JÁN PODMANICKÝ - STAROSTA Z POVOLANIA

Ján Podmanický, poslanec NR SR a starosta Starej Bystrice: Slovensko a niektoré ďalšie stredoeurópske štáty ešte majú šancu na záchranu. Slovensko si aj napriek dlhodobému ohlupovaniu zo strany hlavnoprúdových médií ešte stále zachovalo z väčšej časti zdravý rozum. Ak sa pozrieme, kam to až nechali zájsť napríklad Francúzi, tak nám musí zablikať výstražná kontrolka.

Foto ADAM KURIC
Dátum 23.09.2023

Tento rok mali obyvatelia nielen Starej Bystrice, ale aj občania z blízkeho i širšieho okolia možnosť zúčastniť sa na veľkolepých Oslavách zvrchovanosti už po 19-krát. Oslávili sme už 31. výročie zvrchovanosti, 30. výročie vzniku SR a 31. výročie prijatia Ústavy SR. Tieto výročia nie sú samoúčelné, neoslavujeme ich len pre nejaký dobrý pocit, začína svoje rozprávanie na národnú tému starosta obce Stará Bystrica a poslanec NR SR za Smer-SSD Ján Podmanický. „Pripomenutie si vlastnej histórie, významných míľnikov, naše osobnosti – to všetko pomáha posilňovať našu národnú identitu. Spoločná identita je to, čo nás môže zachrániť pred progresívnou vlnou, ktorá sa valí Západom, a vidíme, ako ničí také národy, ako sú Francúzi, Nemci či Briti. Ak národ stratí povedomie svojho vlastného bytia, jeho príslušníci stratia k nemu puto a stanú sa bezmocnými jedincami v nejakej obrovskej mase, ľahko ovládateľní, neschopní sa spoločne brániť. A rozbitie národnej identity je jedným z cieľov novodobých pánov. Ďalšími cieľmi sú rozbitie identity náboženskej, rodinnej a geografickej. Ľudia bez identity nie sú schopní sa za niečo postaviť, stávajú sa nebadane otrokmi systému. Deklarácia zvrchovanosti zo 17. júla 1992 bola prvým štátotvorným aktom Slovenskej republiky. Bol to náš Deň nezávislosti. Po schválení Deklarácie odstúpil česko-slovenský prezident Havel, bolo jasné, že sme nastúpili cestu k samostatnosti. Nasledovala 1. septembra 1992 Ústava SR a potom ústavný zákon o zániku federácie. Prvým krokom však bola Deklarácia zvrchovanosti. Bez nej by sa ten vlak suverenity nerozbehol. Aj preto sme sa v Starej Bystrici usilovali dať tomuto dňu adekvátny význam. Začínali sme v roku 2003 s hlúčikom priaznivcov, dnes na Oslavy zvrchovanosti chodia tisíce ľudí z celého Slovenska. Škoda, že štát takéto podujatia v súčasnosti nepodporuje. Keby sme na námestí zavesili dúhovú vlajku, podpora by sa len tak hrnula. Takí ľudia dnes vládnu Slovenskej republike!

Udržanie tradícií

Slovensko si aj napriek dlhodobému ohlupovaniu zo strany hlavnoprúdových médií ešte stále zachovalo z väčšej časti zdravý rozum. Ak sa pozrieme, kam to až nechali zájsť napríklad Francúzi, tak nám musí zablikať výstražná kontrolka. Francúzi už nie sú pánmi vo vlastnom štáte, viaceré územia už nemajú pod kontrolou, vládu nad kedysi najkresťanskejším štátom Európy preberajú moslimovia. Rozpad tradičných schém, ktoré stáročia fungovali a vďaka ktorým sa európske národy stali nositeľmi vzdelania, humanizmu, ľudských práv – likvidácia týchto koreňov vedie k tomu, že budeme mať z Európy Afriku. Slovensko a niektoré ďalšie stredoeurópske štáty ešte majú šancu na záchranu, Západ už, nanešťastie, nastúpil na trajektóriu, z ktorej sa už asi nedá tak ľahko vystúpiť. Slováci musia spolupracovať s tými národmi v strednej Európe, ktoré si toto nebezpečenstvo uvedomujú,“ konštatuje Ján Podmanický.

