JAKEŠ: NENAŽRATOSŤ A KAPITALIZMUS SA RAZ SKONČÍ

Miloš Jakeš, posledný tajomník KSČ: NATO slúži USA, oni v ňom rozhodujú a my beháme po svete bojujúc za ich záujmy a ich túžbou je zlikvidovať Rusko ako mocnosť. Ožobráčil krajinu a predal ju Západu. Zisky podnikov, ktoré vytvárajú naši ľudia, idú na Západ. Všetko je zničené, nič nie je naše. Ešte stále žijeme z toho, čo vytvoril socializmus. 

Foto JANA BIROŠOVÁ/EXTRA PLUS
Dátum 17.11.2021

Posledný generálny tajomník KSČ navštívil v októbri 2015 našu diskusnú reláciu Extra téma, keď mal  93 rokov, vyzeral na 70. Do Bratislavy prišiel vlakom sám, bez sprievodu, lebo ako vtedy povedal, stále mu slúžia nohy a pamäť. Ako povedala naša šéfredaktorka Extra plus Lenka Mayerová po peróne sa preháňal rýchlo a rázne, mal podmienku, že príde, ale musí ho osobne čakať šéfredaktorka Extra plus .

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

Havlovské obdobie začalo priať nie poctivo pracujúcim ľuďom, ale špekulantom a rôznym gaunerom, ktorí boli vyvrheľmi spoločnosti už za socializmu. Z ľudí s pochybnou povesťou (vekslákov, pasákov, autičkárov, umeleckých povaľačov) sa v priebehu takmer tridsiatich rokov stali „vážení“ občania Slovenska i Česka, určujúci smer v štáte. Mnohé takzvané celebrity sa týždeň čo týždeň vyškierajú z televíznej Smotánky tomuto národu do tváre a ten im ešte tlieska.

 

Značným spôsobom v tých časoch k demoralizácii spoločnosti prispela januárová masová amnestia Václava Havla v roku 1990. Napriek tomu, že Havel tvrdil, že to nebude mať nijaký vplyv na zvýšenie kriminality, opak bol pravdou. Václava Havla v súvislosti s udelenou amnestiou nazval spisovateľ Gustáv Murín „nevlastným krstným otcom slovenskej mafie“. 

Novembrovú revolúciu aj nasledujúce roky divokého kapitalizmu prežil bez ujmy, aj keď v Prahe mnohí na neho a jeho rodinu stále ukazovali prstom. Počas Nežnej revolúcie v roku 1989 Miloš Jakeš odstúpil 24. novembra 1989 zo svojej funkcie. Jeho rezignácia symbolizovala pád komunistického režimu. Po vylúčení z KSČ 5. decembra 1989 opustil aj poslanecké rady FZ ČSSR. Bývalý generálny tajomník ÚV KSČ popieral zodpovednosť za zásah polície voči študentom na pražskej Národní tříde 17. novembra 1989, ktorým udalosti Nežnej revolúcie odštartovali. Po Nežnej revolúcii bol Miloš Jakeš obžalovaný z napomáhania pokusu o vlastizradu v súvislosti s okupáciou Československa armádami Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Pražský mestský súd ho v septembri 2002 v plnom rozsahu zbavil obžaloby. Umrel vo veku 97 rokov 10. júla 2020. Úmrtie niekdajšieho generálneho tajomníka ÚV KSČ jeho blízki tajili.

Neraz sa vyjadril, že pamätné udalosti 17. novembra 1989 zinscenovali v spolupráci s KGB funkcionári ŠtB, ktorí sa chceli zbaviť vedenia ÚV KSČ na čele s Milošom Jakešom. Podmienky pre novembrovú revolúciu nevytvoril Václav Havel ani disidenti, hoci ho za strojcu Novembra ’89, prokrivená história označuje. „Mýtus Václava Havla je dielom propagandy, nie dielom reality. Vyrobili ho tí, čo na prevrate poriadne zbohatli - majú na to dosť peňazí, veď nie náhodou financuje Havlovu knižnicu istý miliardár. Pozrite sa na premenovanie pražského letiska na Letisko Václava Havla! Aké spojenie mal s ním Havel, ako sa oň zaslúžil, vari ho vybudoval? Havel je americký výtvor, a preto má v americkom Kongrese bronzový portrét“ uviedol Jakeš na margo Havla.

Miloša Jakeša, ktorý pochádzal z chudobných pomerov najviac trápilo zbedačenie národa a nenažratosť kapitalizmu. „Ožobráčil krajinu a predal ju Západu. Zisky podnikov, ktoré vytvárajú naši ľudia, idú na Západ, bojujeme s obrovskými problémami v zdravotníctve a školstve, dnes máme státisíce nezamestnaných. Všetko je zničené, nič nie je naše. Ešte stále žijeme z toho, čo vytvoril socializmus, a nedá sa to ani porovnať s tým, čo bolo vytvorené od prevratu po súčasnosť. Zmena režimu znamenala pre Západ obrovskú stimuláciu. Otvoril sa im priestor, kde žilo 500 miliónov ľudí, priestor surovinovo i energeticky veľmi bohatý. USA využili tento moment a urobili ďalšie kroky k ovládnutiu sveta. To, čo riešime dnes, napríklad migráciu, je dôsledkom porážky socializmu“ povedal Miloš Jakeš.

