktorý má podporu prezidenta USA Donalda Trumpa.Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn v rozhovore pre AFP povedal, že s rezortnými partnermi hovoril počas piatkovej videokonferencie aj o možnej deklarácii v tomto smere.

"Veľmi veľký počet krajín v piatok podporil návrh textu, ktorý sme vypracovali s mojím írskym náprotivkom Simonom Coveneym a v ktorom varujeme proti anexii, ktorá by bola porušením medzinárodného práva," priblížil Asselborn. Podpísanie vyhlásenia podľa neho odmietli Rakúsko a Maďarsko, preto nemohlo byť vydané v mene všetkých 27 štátov EÚ.

"Avšak skutočnosť, že veľmi veľký počet krajín podporuje túto líniu, je úspechom," zdôraznil dlhoročný šéf luxemburskej diplomacie. Izraelská "vláda jednoty", ktorú vytvoril doterajší premiér Benjamin Netanjahu so svojím hlavným rivalom Bennym Gancom, by mala zložiť prísahu túto nedeľu. Vyhlásenie EÚ by malo prísť po tom, zrejme v pondelok. "Nehovoríme o sankciách. Hovoríme o prevencii. Tento text nie je útočný," povedal Asselborn. 

"Európska únia chce spolupracovať so susednými štátmi a krajinami v regióne a potvrdzuje svoju podporu vyrokovanému dvojštátovému riešeniu pre realizovateľnú perspektívu mieru medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi," dodal minister. "Toto riešenie nemá alternatívu. Nikto nepredložil iné realizovateľné riešenie." EÚ kritizovala Trumpov blízkovýchodný mierový plán zverejnený v januári, ktorý dal Izraelu zelenú, pokiaľ ide o anektovanie častí Predjordánska.

"Ak neuspejeme a nepresvedčíme Izrael, aby sa vzdal svojho projektu, najťažšia časť bude ešte len pred nami," varoval Asselborn. 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

      

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.