JÁN PODMANICKÝ ODCHÁDZA PO KRITIKE ZO SMERU

Podľa svojich slov nechce byť príčinou ďalšieho nárastu napätia, jeho odchod je spojený s vytvorením platformy hodnotovej politiky s poslancom ĽS Naše Slovensko

Foto TASR
Dátum 19.05.2020

BRATISLAVA 19. mája (TASR/extraplus.sk) - Poslanec Ján Podmanický odchádza z poslaneckého klubu Smeru-SD, rovnako sa vzdáva členstva v strane, ako aj funkcie krajského predsedu Smeru-SD v Žiline. Oznámil to na utorkovej tlačovej konferencii pred parlamentom. Urobil tak v reakcii na výčitky predstaviteľov strany k jeho záujmu pridať sa k hodnotovej platforme konzervatívnych poslancov, ktorú avizovali členovia klubu ĽS Naše Slovensko. Podľa svojich slov nechce byť príčinou ďalšieho nárastu napätia v Smere-SD.

"Keďže nechcem byť prekážkou ešte väčšieho posunu strany Smer-SD doľava a rovnako nezdieľam názory Petra Pellegriniho, ktorý je z môjho pohľadu viac liberál ako ľavičiar a na mnohé kultúrno-etické témy má zásadne opačný pohľad než ja, rozhodol som sa k dnešnému dňu odstúpiť z funkcie krajského predsedu Smeru-SD v Žiline, zároveň ukončujem členstvo v poslaneckom klube a rovnako aj samotné členstvo v politickej strane Smer-SD," oznámil s tým, že z politického života neodchádza. Rovnako ocenil, že v Smere-SD mal vždy priestor na otváranie tém, ktoré ani v strane neboli jednohlasne prijímané.

Ján Podmanický: Peter Pellegrini je viac liberál ako ľavičiar.

Podmanický zdôraznil, že platforma bola iniciatívou poslanca Tomáša Tarabu zo strany Kresťanská demokracia - Život a prosperita (KDŽP). Poslanca Filipa Kuffu a Tarabu nepovažuje za fašistov, ale slušných ľudí, pričom podľa svojich slov odmieta akékoľvek prejavy fašizmu. Taraba a Kuffa pôsobia ako poslanci v klube ĽSNS. Platforma má slúžiť na prípravu spoločného postupu konzervatívnych poslancov v hodnotových témach. Pozvali do nej aj koaličných poslancov, hnutie OĽaNO deklarovalo, že sa k iniciatíve nepridá.

Poslanci Smeru-SD Ján Podmanický a Marián Kéry spolu s poslancom Tomášom Tarabom z ĽS Naše Slovensko oznámili minulý týždeň zámer založiť takzvanú platformu hodnotovej politiky, ktorá by združovala konzervatívnych poslancov. Slúžiť by mala na to, aby sa poslanci s rovnakým názorom vedeli stretávať a pripravovať spoločný postup v hodnotových témach. Pozvali do nej aj koaličných poslancov, hnutie OĽaNO deklarovalo, že sa k iniciatíve nepridá.

K ich zámeru sa vyjadrili viacerí poslanci Smeru-SD. Vznik platformy hodnotovej politiky dvoch poslancov Smeru-SD v spolupráci s poslancami ĽS Naše Slovensko je v rozpore s hodnotovým ukotvením strany Smer-SD. "Pozícia a hodnotové otázky strany Smer-SD sú známe a jednoznačné. Pokiaľ ho poslanci nezdieľajú, mali by znášať zodpovednosť, pričom jednou z možností je aj odchod," uviedol podpredseda Smeru-SD Peter Žiga s tým, že obaja by mali svoj krok jasne vysvetliť. Akúkoľvek spoluprácu s ĽS Naše Slovensko označil za chybný krok aj podpredseda Národnej rady (NR) SR a Smeru-SD Peter Pellegrini. Verí, že jeho stranícki kolegovia si uvedomia chybu a nebudú v diskusii pokračovať. "Môžeme diskutovať o hodnotách, ale je neprípustné viesť takúto debatu s extrémistickou stranou. Sociálna demokracia na Slovensku sa nesmie spriahať s extrémistami, ktorí dodnes spochybňujú napríklad SNP," podotkol Pellegrini.

Podpredseda Smeru-SD Richard Raši skonštatoval, že poslanci Smeru-SD Ján Podmanický a Marián Kéry ostatných členov o svojej iniciatívne neinformovali. "Keď som videl ich tlačovku, zostal som prekvapený. Aj keď nešlo priamo o kotlebovcov, ale o poslancov, ktorí kandidovali za KDŽP, mali si to s vedením strany vopred vydiskutovať," tvrdí. Podotkol, že namiesto diskusie o obsahu ich gesto prinieslo opačný efekt, teda komentáre, že Smer-SD sa spája s fašistami. Zdôraznil, že nejde o iniciatívu strany.

Poslanec Marián Kéry zo Smeru-SD neodchádza. Kritiku založenia platformy hodnotovej politiky s poslancami z klubu ĽSNS a Jánom Podmanickým označil za nepochopenie. Podmanický v utorok informoval o odchode zo strany v tejto súvislosti. Kéry podľa vlastných slov v strane ostáva aj preto, aby neustupoval názorom politikov typu podpredsedu Smeru-SD Petra Žigu.

"Nepovedal by som, že sa cítim komfortne. Vyrušila ma miera kritiky a nepochopenie. Myslím si, že nás kritizujú ľudia, ktorí nie sú prvý deň v politike, a myslím si, že by mali by vedieť, že odkazy cez médiá nevedú nikam," povedal Kéry. Na kritiku zo strany podpredsedu Smeru-SD Petra Pellegriniho reagoval tým, že si s ním vymenil niekoľko správ, v ktorých sa mu snažil vysvetliť, že sa s kotlebovcami nespája. "Je to zle pochopené. Ak to pán podpredseda Pellegrini vidí takto, tak som z toho sklamaný," dodal a zdôraznil, že spolu s Podmanickým ohlásili platformu s predstaviteľmi KDŽP, a nie ĽSNS.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba na túto platformu reagoval tým, že Smer-SD presadil v uplynulom volebnom období veľa liberálnych vecí, s ktorými nesúhlasili. Ocenil preto, že sa našli v rámci Smeru-SD aj konzervatívni poslanci. Podmanický podľa neho urobil osobné a slobodné rozhodnutie. "Verím, že to bude nie na škodu, ale práve naopak, na prospech toho, že sa v tomto volebnom období podarí viac konzervatívnych hodnôt presadiť," podotkol. Dodal, že by bol rád, keby v konzervatívnej platforme bolo všetkých 150 poslancov.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod: 

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne