IZRAEL VYZVAL NATO, ABY PODNIKLO OPATRENIA PROTI IRÁNU

Izraelský prezident Jicchak Herzog vo štvrtok vyzval Severoatlantickú alianciu (NATO), aby sprísnila svoj prístup k Iránu, ktorý Rusku dodáva bezpilotné lietadlá používané ruskými jednotkami vo vojne na Ukrajine.

Foto SITA/AP
Dátum 27.01.2023

Izraelský prezident Jicchak Herzog vo štvrtok vyzval Severoatlantickú alianciu (NATO), aby sprísnila svoj prístup k Iránu, ktorý Rusku dodáva bezpilotné lietadlá používané ruskými jednotkami vo vojne na Ukrajine. Ako informovala agentúra AFP, Herzog počas návštevy v bruselskom sídle NATO upozornil, že kríza na Ukrajine presahuje hranice tejto krajiny, pričom "iránska hrozba je teraz na prahu Európy".

NATO podľa neho "musí voči iránskemu režimu zaujať čo najrozhodnejší postoj, a to aj prostredníctvom hospodárskych, právnych a politických sankcií a spoľahlivého vojenského odstrašovania". Herzog sa vo štvrtok stal prvým izraelským prezidentom, ktorý vystúpil na zasadnutí Severoatlantickej rady. AFP pripomenula, že členovia NATO opakovane naliehali na Izrael, aby zaujal tvrdší postoj voči Rusku v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Izrael však odmietol Kyjevu poskytnúť zbrane, aby nerozhneval Moskvu, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v Sýrii, susediacej so židovským štátom. Herzog vo svojom vystúpení zdôraznil, že vojna na Ukrajine "naďalej spôsobuje zbytočné ľudské utrpenie a ohrozuje blaho a prosperitu miliónov ľudí". AFP konštatuje, že Herzog tieto slová vyriekol bez toho, aby explicitne odsúdil Rusko. 

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg informoval, že s Herzogom diskutoval o "našej podpore Ukrajine". Uviedol tiež, že Herzogova návšteva v Bruseli je znakom "prehlbujúceho sa partnerstva" Aliancie s Izraelom. Herzog poukázal na posilnenie spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti, hrozieb z vesmíru, dronov a energetickej odolnosti. Doplnil, že obe strany majú v pláne o niekoľko mesiacov podpísať novú dohodu, ktorá predĺži obdobie spolupráce a rozšíri jej dosah.     

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.