JÁN MAŽGÚT: POTREBUJEME SPRÁVNY SMER

Ján Mažgú, kandidát na poslanca NR SR: My v strane Smer-SSD na čele s Robertom Ficom sme už mnohokrát dokázali, že sme nielen politici zo Slovenska, ale hlavne slovenskí politici, ktorí majú na zreteli potreby občanov a národno-štátne záujmy Slovenska.

Foto JANA BIROŠOVÁ/EXTRA PLUS
Dátum 23.09.2023

Už päť rokov tlmočí názory najsilnejšej a najúspešnejšej politickej strany v moderných dejinách Slovenska. Nepatrí k prebehlíkom a od začiatku má jasno v tom, kam patrí – v dobrom i v zlom. Ján Mažgút považuje stranu Smer-SSD za garanciu stability a návratu sociálnych istôt do života občanov Slovenska. Pre svoje deti chce bezpečný štát a aj to je dôvod, prečo sa v septembrových parlamentných voľbách pobije o kreslo v parlamente. „Bolo to presne na Medarda, 8. júna 1990, keď mi otec cestou na voľby hovoril, že sú to prvé slobodné a demokratické voľby, ktoré pre Slovensko a aj pre nás samotných znamenajú veľmi veľa. Obálku – vtedy ešte s farebným hlasovacím lístkom – som držal, keď ju otec vhadzoval do urny. Na tento moment sa budem pamätať navždy a budem rovnako aj ja ako rodič pripomínať nielen svojim deťom, ale každému, že treba ísť voliť a podieľať sa tak svojím kúskom na správe veci verejných. Vtedy, pred 33 rokmi som ani len nepomyslel na to, že raz budú voliči do urny vhadzovať hlasovací lístok aj s mojím menom,“ spomína s úsmevom.

Takmer bol lekárom

Hoci dnes si ho ľudia spájajú hlavne s politikou, v tínedžerských časoch nebola jeho koníčkom a vnímal ju len okrajovo. Prednosť pred politickými diskusiami dával športu – počas školských čias hrával aktívne volejbal. Vyrastal na sídlisku a aj napriek tomu dokázali s partiou kamarátov využiť každé ročné obdobie na akúkoľvek športovú aktivitu. Nebehal však len za loptou. V škole ho zaujímal najmä dejepis, literatúra či vtedajšia náuka o spoločnosti. „Rád som čítal čokoľvek, čo ma vedelo naučiť čo najviac o svete a spoločnosti okolo mňa. To mi ostalo doteraz. A čo ma teší najviac, prenieslo sa to aj moje dve deti,“ hovorí a dodáva, že štúdium na gymnáziu mu ponúklo dokonalý priestor na rozšírenie ďalších obzorov. „Jediné, s čím som mal problém, bola chémia a to bol aj dôvod, pre ktorý som nešiel študovať medicínu aj napriek tomu, že mama ako zdravotná sestra stále verila, že zo mňa bude lekár. Otec ,stavár‘ si zas myslel, že pôjdem technickým smerom,“ tvrdí. Maturoval v roku 2000 na jazykovom Gymnáziu v Banskej Štiavnici a práve tu sa o politiku začal intenzívnejšie zaujímať. Následne zamieril do Banskej Bystrice, kde študoval na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela.