Útoky na konzervatívcov

Starobystrický rodák pôsobí už štvrté volebné obdobie v NR SR, to posledné bolo aj podľa neho veľmi turbulentné. Spoločnosť zostala rozdelená a do životov ľudí sa okrem strachu a neistoty votrela veľká zloba a nenávisť. Na našu otázku, ako vníma toto posledné volebné obdobie, odpovedá, že je to boj dvoch svetov. „Svet progresivizmu chce zničiť svet národný a kresťanský. V tomto ťažení proti konzervatívnym politickým silám sa neštítia používať akékoľvek zbrane: účelovú kriminalizáciu, zosmiešňovanie, sieťovanie mimovládnych organizácií, manipulovanie mladých ľudí cez rozličné vzdelávacie programy, rôzne diskusné relácie v hlavných médiách, kde sa dostávajú len zástupcovia toho ,správneho‘progresívneho názoru a pod. Skrátka, keď ste politik z ich názorového sveta, tak vám je odpustené všetko, vašu fasádu stále opravujú a naprávajú. Keď ste konzervatívny alebo národný politik, tak čelíte útokom zo všetkých strán, používajú sa na vás dvojaké metre. Niekedy je to také očividné, že si to už všímajú aj ľudia, ktorí sa politike až tak nevenujú. Minule som sa musel zasmiať nad tým, ako niektoré červené denníky dávajú návody pre svojich čitateľov, ako majú správne pochopiť aktuálne politické kauzy: ,Čo všetko by ste mali vedieť o kauze Gašpar.‘ ,Otázky a odpovede k akcii Rozuzlenie.‘ To sa už ani nedá komentovať. Z tohto najlepšie vidieť, akú mienku majú tieto médiá o svojich čitateľoch. Takú, že im musia dávať manuály, aby všetko ,správne‘ pochopili, aby sa náhodou neodchýlili od nimi vytýčeného ,správneho‘ smeru uvažovania.“

Oslavy zvrchovanosti SR pri príležitosti 30. výročia prijatia Deklarácie zvrchovanosti SR - Ján Podmanický, prezident ČR Václav Klaus, prezident SR Ivan Gašparovič a predseda Smer-SSD Robert Fico.

Aké chceme Slovensko?

Ján Podmanický patrí k poslancom s konzervatívnym myslením, uznáva tradičnú rodinu, ctí si hodnoty našich predkov. Prízvukuje nám, že hodnotový systém konzervatívneho človeka je založený na prirodzenosti, racionalite, logike, preto nemá obavy o jeho budúcnosť. „Krátkodobo môže víťaziť nejaká módna úchylka, v dejinách sa to stávalo často, napokon sa však ľudstvo, na vlastných chybách poučené, vždy vrátilo k osvedčeným pravidlám. Napríklad históriou osvedčené a miliónkrát potvrdené zásady trestného konania sú teraz hrubou čižmou opäť pošliapavané, no napriek tomu vidíme čoraz viac sudcov a právnikov, ktorí na to upozorňujú. Vedia, že toto je cesta k anarchii, k stavu spoločnosti, keď platilo homo homini lupus (človek človeku vlkom). Ak tu máme, povedzme, zásadu in dubio pro reo (v pochybnostiach v prospech obvineného), tak je to preto, lebo múdri ľudia v minulosti prišli na to, že musí byť maximálna istota, že nebol odsúdený nevinný človek. Preto sa žiada, aby sa vina dokázala človeku bez akejkoľvek pochybnosti. Dnes vidíme, že stačí podozrenie a bez dôkazov idete na mesiace do cely. To je progresívna úchylka. Rovnaká progresívna úchylka je názor, že do väzenia musíte ísť, keď si myslíte, že sú len dve pohlavia. Kresťanská antropológia chápe človeka ako Bohom stvorenú bytosť, ktorá má dobré aj zlé sklony, no šťastie nájde až vtedy, keď si vlastným rozumom a slobodným rozhodnutím vôle prizná svoju chybu a rozhodne sa ju napraviť. Napokon, dejiny sa opakujú, takáto situácia nie je nová. Po zániku Rímskej ríše prišiel sv. Benedikt, ktorý sa zaslúžil o vzkriesenie Európy, o jej vzdelanosť, o jej pracovitosť. Keď upadala morálka na sklonku stredoveku, prišiel sv. František a svojím príkladom a čnosťou jednoduchosti dokázal nadchnúť milióny ľudí a vrátil Európe jej dušu. Progresivizmus a jeho útoky na základy našej civilizácie sú možno pre nás výzvou, aby sme sa zamysleli nad tým, aké Slovensko vlastne chceme odovzdať svojim deťom. Tvárou v tvár tomuto nebezpečenstvu si možno ľahšie uvedomíme, že sa musíme spamätať,“ uzavrel svoje rozprávanie Ján Podmanický, ktorý kandiduje v tohtoročných voľbách do NR SR za stranu Smer-SSD z 24 miesta.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.