Zároveň do posledného dňa svojho života veril, že skončí prehlbovanie rozdielov medzi chudobnými a bohatými. „Základom je, aby sa výrobné prostriedky vrátili opäť do rúk ľuďom. Zdroje za socializmu boli koncentrované a rozdeľované tak, aby neprichádzalo k zbedačovaniu, čo v súčasnosti pre trhový mechanizmus nejde. Kým bude vládnuť nenažratosť a sebecká túžba po zisku, trpieť budú tí, ktorí zisk vytvárajú“ konštatoval Jakeš.

Bývalý tajomník KSČ mal jasný postoj aj k NATO a USA. Povedal, že NATO slúži USA, oni v ňom rozhodujú a my beháme po svete bojujúc za ich záujmy a ich túžbou je zlikvidovať Rusko ako mocnosť. "To sa im nepodarí, pretože sú tu aj iné sily, Čína, India, štáty na iných kontinentoch, ktoré sú v pohybe, a do pohybu treba dostať aj Európu. Jedným zo zásadných krokov, ktorý by sa mal presadzovať, je zrušenie NATO, pretože USA prostredníctvom NATO ovládajú Európu. Problém vidím v tom, že EÚ je pod vplyvom USA. Ak Európa vezme rozum do hrsti a povie, že viac nebude slúžiť USA a bojovať za ich záujmy, ale chce žiť v mieri, chce sa rozvíjať, riešiť ekologické problémy a ďalšie veci týkajúce sa ľudí. Kapitalizmus pretrvá dovtedy, kým sa nezlomí monopol USA, kým sa naplno neobnoví činnosť OSN a nezmenia sa pomery v Rade bezpečnosti OSN, ktorá bola zriadená preto, aby zabránila vojne. Ako vidíme, nefunguje to správne, pretože právo veta využívajú predovšetkým USA“, povedal v našej diskusii v októbri 2015 Miloš Jakeš. 

ČÍTAJTE TIEŽ: SOCIALIZMUS VYSTRIEDALO ZBEDAČOVANIE

Miloš Jakeš zomrel 10. júla 2020 vo veku 97 rokov. Úmrtie niekdajšieho generálneho tajomníka ÚV KSČ jeho blízki tajili. Pohreb Jakeša sa konal v motolskom krematóriu bez účasti verejnosti. Účastníci tohto obradu sa pre médiá vyjadriť odmietli. Miloš Jakeš býval dlhé roky vo vile v oblasti Hanspaulka v pražskej štvrti Dejvice. Posledné roky však prežíval najmä v byte v Dejviciach. V rokoch 2019 a 2018 prekonal ťažké zápaly pľúc. Spolu so Štrougalom bol jednou z posledných žijúcich politických špičiek z obdobia normalizácie. Aj vo vysokom veku sa Jakeš pravidelne zúčastňoval na oslavách Sviatku práce, ktoré usporadúvala Komunistická strana Čiech a Moravy na pražskom Výstavisku. Krátko pred smrťou mal Jakeš problémy s chôdzou, zrakom i sluchom. 

Bývalý český komunistický politik Miloš Jakeš vykonával dva roky (1987-1989) pred pádom komunistického režimu v bývalom Československu funkciu generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (KSČ). 

Miloš (pôvodným menom Milouš) Jakeš sa narodil 12. augusta 1922 v obci České Chalupy v bývalej Československej republike (ČSR). Dnes je táto obec súčasťou českej obce Nová Ves v okrese Český Krumlov. Vyučil sa za elektromechanika. Pôvodne bol montérom a konštruktérom v Baťových závodoch v Zlíne (dnes Česko). Členom KSČ bol od júna 1945. Po komunistickom prevrate vo februári 1948 sa stal predsedom Jednotného národného výboru v Gottwaldove (tento názov niesol Zlín v rokoch 1949–1989) a viedol ho v rokoch 1950-1952, od roku 1952 do roku 1955 pôsobil vo funkcii tajomníka Ústredného výboru Československého zväzu mládeže (ÚV ČSZM). V rokoch 1955–1958 študoval v Moskve. Po návrate zo Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) pracoval v aparáte KSČ.

V rokoch 1966–1968 bol námestníkom ministra vnútra a členom Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie KSČ. V čase normalizácie (obdobie po obsadení bývalého Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968) riadil činnosť previerkových komisií ako predseda Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie KSČ. V roku 1977 sa stal členom Ústredného výboru KSČ (ÚV KSČ) a od roku 1981 pôsobil v Predsedníctve ÚV KSČ.

Poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia Československej socialistickej republiky (SĽ FZ ČSSR) a členom jej predsedníctva bol v rokoch 1971-1989. V najvyššej funkcii KSČ, generálnym tajomníkom KSČ sa stal 18. decembra 1987, kedy na tomto poste vystriedal Gustáva Husáka.

Počas Nežnej revolúcie v roku 1989 Miloš Jakeš odstúpil 24. novembra 1989 zo svojej funkcie. Jeho rezignácia symbolizovala pád komunistického režimu. Po vylúčení z KSČ 5. decembra 1989 opustil aj poslanecké rady FZ ČSSR.

Bývalý generálny tajomník ÚV KSČ popieral zodpovednosť za zásah polície voči študentom na pražskej Národní tříde 17. novembra 1989, ktorým udalosti Nežnej revolúcie odštartovali. Po Nežnej revolúcii bol Miloš Jakeš obžalovaný z napomáhania pokusu o vlastizradu v súvislosti s okupáciou Československa armádami Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Pražský mestský súd ho v septembri 2002 v plnom rozsahu zbavil obžaloby.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.