Zmysel pre spravodlivosť

Po skončení vysokej školy nastúpil do spoločnosti KIA Motors Slovakia, kde mal na starosti externú komunikáciu. V oblasti komunikácie pokračoval v súkromných spoločnostiach, ako aj v štátnej správe. Významnou funkciou bola pozícia hovorcu a vedúceho komunikácie Úradu pre verejné obstarávanie. „Vo všetkých svojich zamestnaniach som bol neustále v kontakte s politikou. A aby to neostalo len v rovine prázdnych rečí, v prvých pracovných rokoch som si podal prihlášku a stal sa tak plnohodnotným členom strany, s ktorou jedinou sa spája moje ďalšie pôsobenie,“ spomína. V strane Smer–SSD pôsobí od roku 2005 – zo začiatku na komunálnej úrovni, na centrálu strany prišiel v roku 2018. Do politiky ho priviedlo to najdôležitejšie, čo mu vštepovali rodičia – zmysel pre spravodlivosť. „Pretože len s ňou človek vie mať správne nastavené hodnoty a ciele v živote. Politika ovplyvňuje životy každého z nás a mať zmysel pre spravodlivosť je to najdôležitejšie, ak spravujete veci verejné krajiny a miliónov ľudí, ktorí žijú na našom krásnom Slovensku,“ hovorí. Svoju prácu berie ako poslanie, nemenej dôležitá je však preňho rodina. S manželkou Katkou vychovávajú dve krásne deti. „Pri svojej rodine zrelaxujem, oddýchnem si po náročných dňoch v politike. Je to moja opora a miesto, ktoré ma vie vždy dobiť na sto percent. Práve moje deti ma vedia motivovať v boji za Slovensko v politike, pretože v akej krajine vyrastajú a budú žiť, tvoríme už dnes. Je to na každom z nás, akú krajinu zanecháme našim deťom a budúcim generáciám. A moja manželka je skvelá matka a partnerka, ktorá dokáže zladiť pracovné povinnosti s tými rodinnými, za čo som jej nesmierne vďačný. Vieme spolu zrelaxovať v prírode, na výletoch po Slovensku, pri stretnutiach s priateľmi či so širšou rodinou. Samozrejme, človek si uvedomuje svoje šťastie v živote – mať prácu, čo napĺňa, rodinu, zdravie – až vtedy, keď vidí, že nie každý má to, čo považujú druhí za samozrejmé. To učíme s manželkou aj naše deti, vážiť si v živote všetko, čo dostali a nebrať to ako samozrejmosť,“ vysvetľuje.

Ján Mažgút vstupuje do politických vôd z opačnej strany a v septembrových voľbách kandiduje za stranu Smer-SSD pod číslom 20.

Von z chaosu

Dnes, po troch rokoch marazmu, chaosu, zmätkov a totálneho nezvládnutia riadenia Slovenska, ktoré prevzali politici bez skúseností a schopností, vidíme, že ako samozrejmosť nemožno brať ani stabilitu v krajine. „Slovensko sa prepadá v životnej úrovni, naopak, rekordne zdražuje všetko okolo nás, dokonca rýchlejšie ako v západnej Európe. Energeticky sa stávame chvostom Európy. Naše národnoštátne záujmy a názory ľudí nikoho z vládnej garnitúry nezaujímajú, počnúc prezidentkou, končiac politikmi, ktorí zapredali Slovensko za potľapkávanie a potlesku zahraničia a záujmov iných,“ upozorňuje a spomína na rok 2018, keď Slovensko písalo svoj úspešný príbeh. „Mali sme stabilný hospodársky rast, ľudia mali sociálne istoty, zvyšovali sa dôchodky, rovnako aj platy, aj keď možno nie tak rýchlo, ako by sme si mnohí priali. Ale ľudia videli, že Slovensko ide správnym smerom. Pre našich politikov boli ľudia na Slovensku na prvom mieste, rovnako ako naše národno-štátne záujmy. Robili sme triezvu zahraničnú politiku, ktorá bola suverénna a svojprávna, vedeli sme povedať nie západným krajinám pri nelegálnej imigrácii či záujmoch Slovenska v energetike, kde celú EÚ zastupoval Maroš Šefčovič, náš nominant,“ pripomína. „Niekedy mám pocit, že sa opäť na Slovensku prejavuje mentalita nesvojprávnych politikov, ktorí už toľkokrát predali svoj národ, či to bolo za Uhorska v časoch maďarizácie, či počas Česko-Slovenska, keď si nepriali našu samostatnosť, ale vždy sa radšej sklonili pred Prahou či Budapešťou za misu šošovice. Môj najobľúbenejší Slovák, generál Milan Rastislav Štefánik, to povedal jasne: Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hodný,“ hovorí, jedným dychom však dodáva, že strana Smer-SSD na čele s Robertom Ficom je pripravená opäť hájiť záujmy Slovenska a potreby ľudí, ktorí tu žijú. „V novodobej histórii je nespočetné množstvo politikov, pre ktorých bola alebo aj je služba občanom len krátkym dobrodružstvom v ich možno nudnom živote bez ohľadu na dôsledky ich rozhodovania. S odstupom času boli pre mňa vzorom konkrétni traja politici – štátnici, ktorých prínos pre Slovenskú republiku považujem často za nedocenený. Teším sa, že práve pri jednom z nich môžem politicky rásť. Je to škola na nezaplatenie, ktorá ma po piatich rokoch pôsobenia pri Robertovi Ficovi pripravila na neľahkú politickú cestu,“ uzatvára.

Kandidát na poslanca za Smer-SSD Ján Mažgút s manželkou Katkou na Oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.